N Regels boven ambitie in klimaatbeleid Analyse 7 NIEUWE SPORT OBSTACLERUN Het nieuwe kunstgrasveld ligt er en een proefbok voor de Obstacle Course Racing (OCR) nodigt liefhebbers uit de nieuwe sport te testen. KV Atlas uit Ritthem is startklaar voor een wervelend zomerseizoen. Ia haar zeventigste verjaar dag werkte de korfbalver eniging hard aan een plan om in de nabije en verre toekomst een sportclub in Ritthem overeind te houden. Naast korfballen kun nen liefhebbers bij Atlas ook ten nissen, bowlen, volleyballen, bil jarten en deelnemen aan boot- camp. Bovendien is Atlas organi sator van de jaarlijkse Ramme- kensloop. Ook onderhoudt de club een terreintje als mogelijke ijs baan. ,,We zetten het grasveldje al zes winters onder water, maar hebben het helaas nog nooit als ijsbaan kunnen gebruiken", ver klaart voorzitter Ron van Hese. Aan het scala aan activiteiten voegt 'omnivereniging' Atlas nog een sport toe: Obstacle Course Ra cing. Op een deel van de ijsbaan en achter de tennisbaan van de club worden de komende maanden tien 'bokken' gebouwd, vijf hoge en vijf lage. In, aan, op en om elke bok moeten deelnemers obstakels overwinnen door er overheen te klauteren, onderdoor te kruipen of er aan een touw overheen te zwaaien. De obstakelloop of obstakelrun is de laatste jaren ook in Zeeland bekend geworden door eendaagse evenementen in onder meer Goes, Hulst en Vrouwenpolder. Obstacle Course Racing als permanent te beoefenen sport was tot nu toe niet tot de provincie doorgedron gen. In die leemte gaat Atlas voor zien, meldt Van Hese. Atlas was al aan het zoeken naar een nog bre dere basis om het aantal van zo'n 160 leden vast te houden of zelfs uit te breiden. Bruisend De club is er de afgelopen jaren in geslaagd, onder meer door twee basisscholen te 'adopteren', be hoorlijk wat jeugd aan de korfbal- poot toe te voegen. Maar ook op de langere duur wil Atlas Ritthem en wijde omgeving sportief en brui send houden. Van Hese: „Tijdens Obstacle Course Racing geeft Atlas als vereniging nog een bredere basis het brainstormen over nieuwe ac tiviteiten zijn we in contact geko men met OCR-liefhebbers uit Koudekerke. Die keken in de ge meente Veere al eens rond om een baan uit te kunnen zetten, maar zagen al wat ideeën afketsen. Ze wilden zich graag bij onze club aansluiten en samen met ons een racing-parkoers bij onze accom modatie inrichten." De aanleg van de obstakelbaan krijgt deze zomer zijn beslag. Be gin september hoopt Atlas het parkoers in gebruik te nemen. De proefbok, die in iets andere vorm een plek krijgt op het toekomstige parkoers, is bedoeld om bezoekers van de demonstratiedag op 13 april een indruk te geven van de hin dernissen die ze moeten nemen tijdens Obstacle Course Racing. Op die zaterdag opent Atlas het buitenseizoen met de ingebrui kname van een nieuw kunstgras veld voor de korfballers. ,,We moe- ten er deze week nog wat overtol lig zand afhalen en dan is het veld wedstrijdgereed." Wethouder Els Verhage opent het veld, dat dan al voorzichtig is 'ingespeeld', 13 april om 13.45 uur. Later die middag zijn er clinics voor de jeugd en speelt het eerste team van Atlas een demonstratie wedstrijd tegen de concurrenten uit Oost-Souburg, Fortis. De feest dag is dan al om 8.30 uur afgetrapt met de grote Brik Brak Curiosa- markt ('een rommelmarkt 2.0'), die tot 13.00 uur opgesteld staat rondom het Atlasclubhuis aan de Zuidwateringstraat. Voor de jong ste bezoekers wordt de hele dag een springkussen beschikbaar ge steld. De ambities van Middelburg zijn zonneklaar: energieneu traal in 2050, minder energie verbruiken, milieuvervuilende ener giebronnen vervangen door duur zame energie. Het zonnepark in de Mortiere is daarvan een voorbeeld, maar dat is er eigenlijk een beetje tussendoor ge glipt. Nu de gemeenteraad weer een plan voor zo'n park - in de Quarles- polder bij Nieuw- en Sint Joosland - kreeg voorgeschoteld, trapte die het rempedaal diep in. Telkens een los plan beoordelen vertroebelt het to taalbeeld, dus het is hoog tijd regels te maken voor zonneparken, besloot de raad deze week. Dan past het niet om dit plan alvast goed te keuren, maar elk volgend ver zoek nog niet, was de consensus. Rechtsgelijkheid voor elke onderne mer en initiatiefnemer woog zwaar der dan de kans een stap te zetten op weg naar die energieneutrale toe komst. Grote vraag Regels moeten er dus komen, voor het einde van dit jaar. De grote vraag wordt wat daar in komt te staan. Welk Middelburgs weiland wel een zonneweide mag worden, en welk niet? Hoe groot zo'n park mag zijn? Hoeveel parken er mogen komen? Dat klinkt logisch. Maar het staat haaks op het uitgangspunt van Mid delburg om een dienstbare overheid te zijn. De gemeente wil meedenken met inwoners, ondernemers en plan nenmakers en wil daarom ook zo veel mogelijk regels schrappen. Be stemmingsplannen en inspraakpro cedures bieden nu al houvast. Bovendien had de gemeenteraad principieel eigenlijk al geen moeite met een zonnepark in de Quarlespol- der. Het plan ziet er goed uit en het past helemaal bij de ambities om in 2050 een energieneutrale gemeente te zijn. Politiek Middelburg is het er ook over eens wat daarvoor nodig is: minder energie verbruiken en meer duurzame energie opwekken. Met wind én zon. De kans is bijzonder groot dat eind dit jaar zal blijken, dat het plan prima in de nieuwe regels past. Maar dan is het waarschijnlijk te laat, omdat het bedrijf dat het park wilde aanleggen, nu subsidie mis loopt. De deadline daarvoor verliep woensdag. En dus loopt Middelburg een kans mis om haar eigen ambities waar te maken. 2050 is inderdaad nog ver weg, zo als in de raadsvergadering klonk. En subsidies voor zonne-energie zullen er na dit jaar ook nog wel zijn. Maar Middelburg had dit moment kunnen grijpen. Juist nu de klimaatdiscussie zo fel wordt gevoerd en uitgerekend de jeugd, de toekomstige generatie, aandringt op actie. Atlas-voorzitter Ron van Hese bij de bok waar belangstellenden kennis kunnen maken met obstacle course racing. foto lex de meester vrijdag 5 april 2019 WA Atlas gaat ook obstakels bedwingen Rene Hoonhorst Ritthem -Ron van Hese, voorzitter Middelburg wil energieneutraal worden en juicht de groei van zonne-energie toe. Toch geeft de poli tiek voorlopig geen toestemming voor zo'n park. Re gels gaan boven ambities. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43