Dorpsplein Zuiddorpe wacht metamorfose Museum Sluiskil vol met zo'n 500 schoolfoto's 7 STICHTING SAKO 20 JAAR Onderwijs is voor hem het allerbelangrijkst. Sjef Verwilghen (74) uit Terneuzen zet zich met zijn stichting Sako al zo'n twintig jaar in voor onderwijs voor met name Bangladesh. Precies twintig jaar. Openbaar invalidentoilet gaat 3 mei open Op 8 april 1999 richtte hij de stichting op. Stichting Steun aan Kinderen Overzee (Sako). Aanvankelijk actief in Indonesië maar de laatste vijftien jaar vooral actief in Ban gladesh. Sako ondersteunt lokale hulpverleners en organisaties. Voorkomen dat straatkinderen naar India worden ontvoerd om daar als slaaf in de prostitutie of de industrie te belanden is een activi teit, scholing een andere. De voor naamste voor Sako. In twintig jaar heeft zijn stichting ongeveer ze ventig scholen op poten gezet. ,,Er zijn meer organisaties die zich be zighouden met het bouwen van schooltjes. Wij exploiteren ze ook. De juf kom tenslotte niet voor niks lesgeven." Via zijn zoon Joost, die voor VSO - een Britse vrijwilligersorga nisatie - al actief was in het land, maakte hij kennis met Bangladesh en de situatie daar. De rest was heel erg vanzelfsprekend voor Ver- wilghen. ,,Wij hebben het hart stikke goed hier dus waarom zou den we dan niet iets voor die men- sen daar kunnen betekenen?" ,,Onderwijs is de kern daarnaast een klein deel gezondheidszorg. De NGO's waar wij in Bangladesh mee samenwerken moeten ieder jaar verslag uitbrengen van wat ze allemaal hebben bereikt daar leren we van. We weten bijvoorbeeld dat steeds meer kinderen die de eerste jaren onderwijs hebben ge volgd, ook de hele opleiding afma ken. Ik sprak een man die vertelde hoe trots hij was dat zijn dochter zijn naam in het zand kon schrij- Wij hebben het goed. Waarom zouden we dan niet iets voor die mensen kunnen betekenen ven. Voor hem was ze al afgestu deerd. Gewoon je naam kunnen schrijven, dat kan zo belangrijk zijn voor iemands eigenwaarde. Dat je niet een kruisje of een duimafdruk onder een officieel papier hoeft te zetten." De twintigste verjaardag wordt bescheiden gevierd. Niet met een feestje maar met extra aandacht voor de technische school die hij heeft kunnen realiseren. ,,Kinde- ren leren in twee jaar tijd een vak en kunnen aan de slag als elektri cien, lasser, kleermaker of repara teur van mobieltjes om maar eens wat te noemen." Zo leren de me dewerkers van de projecthouders in Bangladesh ook hoe ze fondsen moeten werven. ,,Over een jaar wordt deze school door de over heid overgenomen en we zouden voor die tijd nog graag wat dingen in orde willen krijgen. Extra schoolborden, elektrische naaima chines, meubilair. Dat soort za ken." Meer informatie over het werk van Sako is te vinden op de web site: www.stichtingsako.nl HULST Het openbaar invaliden toilet in Hulst is per vrijdag 3 mei geopend. De wc had afgelopen najaar al in gebruik moeten zijn, maar de aanvoer van de materia len, die uit Italië moesten ko men, was vertraagd. Het eerste openbaar gehandicaptentoilet in de gemeente Hulst komt aan de Grote Markt. Toegang tot het toi let is mogelijk met een Eurosleu tel, die is aan te vragen door in validen en door zeventigplussers via de website eurosleutel.nl en bij zes horeca-ondernemers rond de Markt: De Korenbeurs, En Passant, 't Raedthuys, 't An ker, Boozz en Messagie. Dit zes tal onderhoudt het toilet ook. SLUISKIL Museum Sluiskil houdt het vuurtje brandend, met een nieuwe expositie vol schoolfoto's en een uitbrei ding om onderdak te bieden aan een historische brand weer- en ziekenwagen met een rijk verleden in Sluiskil. ,,Tegen de vijfhonderd school foto's hebben we verzameld", vertelt Loek van Hecke, één van de museumvrijwilligers, ,,met name klassenfoto's, al vanaf 1890. Uit de jaren twin tig hebben we er ook veel en uiteraard van na 1945." Niet alle namen van de kinderen die op de foto's staan, zijn be- kend. Daarom liggen er for muliertjes bij, waarop mensen namen kunnen aanvullen." De expositie is zaterdag voor het eerst te zien, van 13.30 tot 17.00 uur. Museum Sluiskil, sinds 2016 gevestigd aan de Vogel- schorstraat in de vroegere Oranje Nassauschool, wacht ook een uitbreiding. Een klas sieke brandweerwagen van de vroegere Cokesfabriek uit de jaren dertig en een ziekenwa gen van het verdwenen Sint Elisabeth-ziekenhuis Sluiskil uit de jaren vijftig komen erin. Recyclingbedrijf Heros is sponsor van dit project. Het klinkerparkeerterrein wordt opnieuw bestraat en er komen meer parkeerplaatsen, speciaal voor drukbezochte activiteiten als uit vaarten in de rooms-katholieke kerk. Het zitmuurtje met de dorps pomp wordt opgeknapt. De monu mentale lindebomen krijgen een oppepper door de ondergrond te behandelen volgens een speciale methode waardoor ze langer le vensvatbaar blijven, en er komen nieuwe lichtmasten in oude stijl. De frituur blijft ook. Hoe die vorm zal krijgen, is nog onderwerp van discussie. Met de vernieuwing van het dorpsplein in Zuiddorpe komt de gemeente Terneuzen een eerdere toezegging na, gedaan in de tijd dat werd gesproken over de toekomst van dorpshuis 't Kaaike aan het plein. Dat is binnen helemaal ver nieuwd en begin vorig jaar her opend. De investeringen zijn be doeld om de leefbaarheid van Zuid- dorpe in stand te houden, na slui ting van de basisschool en brand weerkazerne in 2015. vrijdag 5 april 2019 'Een naam schrijven is al zo belangrijk' Sjef Verwilghen in een van de schooltjes die dankzij zijn stichting kunnen voortbestaan. foto sako Guido van der Heijden Terneuzen -Sjef Verwilghen Het dorpsplein in Zuiddorpe, één van de mooiste van Zeeuws- Vlaanderen, wacht een meta morfose. De authentieke, karak teristieke uitstraling blijft intact. Cora Verhelst Zuiddorpe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62