Nicky Jonker leert iedereen vlechten, ja, ja, óók de vaders WÊÊÈSm Yara en Dow stoten iets minder CO2 uit Wn/ïtw Eigenaren woning beter af 4 w'§k\ mm «II Al sinds het haar van dochters Linn en Milou net lang genoeg was, maakt Nicky Jonker er vlechten in. Die leidden tot zoveel bewondering, dat de Middelburgse workshops en demonstraties ging geven. Nicky hoort het voor bijgangers om de ha verklap tegen haar dochters zeggen: ,,Wat mooi, die vlechten! Heeft jouw moeder dat gedaan? Wat knap!" En ze ziet an dere meisjes kijken: dat wil ik ook! Dochters Linn (6) en Milou (4), met hun prachtige kapsels, zijn Nicky's levende reclamezui len. En nu heeft ze met haar boek Pluk voor Pluk ook nog een prijs gewonnen. Het is al jaren een onderdeel van het ochtendritueel: even de haren van haar dochters vlechten. De reacties waren meteen over weldigend. ,,Mensen begonnen al snel te vragen: kun je dat voor mij ook eens doen", vertelt Nicky. ,,En als ik dan het haar van vrien dinnetjes van mijn dochters eens vlechtte, stonden ze de volgende dag heel trots te pronken op het schoolplein." Workshops Het ging snel met de mond-tot- mondreclame, en Nicky besloot ruim twee jaar geleden om te starten met het geven van work shops. Dat doet ze, onder de naam Vlechtin, inmiddels zeker eens per week: voor moeders met dochters, voor zwangere vrou wen, en soms - tot vreugde van Nicky - ook aan mannen. ,,Er ko men hier wel eens mannen die door hun vrouw zijn gestuurd. Die zijn niet echt gemotiveerd, en dan denk ik: doe maar niet. Maar veel meer mannen zijn enthou siast. Alleenstaande vaders met dochters bijvoorbeeld, die willen het vaak wel graag leren." Kin derfeestjes doet ze ook. ,,Als kin deren wat ouder worden, vinden ze het vaak ook erg leuk om hun eigen haar te kunnen vlechten, of dat van elkaar." Door het geven van de workshops kwam geleide lijk ook het idee voor een boek op. „Tijdens zo'n workshop leg je fo to's neer met voorbeelden, en doe Mensen begonnen al snel te vragen: kun je dat voor mij ook eens doen je er beschrijvingen bij. Toen was het niet zo'n grote stap meer om er een boek van te maken." Pluk voor Pluk is een vlot en vrolijk werkje, met een beschrijving van de basistechnieken (van de in vlecht tot de doorlusvlecht en van de twistvlecht tot de water- valvlecht) en tips. Een heleboel foto's maken de boel extra duide lijk. Nicky won er vorige week ook nog een prijs mee. Uitgever Boek- Scout liet het boek meedoen aan BoekGoud, waar ze de publieks prijs in de categorie 'diversen' won. ,,Erg leuk. Een boek maken was iets nieuws voor me. Mooi dat het dan zo in de smaak blijkt te vallen." Pluk voor Pluk moet helpen om meer mensen aan het vlechten te krijgen. Want het is niet zo moei lijk als het er soms uitziet, zegt Nicky. 'Ik heb daar de vingers niet voor', is geen goede smoes, meent ze. „Natuurlijk is de één er wat sneller en handiger in dan de an der, maar de basis kun je altijd onder de knie krijgen." Veel meer dan die basistechnie ken gebruikt ze zelf ook niet, ver klapt ze. ,,Het is een kwestie van creatief zijn: de technieken door elkaar gebruiken en gewoon wat proberen." Nicky Jonker prestenteert haar boek Pluk voor Pluk - leren vlechten op woensdag 17 april in boekwin kel De Drukkerij in Middelburg. Ze geeft dan ook demonstraties. Aanvang is om 15.00 uur. Theo Giele Vlissingen Een Zeeuwse huurder gaf in 2018 gemiddeld 38,5 procent uit aan de huur en andere