II 'Zeker 135 nieuwe leerlingen Haga Lyceum Amsterdam' 4 De droogte van vorig jaar heeft nog steeds effect, merken de boeren. Melkveehouder Adrion van Beek weet erover mee te praten. Waar blijven de kalfjes? PLAN VAN AANPAK DROOGTE Normaal is de lente een tijd waarin op de boer derij van Adrion van Beek veel kalfjes wor den geboren. Maar nu niet. Een rechtstreeks gevolg van de hete zomer van afgelopen jaar, zegt de Bredase melkveehouder. ,,Een koe gedijt het beste bij een graad of 5. Moet je je voorstellen wat een temperatuur van richting de 40 graden met zo'n dier doet. Die hittestress heeft direct effect op de vruchtbaarheid.'' De zomer van 2018 was niet al leen uitzonderlijk heet, maar ook extreem droog. De weilanden van Van Beek waren veranderd in dorre, bruine vlaktes, waar voor zijn tweehonderd melkkoeien en bijbehorend jongvee amper iets te grazen viel. Laat staan te maaien. Normaal maait hij het gras vijf of zes keer per jaar, zodat hij ge noeg voorraad kan inkuilen om zijn veestapel de winter door te helpen. Nu lukte dat maar drie keer. Met als gevolg dat Van Beek extra voer moest inkopen. Beregening Dat was niet zijn enige kostenpost. De maïs die hij zelf teelt, wist hij te redden met beregening. ,,Mijn zoon is daar drie weken lang dag en nacht mee bezig geweest. Wat een energie en tijd dat heeft ge kost.'' Ook moest hij zijn halfdode weilanden opnieuw inzaaien om te zorgen dat er dit jaar weer ge noeg nieuw gras zou groeien. Het graszaad, de loonwerkerskosten, het extra voer: hij schat in dat de droge zomer hem alles bij elkaar dertig- tot veertigduizend euro heeft gekost. Melkproductie En dan telt hij de verminderde melkproductie nog niet eens mee. Voor een optimale opbrengst moet een koe grofweg eens per jaar een kalfje krijgen. Als dat kalf een paar weken later wordt geboren, scheelt dat zo enkele honderden liters melk per koe, legt hij uit. ,,En dat maal tweehonderd koeien.'' Dat zegt hij niet om te klagen, be- Het zou helpen als de mensen de tegels uit hun tuintjes halen, zodat het regenwater de grond in kan nadrukt hij. ,,Ik ben een onderne mer, droogte is een bedrijfsrisico. Maar nu droge periodes door kli maatverandering vaker lijken voor te komen, moeten we wel op een andere manier naar waterbeheer sing gaan kijken. Tot nu toe heeft de focus altijd gelegen op de afvoer van water.'' Zeker zo vlakbij Breda, waar de grond van Van Beek ligt. ,,Alles is er hier op gericht om te zorgen dat de stad droge voeten houdt. Het zou kunnen helpen als het water schap de stuwen op een andere plek zet. Zodat er meer water in de sloten komt en het grondwaterpeil hoger wordt.'' Wat ook zou hel pen, aldus de agrariër: als de stede lingen beter met water leren om gaan. ,,De stad is nu één grote be tonnen vlakte. Het water kan al- leen via de riolering weg. Dan wordt het afgevoerd naar de zee. Het zou helpen als mensen de te gels uit hun tuintjes zouden halen, zodat het regenwater de grond in kan.'' Inmiddels zijn weilanden weer sappig groen. ,,Het hele na jaar en de winter zijn eigenlijk ook te droog geweest. Pas de laatste paar weken frist het gras weer op.'' Nu de temperatuur weer wat op loopt en de zon tussen de wolken Bestuursvoorzitter Söner Atasoy verwacht dat daar de komende we ken nog 40 procent bovenop komt, waarbij hij zich baseert op de uit komst van vorig jaar. Dat betekent dat de islamitische middelbare school in Nieuw-West moet uit breiden. ,,De gemeente moet dit re gelen'', aldus Atasoy. Als dat niet gebeurt, stapt hij naar de rechter. De aanvraag voor uitbreiding van de school liep al, maar werd door de gemeente Amsterdam 'on hold' ge zet toen er berichten naar buiten kwamen dat bestuurders banden hebben gehad met een Tsjetsjeense terroristische organisatie. Ook zou den leerlingen op de school salafis- tisch getinte lessen krijgen. Atasoy ontkent de aantijgingen. Op dit moment telt het lyceum volgens de bestuurder 178 leerlin gen. Op de huidige locatie, waar de school in 2017 de deuren opende, is echter plek voor tweehonderd scholieren. Volgens Atasoy is uit breiding dus noodzakelijk. Onderwijswethouder Marjolein Moorman van de gemeente Am sterdam wil pas over extra huisves ting praten als het bestuur is opge stapt en er een deugdelijk interim- bestuur zit, zei ze in een reactie. ,,De school moet eerst weer in goed vaarwater terechtkomen. De signalen die we hebben ontvangen zijn zo ernstig en uniek dat we niet kunnen doen alsof het de normaal ste zaak van de wereld is om huis vesting aan te bieden.'' Moorman zei zich bovendien zorgen te maken over de kinderen die naar de school gaan. Voorkeursschool Het Overleg Schoolbesturen Voort gezet Onderwijs (OSVO) in de hoofdstad maakte gistermiddag bekend hoeveel leerlingen op hun voorkeursschool zijn terechtgeko men. Daarbij worden nog geen con crete aantallen per school ge noemd. Atasoy wilde niet zeggen of hij tevreden is met de uitkomst voor zijn school. ,,Het is de overheid in elk geval niet gelukt ons leeg te la ten lopen.'' Volgens hem heeft een onder zoeksbureau eerder berekend dat de school met zo'n 186 leerlin gen per jaar zou groeien. Hij zei ver dere juridische stappen voor te be reiden wegens 'smaad, laster en het aantasten van de goede naam en eer.' De school kwam deze week nog in het nieuws door een eigen 1- april-grap: Arnoud van Doorn, de tot moslim bekeerde ex-PVV'er, zou interim-directeur van de school worden. Volgens de school was het 'de beste 1-aprilgrap van het jaar.' vrijdag 5 april 2019 'Pas laatste weken frist het Annemieke van Dongen Breda -Adrion van Beek, boer Het veelbesproken Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam laat weten dat er 135 nieuwe leerlin gen zijn ingeloot voor komend schooljaar van de middelbare school. ANP Amsterdam Bestuursvoorzitter Söner Ata soy van het Cornelis Haga Ly ceum. FOTO XXX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4