'Smalle Zeeuwse stranden opspuiten met geld uit fonds' Twee Engelse vliegtuigbommen duiken op uit bodem Waterdunen I 'Ik hou ervan om lekker bezig te zijn' 10 ZEELAND Terwijl havisten en vwo'ers nog lessen volgen, zijn de vmbo'ers al begonnen aan het praktijkgedeelte van hun eindexamens. Ze voeren deze weken allerlei opdrachten uit: in de tuin, in de keuken en achter de werkbank. Cornelleke Blok en Koen Florusse PRAKTIJKEXAMENS VM BO Een aantal Zeeuwse stranden wordt sneller smaller dan verwacht waardoor de recreatie in gevaar komt. De komende jaren zijn er miljoe nen euro's nodig om de Zeeuwse stranden aantrekkelijk te houden voor toeristen en recreanten. Een aantal stranden kalft sneller af dan verwacht waardoor ze bij vloed erg smal worden, aldus wethouder Bert van Halderen (Veere) tijdens een bijeenkomst in Vrouwenpolder over de toe komst van het strand. Fonds Om het geld bij elkaar te krijgen voor extra zandopspuitingen on derzoekt Veere namens de kust- gemeenten en de provincie of het mogelijk is een fonds in te stellen dat gevuld wordt door overheden en (recreatie)ondernemers. Alleen al langs de Walcherse kust gaat het om meerdere stuk- ken stranden zoals bij Domburg, Vrouwenpolder en Zoutelande. Van Halderen: ,,Om één kilome ter strand op te spuiten, zodat hij weer voldoende breed is voor re creatie, is tussen de één en vier ton nodig." Veiligheid Rijkswaterstaat spuit om de vier a vijf jaar de stranden op in ver band met de veiligheid van de Zeeuwse kust. Een minder breed strand kan nog steeds veilig zijn zodat Rijkswaterstaat het tot nu toe niet noodzakelijk vond die smalle stranddelen vaker op te spuiten. Daarom vindt Van Hal deren dat anderen aan zet zijn om dat probleem aan te pakken. Van Halderen wees erop dat brede stranden belangrijk zijn voor de totale Zeeuwse recreatiesector. ,,Ons grootste kapitaal is de na tuur, is het landschap. Zestig pro cent van onze toeristen komt naar hier in verband met het strand. Als er geen of minder strand is, dan blijven zij weg. Dat kan een geweldige economische impact hebben." Want de recreatie is in Zeeland goed voor 15.600 banen en de toeristen geven jaarlijks in Zeeland 1,76 miljard euro uit, blijkt uit gegevens van het Ken niscentrum Kusttoerisme. De wethouder benadrukte dat de gemeenten en de provincie dit probleem niet alleen kunnen aanpakken. ,,Het is een gecombi neerd belang. Dit moeten we sa men doen", zei hij richting on dernemers. Volgens hem weet niemand waarom delen van het Zeeuwse strand sneller afkalven dan een aantal jaren geleden. ,,Het begon zo'n vijfjaar terug. Misschien heeft het iets te maken met de stroomsnelheid." Hij gaf ook aan dat onderzoek moet leren of het verleggen van vaargeulen een op lossing kan zijn. ,,Maar dat is iets voor de lange termijn." Hij zei dat het storten van baggerzand op de bedreigde stranddelen kan bij dragen aan bredere stranden. ,,Nu wordt het zand dat uitgebaggerd wordt voor het op diepte houden van de Westerschelde in de Noordzee gekiept. Als het voldoet aan de milieunormen kan het mogelijk op op onze stranden worden gestort." WATERDUNEN Bij werkzaamhe den in natuur- en recreatiegebied Waterdunen bij Breskens zijn twee Engelse vliegtuigbommen gevonden. Ze zijn niet meer ge vaarlijk en worden op 16 april tot ontploffing gebracht. De bommen werden vorige week al aangetroffen. De ge meente Sluis laat dat nu pas weten zodat de bommen eerst rustig on derzocht konden worden. De Ex plosieven Opruimingsdienst De- fensie (EODD) heeft de bommen inmiddels 'veiliggesteld': ze zijn daardoor niet meer gevaarlijk en kunnen voorlopig nog even blij ven liggen. Vijfhonderdponders De twee bommen, zogenaamde 'vijfhonderdponders', worden op dinsdag 16 april geruimd. Dat ge beurt op de vindplaats zelf. Door dat er nauwelijks mensen in de di recte omgeving wonen, heeft dat weinig invloed op omwonenden. Het is niet de eerste keer dat er vliegtuigbommen gevonden wor den in Waterdunen, waarvan de aanleg al jaren aan de gang is. Bij Breskens werd in de Tweede Wereldoorlog zeer zwaar gevoch ten en vonden er veel bombarde menten plaats. In 2013 lag een ge vonden bom zo dicht bij de 'be woonde wereld', dat honderden mensen hun huis uit moesten. Dat is nu dus niet het geval. Brieven schrijven, telefoontjes aannemen en geld teruggeven: Alysia de Jonge (15) uit Zaamslag moet het allemaal onder de knie hebben voor haar vmbo-examen Economie en Ondernemen. De leerlinge van het Lodewijk College in Terneuzen zit in het derde leer jaar, maar rondt in mei al verschil lende praktijkonderdelen af, die meetellen voor haar diploma. Gisteren maakte ze al een toets, waarin ze moest laten zien dat ze de voorraad van een magazijn kan beheren. Alysia kreeg meteen te horen dat ze een 7,7 had gescoord. De komende weken staan in het teken van de praktijkexamens die ze na de meivakantie moet doen. ,,We hebben in de klas al geoefend met de kassa. En we schreven uit nodigingen voor bijeenkomsten, maar leerden ook om correcte e-mails te schrijven. Het is wel spannend, want het cijfer dat je nu haalt, komt straks op je diploma." Ze heeft lol in de praktische op drachten. ,,Ik hou ervan om lekker bezig te zijn. Ik vind het contact met mensen leuk." Alysia wil later zelfstandig on dernemer worden. Ze wil na het vmbo een mbo-opleiding in de commerciële richting volgen. Daarmee hoopt ze haar doel te be reiken. ,,Ik wil het liefst een eigen kle dingbedrijf beginnen, of mode ontwerpster worden. Ik hou heel erg van mode." SHMlMttmr vrijdag 5 april 2019 GO Emile Calon Vrouwenpolder Deze vier Alysia de Jonge uit Zaamslag (15) begon goed: voor haar eerste toets haalde ze een 7,7. foto boaz timmermans •■«WH 4»a* 11 i Het strand bij Zoutelande wordt bij vloed vrij smal. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46