Zwamborn wil wat vrijer zijn Alex Telehala: 'Toma zit in mijn bloed' ZEELAND 15 De oud-trainer van onder meer FC Den Bosch, NAC Breda en Willem II, die tevens bondscoach van Suriname, docent bij de KNVB en hoofd jeugdopleiding bij Ajax en het Engelse Sunder land was, werd in september 2016 aangesteld als technisch manager bij Kloetinge. Hij moest de zater dag-eersteklasser een boost ge ven, bracht meer structuur in de jeugdopleiding en haalde een trai ner als Diederik Hiensch binnen voor de jeugd. Zelf staat hij dit seizoen ook weer op het veld. De 67-jarige Zwamborn traint de JO15-1, om dat het lastig was een geschikte trainer voor die groep te vinden. ,,Ik heb alle voors en tegens op een rijtje gezet. Dat ik stop ligt hoofd zakelijk bij mij. Er is geen ruzie, het is prima zo. Ik wil wat vrijer zijn. Als ik een mooie reis wil ma ken, moet dat kunnen. Nu ik een elftal train, is dat heel lastig. Ik zit eraan te denken weer te gaan ten nissen of een cursus Spaans op te pakken. Ik heb genoeg plannen.'' Jan-Kees de Bruine vindt het jammer maar begrijpelijk dat Kees Zwamborn dit besluit heeft geno men. ,,Een team als JO15-1 trainen, dat vraagt best wat van een trai ner. Daar moet je honderd procent energie en enthousiasme voor hebben'', zegt de voorzitter. ,,Dat enthousiasme is er nog, alleen is de energie bij Kees wat minder geworden. Wij zijn absoluut niet ontevreden over Kees maar we snappen zijn keuze. Het is overi gens zo dat wij het jeugdbeleid Ik zit eraan te denken om weer te gaan tennissen of een cursus Spaans op te pakken niet om gaan gooien. We gaan op dezelfde voet verder. Diederik Hiensch en Willy Lund zullen zijn taken als technisch manager overnemen.'' De ontwikkeling van talenten blijft daarmee centraal staan. De Bruine kent de verhalen dat zijn club met de keuze voor het project 'Kloetinge 2020' meer geld naar de eerste selectie laat stromen en minder naar de jeugdafdeling. ,,Dat is echt onzin. Ik kan je vertel len dat er volgend seizoen geen euro meer dan dit seizoen naar de eerste selectie gaat. We blijven in zetten op eigen jeugd, alleen is de stap van de JO19 naar het eerste elftal voor sommige jongens heel groot. We hopen dat ze zich dan verder willen ontwikkelen bij het tweede elftal. Om daarna alsnog die volgende stap te zetten. We willen een stabiele hoofdklasser worden en dat lukt niet met alleen talenten. Daarom hebben we nu ook jongens met ervaring gehaald. Daar worden de jongere spelers ook weer beter van." De Molukse broers richtten veertig jaar geleden zaalvoetbalclub Toma op. ,,In 1979 waren er veel jongeren in de wijk'', begint voorzitter Alex uit te leggen. ,,Ze waren altijd aan het voetballen. Ik dacht: goed, je kan beter ontspannen, want anders krijg je dat ze terug naar de drugs grijpen. Sommigen hadden geen werk en met het voetbal konden we iets voor die jongens doen. Eerst or ganiseerden we iedere avond voet bal hier, op het veldje in de wijk. Op een gegeven moment kregen we een uitnodiging van De Noorman nen ofwe mee wilden doen aan een zaalvoetbaltoernooi in Westkapelle. Dat hebben we gedaan.'' Er was voldoende animo en het enthousiasme spatte ervan af. ,,In overleg met de jongens hebben we toen Toma opgericht'', vertelt Alex. ,,Op een gegeven moment konden we vier teams formeren. Er waren meer dan veertig mensen, haha. Dat