Miljoenen Nederlanders in huizen met vocht en schimmel Hoop voor familie van Timmothy Pitzen 7 Bij de politie in de Amerikaanse stad Newport heeft zich een 13-jarige jongen gemeld die beweert de al zeven jaar vermiste Timmothy Pitzen te zijn. Dna-onderzoek moet zijn gelijk bewijzen. Timmothy Pitzen is sinds 11 mei 2011 spoorloos. Op die dag be roofde zijn moeder zich van het leven in een motel waar ze met haar 7-jarige zoontje had over nacht. De vrouw meldde in een afscheidsbrief dat haar zoontje 'veilig was en nooit meer zou wor den gevonden'. Na zijn raadselachtige verdwij ning bleef James Pitzen, de vader van de jongen, verbijsterd en rade loos achter. Hij had, voordat zijn echtgenote hun zoontje plotseling van school had gehaald om op vakantie te gaan, al geruime tijd huwelijksproblemen. Nadat zijn 43-jarige vrouw dood was gevon den en de jongen als vermist was opgegeven, bleven hij en de politie jarenlang zoeken naar Timmothy. Zonder resultaat. Onderzoek Nu heeft, volgens de politie, plots een vooralsnog onbekende jongen zich gemeld die zegt Timmothy Pitzen te zijn. Amerikaanse media als CNN besteedden er gisteren aandacht aan. Onderzoek moet nog aantonen of het daadwerkelijk om hem gaat. Hoe dan ook zou de jongen grote gelijkenissen verto- nen met Timmothy. De jongen meldde deze week urenlang kei hard te hebben gerend toen hij erin was geslaagd te ontsnappen uit handen van twee mannen die hij zijn 'kidnappers' noemde. Kort voor zijn vlucht zou hij hebben geslapen in een hotel in de staat Ohio. Daarvandaan vluchtte hij de grens over naar de staat Kentucky, waar hij na zijn melding bij de po litie ter observatie is opgenomen in een ziekenhuis. Inwoners van Newport, de stad waar de jongen opdook, stellen dat de jongen erg lijkt op foto's van Timmothy Pitzen die jaren gele den bij een opsporingsbericht werden verspreid. Ook zou hij lijken op een bewerkte foto die de politie vorig jaar maakte. Daarop staat Timmothy zoals hij er nu waarschijnlijk uitziet. Getuigen zagen de jongen 'in verwarde toe stand, met krassen op zijn gezicht en angstig ogend' voor het politie bureau drentelen. De politie heeft inmiddels ver klaard dat de jongen een gedetail leerde beschrijving heeft gegeven van de twee mannen die hem de afgelopen jaren verzorgden. Het zou gaan om blanke bodybuilders, van wie er één een tatoeage van een spin in zijn nek heeft en de andere man een kronkelende slang op een onderarm. De twee reden in een splinternieuwe Ford SUV die al wat beschadigingen op een bumper had. In het kinderziekenhuis waar de jongen sinds gisteren onder toe zicht staat van de autoriteiten, mag hij nog geen bezoek ontvan gen. De recherche wil, voordat überhaupt sprake is van een even tuele hereniging met zijn familie, eerst zijn dna vergelijken met dat van James, de vader. ,,We moeten 100 procent zeker weten dat het daadwerkelijk om Timmothy Pitzen gaat. In dergelijke zaken is voorzichtigheid noodzakelijk. Het kan namelijk ook om een verzinsel gaan. Wel vinden we de melding opvallend. Want welke jongen verzint zoiets?'' Dolblij De grootmoeder en vader van Timmothy Pitzen hebben inmid dels aan Amerikaanse media ver klaard 'dolblij, maar zeer afwach tend' te zijn. De oma: ,,Ik heb al die jaren gehoopt dat onze Timmothy weer boven water zou komen." En de vader: ,,Sinds zijn verdwijning weet ik dat hij nog in leven moet zijn. Mijn toenmalige vrouw zou ons zoontje nooit iets aandoen." Wanneer het onderzoek naar de identiteit van de jongen is afge rond, is nog onduidelijk. De vader vertelde aan nieuwszender ABC dat hij momenteel door de aller diepste dalen gaat. ,,Sinds ik hem als 7-jarig jongetje afzette bij de basisschool en hem vervolgens nooit meer zag, wacht ik elke dag op het verlossende telefoontje. Het zal de mooiste dag van mijn leven zijn als het echt Timmothy blijkt te zijn." Een vochtig huis kan leiden tot ge zondheidsproblemen, zoals hoes ten, benauwdheid, allergieën en zelfs astma. SP-Kamerlid Sandra Beckerman vindt het onverant woord dat miljoenen Nederlanders - het gaat in totaal om 1,5 miljoen woningen - in dit soort omstandig heden moeten leven. Beckerman: ,,Ik ben op bezoek geweest in dit soort huizen en je schrikt soms echt: kleine kinderen die met een astmapuffer door het huis lopen.'' Beckerman stelt dat juist lage in komens de dupe worden van de vocht- en schimmelproblemen. Woningeigenaren met een kleine portemonnee hebben geen geld om te investeren in isolatie, huurders hebben al genoeg moeite om elke maand hun energierekening te vol doen. ,,Dan zet je in de winter toch minder snel het raam open om de boel te ventileren. Beckerman loodste al twee keer een motie door de Kamer die mi nister Ollongren (D66) oproept vochtige huizen op grote schaal te isoleren. ,,Als je huizen duurzamer wil maken, lijkt het me slim bij deze woningen te beginnen. Je slaat meerdere vliegen in één klap. Je krijgt betere huizen, bespaart ener gie, en creëert werkgelegenheid." De Woonbond, die opkomt voor de belangen van huurders, krijgt ook vaak klachten van huurders die in ongezonde omstandigheden wo- Je schrikt soms echt: kleine kinderen die met een astmapuff er door het huis lopen nen, zegt woordvoerder Marcel Trip. ,,We wijzen huurders erop dat ze, als de woningcorporatie niets doet, een huurverlagingsprocedure kunnen starten bij de huurcom- missie. Als je particulier huurt, kun je naar de rechter als je verhuurder niets doet aan de problemen. Maar dat is voor veel mensen een grote stap. En liever zien we natuurlijk dat de woningen zelf worden aan gepakt." Ollongren laat via een woord voerder weten de vocht- en schim- melproblematiek 'heel serieus' te nemen. De minister van Binnen landse Zaken is met Aedes, de koe pel van woningcorporaties, in over leg over maatregelen die het aantal ongezonde huizen omlaag moeten brengen. vrijdag 5 april 2019 GO Vermiste jongen duikt op na zeven jaar. Of is hij een fantast? Timmothy destijds met zijn moeder. foto politie Tom Tates Rotterdam/Newport Timmothy Pitzen zoals hij eruitzag op 6-jarige leeftijd. Een zogenoemde veroude- ringsimpressie die de politie vorig jaar vrijgaf, laat zien hoe Timmothy er nu waarschijnlijk uitziet. FOTO POLITIE Bijna een op de vijf Nederlan ders woont in een huis met vochtplekken of schimmel. Dat blijkt uit onderzoek van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Van de oude huurwonin gen zit zelfs 40 procent vol vocht en schimmel. De SP en de Woonbond willen dat minister Ollongren snel in actie komt. Chris van Mersbergen Den Haag Schimmel bedreigt de ge zondheid. foto sacha wunderink —Sandra Beckerman, SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7