'Geef mij maar de fruitboomgaard' 'Geen zorgen over examens' 'Ik word blij van techniek' ZEELAND 11 PRAKTIJKEXAMEN KOKEN vrijdag 5 april 2019 Adriaan Feijtel (16) uit 's Heer Arendskerke maakte gister ochtend een minimin voor het praktijkexamen 'groen'. De leerling van het Pontes Goese Lyceum in Goes klaarde de klus binnen drie kwartier. De snelheid leverde hem een extra punt op. Adriaan houdt ervan om buiten te werken. Hij wil over een jaar of wat het fruitteelt- bedrijf van zijn ouders over nemen. ,,Ik vind peren en ap pels mooie producten. En ik houd van het hele proces: spuiten en maaien." Lassen Om zijn doel te bereiken, moet Adriaan zich op het vmbo bekwamen in verschil lende praktijkvakken. ,,Ik moest deze week een gerecht maken tijdens het examen ko ken. Daar heb ik niet zo veel mee. Ik kook thuis ook nooit. Ik volg ook een keuzevak las sen, maar daar hoef ik geen examen in te doen. Ik vind het leuk om ook andere dingen te leren. Die vakken kunnen al tijd nog van pas komen." Na de zomervakantie gaat hij verder met de mbo 4-op- leiding akkerbouw bij Scalda. ,,De richting fruitteelt kun je alleen als BBL-opleiding vol gen: dan ga je vier dagen wer ken, en één dag naar school. Ik wil graag fulltime naar school. Daarom heb ik toch voor ak kerbouw gekozen." Voor die tijd moet Adriaan eerst nog de theorie-examens door zien te komen. Daar ziet hij een beetje tegenop. ,,Engels vind ik het lastigste vak. Daar sta ik net een onvol doende voor. Ik leer niet graag uit boeken, maar het moet ge beuren. Ik sta liever in de boomgaard, maar dat komt wel." Miguel Garcia uit Vlissingen (17) van de CSW in Middelburg wil de elektrotechniek Het praktijkexamen elektro- en installatie techniek was een eitje voor Miguel Garcia (17) uit Vlissingen. De vmbo'er van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren in Middelburg werkte gisterochtend ruim drie uur lang aan een werkstuk met onder meer een stopcontact. Miguel denkt dat hij het gehaald heeft. ,,De opdrachten die we tijdens de lessen hebben gemaakt, waren moeilijker dan die van het examen." Miguel wil elektrotechnicus worden, dat weet hij zeker. Hij heeft zich ingeschreven voor de mbo-opleiding bij Scalda. ,,Als ik met elektra bezig ben, dan moet ik aan mijn vader denken, die in Panama woont. Toen ik 8 jaar was, hielp ik hem al. Hij heeft een ei gen garage. Ik stuur hem vaak foto's van op drachten die ik voor school moet doen. 'Kijk eens', schrijf ik dan. Dat maakt hem blij." Miguel wordt zelf ook blij van de tech niek. Hij is graag met zijn handen bezig. ,,Ik vind het leuk om te werken. Voor de theo rievakken moet je alleen maar nadenken. Vorig jaar heb ik twee weken stage gelopen bij een bedrijf. Ik mocht meewerken met de monteurs. Toen heb ik bijvoorbeeld geleerd om zonnepanelen aan te sluiten op de elek triciteit. Thuis heb ik pas ook de schakelaars en kabels verwisseld. Ik vind het gewoon leuk om te doen." Examen Nederlands Van zenuwen heeft Miguel nu geen last. Die komen pas in mei, bij de schriftelijke exa mens. ,,Ik woon pas zes jaar in Nederland. Ik ben daarom vooral erg zenuwachtig voor het examen Nederlands. Dat vak vind ik heel moeilijk." Een broodje. Dat moest Marisanne Wedts de Swart (16) uit Middelburg gisteren ma ken tijdens het praktijkexamen koken op de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalen- nia in Middelburg. ,,Ik denk dat koken wel goed is gegaan. We kregen gewoon speci fieke opdrachten, dus ik mocht helaas niet iets speciaals maken voor op het broodje dat ik maakte." Alle praktijkexamens hebben een thema, dit jaar is het thema festivals. Marisanne was de hele ochtend bezig met de toetsen. „Eerder deze week heb ik ook al het ict- en het techniekexamen gemaakt. Ik was heel tevreden over ict, maar ben minder goed in techniek. Ik weet dus niet hoe goed dat is gegaan. Over het algemeen ben ik tot nu toe tevreden." De vmbo'er volgt de richting mens en ge- zondheid. Een richting met veel verschil lende vakken. Dat is juist wat Marisanne aanspreekt. Als ze straks geslaagd is wil ze de opleiding apothekersassistente gaan vol gen. Mijn moeder kwam op dat idee. Ik ben heel erg geïnteresseerd in de zorg. Je kan er veel kanten mee op en zelf kiezen wat je leuk vindt. Met deze opleiding kan ik leren over medicijnen en het zorgen voor mensen." Vertrouwen Volgende week volgt de laatste toetsweek en in mei beginnen haar eindexamens. Mari- sanne heeft er alle vertrouwen in dat goed gaat komen. ,,Ik kan me goed focussen tijdens het le ren. Ik maak mij dus geen zorgen over de eindexamens." Marisanne Wedts de Swart uit Middelburg (17), leerling van Nehalennia in Middel burg, maakte een broodje, maar dat mochten we niet in beeld brengen om andere leerlingen niet op een idee te brengen. Vandaar een leeg bordje. foto lex de meester Adriaan Feijtel (16) uit 's Heer Arendskerke maakte in no-time een minituin. foto johan van der heijden GO zijn al begonnen in. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47