woonlasten zoals energie, lokale heffingen en verze keringen. In 2012 was dat 35,0 pro cent. Het percentage woonlasten is sinds 2015 overigens niet gestegen in Zeeland. In bijna alle andere pro vincies daalde het de afgelopen drie jaar. Het landelijk gemiddelde was vorig jaar 38,1 procent. Na Zuid- en Noord-Hollanders besteedden Zeeuwse huurders vo rig jaar verhoudingsgewijs het grootste deel van hun inkomsten aan woonlasten. Dat heeft vooral te maken met een gemiddeld lager besteedbaar inkomen van huishou dens in Zeeland, want in euro's ge rekend behoren de woonlasten hier juist tot de laagste van het land. Een huurder was in Zeeland gemiddeld 619 euro per maand aan woonlasten kwijt. Alleen in de drie noordelijke provincies zijn de woonlasten voor huurders in euro's gerekend lager. Het landelijke gemiddelde is 675 euro. Mensen met een koopwoning waren in 2018 in Zeeland gemid- Zeeuwse huurders landelijk gezien in top woonlastendeel inkomen, kopers onderaan de lijst deld 897 euro kwijt aan woonlas ten. Alleen de Friezen met een koopwoning waren met 871 euro goedkoper uit. Het landelijk gemid delde voor woningeigenaren is 989 euro. Voor Zeeuwen met een koop woning daalde dit percentage van hun inkomen dat ze aan woonlas ten besteedden tussen 2012 en 2018 van 31,0 naar 28,7 procent. Het lan delijk gemiddelde voor mensen met een koopwoning lag vorig jaar met 29,0 procent iets boven het Zeeuwse cijfer. VLISSINGEN De Nederlandse grootverbruikers van energie heb ben vorig jaar 4,4 procent minder C02 uitgestoten dan in 2017. De da ling komt vooral op het conto van energiebedrijven die kolencentra les hebben gesloten. De uitstoot van de industrie daalde met 1,9 pro cent. Ook Yara in Sluiskil en Dow in Terneuzen presteerden iets beter dan in 2017. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Nederlandse Emissieautoriteit (NEA). De daling van de C02-uit- stoot in Europa zal naar verwach ting op 4 procent uitkomen. Neder land doet het dus net iets beter. Een opmerkelijke prestatie, want door- gaans scoort Nederland lager dan het Europese gemiddelde. De NEA ziet erop toe dat bedrij ven die meedoen aan het Europese emissiehandelssysteem ETS hun verplichtingen nakomen. De auto riteit brengt elk jaar de C02-uit- stoot van de energiegrootverbrui kers in kaart. De NEA denkt dat de hogere ETS-prijs tot minder uit stoot van heeft geleid. De ETS-prijs steeg van 8 euro in januari tot 23 euro per ton C02 in december 2018. Door de sluiting van kolencen trales stootten energiebedrijven 6,6 procent minder C02 uit. In de uit- stoottop-10 staan zes energiecen trales, waarvan vijf kolencentrales. $fulp wmnaehUi^ dat nodig heb personenalarmenng yin Zeeland vrijdag 5 april 2019 GO Martijn de Koning Middelburg -Nicky Jonker Het boek kost 16 euro en is onder meer te bestellen via vlechtin.nl. Meer info op Fa- cebook en Instagram: vlechtin. mmm -.7 VmWft Nicky vlecht ook haar eigen vlechten. Wonen drukt relatief fors op huurders Terwijl mensen met een koop woning een steeds kleiner deel van hun inkomen moeten beste den aan woonlasten, zijn huur ders in Zeeland de afgelopen zes jaar steeds meer kwijt aan wonen. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepu bliceerd. /TTÜ'i M1 li iifct i frl il nI4(* M iH WTTTTTÏÏTtTiTniidii Linn is al klaar, Milou krijgt haar vlecht nog aangemeten door Nicky Jonker. fotos dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40