Dorpshuis De Putmeet verdween bijna, maar is weer springlevend Wethouder: 'Wij zorgen wel goed voor de monumenten' 7 DOCUMENTAIRE LONE SOLDIER Onbegrijpelijk dat jonge mensen hun comfortabele leventje opgeven om als 'eenzame soldaat' in Israël dienst te nemen. Dat vindt ook Rutger Knol, die zich daarom als journalist op het waarom heeft gestort. Het is voor de meeste mensen niet te begrij pen. Dat je als jonge gast huis en haard achterlaat om als lone soldier dienst te nemen in het Isra ëlische leger (IDF). Genoeg reden voor Rutger Knol (20) uit Burgh- Haamstede, vierdejaars student journalistiek in Utrecht, om zich op dat onderwerp te storten. Met studiegenoot Shany Azoulay (23) maakt hij een documentaire over de 19-jarige Rebecca Baruch uit Den Haag, die zo'n lone soldier (eenzame soldaat) is. „Wereldwijd zijn er miljoenen mensen die dit doen. Maar gek ge noeg is er bijna geen documen taire of andere informatie over te vinden. Dat verbaasde ons wel. Voor veel mensen is dit toch een onbegrijpelijke stap. Dan woon je in Nederland, kun je lekker gaan studeren of noem maar op. Met deze documentaire willen we haar overwegingen in portretvorm ver beelden", vertelt Knol. Heel eer lijk: ook zelf snapt de in Burgh- Haamstede opgegroeide Knol er eigenlijk niets van. Maar gaande weg het filmen heeft hij wel be grip voor Baruch gekregen. ,,Niet voor 100 procent, dat moet ik er wel bij zeggen. Maar als ik in haar schoenen had gestaanmisschien had ik zo'n keuze dan ook wel ge maakt." Totaalplaatje Azoulay en Knol maken de docu mentaire als bijvak van hun stu die. Knol is een 'ontzettende sportliefhebber' en was tot nu toe dan ook vooral in die hoek van de journalistiek actief. Maar voor zijn minor wilde hij graag zijn tanden zetten in een serieus onderwerp in het buitenland. Lone Soldier Je beseft dat we in Nederland toch wel snel een probleem maken van heel weinig kreeg in september 2018 groen licht. Een maand later al vlogen de twee studenten voor een eerste filmsessie naar Israël. Baruch zat daar al, maar trad pas afgelopen december officieel toe tot het Israëlische leger. Om een totaalplaatje te kunnen schetsen, wilden de documentairemakers haar ook vóór dat moment spre- ken. ,,Om te zien wat voor ontwik keling ze heeft doorgemaakt." Al met al verwacht Knol met een in dringende film terug te komen. ,,Het is best een zwaar onderwerp. Er komen echt wel heftige, pittige dingen in de film naar voren." Ook de reis zelf (Knol is alweer een week of drie in Israël voor een tweede filmsessie) gaat hem niet in de kouwe kleren zitten. Amper geland in Tel Aviv werden raketten afgevuurd vanuit Gaza. Hij merkt dat hij alerter over straat loopt dan anders. ,,Het is wel heftig. Het maakt indruk. Je beseft dat we in Nederland eigenlijk toch wel heel snel problemen kunnen maken van heel weinig." Israël zelf noemt hij 'een prachtig land'. ,,Maar het is ook confronterend om te zien dat jonge mensen met zware wapens over straat lopen. Dat zijn we in Nederland niet gewend." De 15de vliegen de twee weer te rug. Met naar schatting een uurtje of 24 aan beeldmateriaal in de kof fer. Dat materiaal moet gemon teerd en afgemaakt. De documen taire Lone Soldier gaat op zaterdag 15 juni tijdens het Campusdoc Filmfestival in Utrecht in pre mière. Ook 16 juni is de film daar nog te zien. Om 'm (technisch) he lemaal goed af te maken, starten Knol en Azoulay een crowdfun- dingsactie zodra ze terug zijn, op 16 april. ,,We hebben nog zo'n 5500 euro nodig." ZIERIKZEE Niet alleen De Burghse Schoole, De Bewaer- schoole en het Sint Jacobshofje moeten voor één euro worden verkocht aan de Stichting Mo numenten Schouwen-Duive- land. De Schouwse gemeente raad vindt dat Huis De Haene in Zierikzee daar ook bij hoort. ,,De gemeente is geen goed huisvader voor monumenten gebleken", stelde Guusje Poot van de LSD. ,,En deze stichting is dat wel." Bovendien, stelde LSD, is het niet reëel om alle verbouwingskosten, die rond de miljoen euro zouden bedra gen, volledig voor rekening van de stichting te laten ko men. De partij wil, zodra alle mogelijkheden en kosten be kend zijn, dat de raad bekijkt of het geld beschikbaar kan stellen. Daar waren alle frac ties het mee eens. Wethouder Jacqueline van Burg gaat in gesprek met de stichting om daar ook Huis De Haene onder te brengen. Maar niet zonder eerst iets recht te zetten. ,,Huis De Haene is niet slecht onderhouden. Dat el ders op het eiland één kleine schuur is ingestort, wil niet zeggen dat wij geen goed huis vader zijn." Esme Soesman Scharendijke Het was meer buffelen dan feesten toen dorpshuis De Putmeet in 2014 heropend werd, na een noodge dwongen sluiting van tweeëneen half jaar. Maar het gaat steeds be ter. Tijd voor actie, vindt beheerder Stèphanie Fennet - nu het eerste lustrum is bereikt. Het jubileum wordt gevierd met drie activiteiten, verspreid over het jaar. Zeeuwse Sien komt zaterdag 11 mei optreden, in de herfstvakantie worden activiteiten voor de jeugd georganiseerd en op 9 november gaan de voetjes van de vloer met de Nederlandstalige feestband Joost Mag Het Weten! De Putmeet komt van ver. Eind 2011 werd het dorps huis met bijbehorende gymzaal van de ene op de andere dag geslo ten. Er zat betonrot in de vloer en dat leek het einde in te luiden van de voorziening. De dorpsraad, met toenmalig voorzitter Herman Bo mer voorop, maakte zich sterk voor behoud. Dat lukte. De boel werd opge knapt, mede dankzij vrijwilligers die de handen uit de mouwen sta ken. Fennet, die tot die tijd nog nooit in het dorpshuis was ge weest, ging als vrijwillig beheerder aan de slag. Met moeder Lineke Rieteco en een clubje andere fanatiekelingen. ,,Ik ben zó verschrikkelijk blij met die club." Goodwill De begintijd was helemaal zo mak kelijk nog niet, zet Fennet de afge lopen vijf jaar op een rij. Mensen moesten de weg (terug) naar de Putmeet zien te vinden. ,,Je moet goodwill kweken. Dat kost tijd." Maar beetje bij beetje kwam de groei erin. ,,De afgelopen vijf jaar zijn we steeds groter geworden en ook professioneler. Maar het blijft hier wel laagdrempelig. De Put- meet is voor iedereen." De kaartverkoop voor de show van Zeeuwse Sien is inmiddels begonnen. vrijdag 5 april 2019 SD Waarom ga je in dienst in leger Israël? Esme Soesman Eilat -Rutger Knol, student journalistiek Meer info over LoneSoldierDo- cumentary via facebook en in- stagram. Van links naar rechts: Shany Azoulay, soldate Rebecca Baruch uit Den Haag en Rutger Knol. Shany en Rebecca zijn jeugdvriendinnen. Ze leerden elkaar kennen via de jeugdbeweging Haboniem Dror foto rutger knol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58