was talrijk.'' In de loop der jaren nam het le denaantal af. ,,Mensen hebben er geen tijd voor'', verklaart Alex. ,,Ze zijn meer bezig met de Playstation en al die dingen, hè. We hebben nu nog maar één team met acht jon gens.'' Op een gegeven moment konden we vier teams formeren Dat team is dit seizoen wel uiterst succesvol. De teller staat inmiddels op drie prijzen. ,,Ik ben natuurlijk zeer trots op de jongens'', bena drukt Alex. ,,Voorafgaand aan dit seizoen heb ik tegen hen gezegd: we bestaan veertig jaar, het zou voor mij als oprichter wel een mooi geschenk zijn om wat prijzen te pakken. Dat is goed gegaan, haha.'' Goede band Alex regelt de administratie bij Toma, zijn zeven jaar jongere broer tje Jozef is de coach van het zaal voetbalteam. ,,We hebben een goede band'', aldus Alex. ,,Dat je het zo lang kan volhouden, met ups en downs, zegt genoeg. We zien elkaar vaak. Ook in familiekring, op ver jaardagen bijvoorbeeld.'' Stilzitten doen de gebroeders Te- lehala niet. ,,Ik ben ook nog scheids rechter", vertelt Alex. ,,Ik fluit derde en vierde klasse RZW (Regionaal Zaalvoetbal Walcheren). Hoe lang ik dit nog wil doen? Tot de benen het niet meer kunnen, hè! Dan pas gaan we stoppen, haha. Ik ben een fanatiekeling en doe het met plezier, hoor. Je bent zo betrokken en hebt sociale contacten in de hal. Dat vind ik prettig.'' Komende maandag kan Toma de vierde prijs van het seizoen ver overen: het Zeeuws kampioenschap in Goes. ,,Het is uniek dat een zaal voetbalteam drie prijzen haalt'', glundert Alex. ,,Dat is nog nooit ge beurd hier in Zeeland. De vierde prijs van het seizoen pakken, zou prachtig zijn. We gaan er tegenaan.'' Ook al blijft de oogst 'beperkt' tot drie prijzen, Alex Telehala is zo trots als een pauw. ,,Toma zit in mijn bloed Het is een mooie hobby.'' vrijdag 5 april 2019 GO keer zo'n treurfoto Kees Zwamborn is aan zijn laatste maanden bij voetbal vereniging Kloetinge bezig. De technisch manager, dit seizoen ook trainer van JO15-1, heeft de club laten weten na dit sei zoen te stoppen. ,,Daar heb ik richting de vereniging weinig uitleg over gegeven. De reden ligt ook niet bij de club. Voor bepaalde zaken heb ik niet meer de energie die ik wel zou moeten hebben.'' Barry van der Hooft Kloetinge Kees Zwam born stopt ermee. foto JOHAN VAN UtH HEIJ- - Kees Zwamborn Zaalvoetbalclub Toma uit Oost Souburg rijgt de prijzen aaneen op Walcheren. Dit seizoen legde het eerst beslag op de super cup, werd vervolgens de beker binnengesleept en als kers op de taart greep Toma de titel in de regionale eerste klasse. Alex (72) en Jozef (65) Telehala lig gen hieraan ten grondslag. Stefan Maas Oost-Souburg - Alex Telehala Niveau: Overgangsklasse veld Seizoen: 2015-2016 Tegenstander: KCR (Ridderkerk) Resultaat: 17-14-overwinning Gevolg: Handhaving Bijzonderheid: Bij KCR zat oud- Tjoba-coach Bram van Geffen op de bank. Hij had veel kennis over Tjoba, maar vond geen winnende formule. Niveau: Overgangsklasse zaal Seizoen: 2016-2017 Tegenstander: BEP (Purmerend) Resultaat: 28-25-nederlaag Gevolg: Degradatie Bijzonderheid: Coach Tom Mertens was de gebeten hond. Hij zou Tjoba verkeerd hebben laten spelen. Binnen de club wist men echter ook wel dat de selectie niet meer voldoende kwa liteit had voor de overgangsklasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51