II NIEUWS 3 Meer studenten, stijgend tekort aan locaties, mensen en middelen 'Aantal docenten groeit mee' Lesgeven op de gang, gaten in de roosters en gesjoemel met vergoedingen. De politieacademie barst uit zijn voegen door de hogere instroom van studenten. Dat blijkt uit kritische rapporten en een brandbrief van bezorgde docenten. REACTIE doen, er heerst een angst- en een zwijgcultuur. Je gunt niemand zo'n start bij de politie.'' Volgens Gerrit van de Kamp, voorzitter van politievakbond ACP, moet de korpschef met spoed ingrijpen. ,,We voorspelden tijdens de cao-onderhandelingen al dat er een tekort zou ontstaan aan locaties, mensen en middelen. Dat doet zich nu sneller voor dan wij al dachten.'' Van de Kamp pleit voor het versneld werven van extra docenten, of als het niet anders kan, het inkorten van de politie opleiding. Kritisch rapport Eind vorige maand werd al een kritisch rapport over de politie academie naar de Tweede Kamer gestuurd. Daarin wordt gesteld dat de relatie tussen de politie en de politieacademie 'weinig warm' is. Macht en de eigen positie gaan vaak vóór het gezamenlijke en het publieke belang, aldus het rapport. De manier waarop de vraag naar nieuwe agenten wordt berekend, vertoont 'flinke tekortkomingen'. De onderzoekers zijn ook kri tisch over Ferd Grapperhaus, die als eindverantwoordelijke voor de Politieacademie 'te veel op de ach tergrond' is gebleven. Afgelopen maand schreef Grapperhaus nog aan de Tweede Kamer dat de in stroom van het Basis Politie On derwijs 'naar behoren' verloopt. De korpsleiding ziet de groei waaraan de Politieacademie moet voldoen en de grote opgave die er van de docenten wordt gevraagd, meldt het in een reactie. ,,Mede naar aanleiding van de brief van de docenten heeft de korpsleiding aan de leiding van de Politieacademie gevraagd om het gesprek met de docenten aan te gaan en te kijken naar mogelijke oplossingen.'' Daarbij vreest de afdeling werving en selectie de geëiste aantallen studenten niet te halen, waar schuwt een interne notitie. Daar door lijkt onbedoeld de lat omlaag te gaan. Docenten zien meer stu denten instromen met bijvoor beeld leerproblemen of dyslexie, maar hebben geen capaciteit voor extra begeleiding. De jacht op het halen van de aantallen gaat ten koste van het vinden van divers We voorspelden dit al tijdens de cao onderhandelingen politiepersoneel, aldus het stuk. De onrust op de academie be reikte deze week een hoogtepunt nadat een 20-jarige politiestudente uit Amsterdam zelfmoord pleegde. Volgens medestudenten was al vanaf het begin van het studiejaar duidelijk dat de vrouw in psychi sche nood verkeerde. Op de acade mie vraagt men zich af: hoe kon deze jonge vrouw door de selectie procedure komen? In een arbeidsmarkt waar wordt gevochten om personeel, blijkt het behoorlijk lastig om nieuwe agen ten te werven. Dat wordt bemoei lijkt doordat veel politiestudenten ver van hun woonplaats worden opgeleid, omdat dichterbijgelegen politiescholen vol zitten. Om pendelende studenten tege moet te komen, wordt zelfs gesjoe meld met reiskostenvergoedingen, zeggen bronnen aan deze krant. Studenten zouden het advies krij gen te carpoolen, maar wel ieder afzonderlijk reiskosten te decla reren. Voorzitter Jan Struijs van politievakbond NPB vindt dat een kwalijke zaak. ,,Zo leer je agenten al tijdens hun opleiding een loopje te nemen met de regels.'' Noodkreten Struijs noemt de situatie bij de politieacademie zorgwekkend. ,,De laatste weken ontvangen we tien tallen noodkreten van docenten en studenten. Opvallend is dat iedereen bang is voor zijn positie. Niemand mag zijn mond open Politiedocenten moeten van hun chefs 'met dezelfde middelen' meer studenten opleiden. En daar zijn ze het niet mee eens. 'We zijn van mening dat dit niet kan zonder verlies van onderwijskwaliteit', schrijven ze op 27 maart aan korps chef Erik Akerboom. Volgens hen is al enige jaren sprake van een docen tentekort. Omdat het korps snel vergrijst, heeft de politie de komende jaren meer nieuwe agenten nodig. Minis ter van Justitie Ferd Grapperhaus en korpschef Erik Akerboom willen daarom dat de Politieacademie elk jaar 5 procent meer agenten opleidt. In 2023 moeten 2673 aspiranten op de academie komen, 480 meer dan dit jaar. Maar docenten zeggen de in stroom in het Basis Politie Onder wijs nu al niet te kunnen bolwer ken. Ze zeggen 50 procent meer uren te maken dan in hun contract staat. Door een gebrek aan docen ten vallen er gaten in de lesroosters. „Sommige weken hebben we meer vrij dan les", zegt een student. Bovendien hebben enkele loca ties te weinig leslokalen, sport faciliteiten en computers voor de leerlingen. Soms is er noodgedwongen les op de gang, in Rotterdam vinden sporttesten plaats op de parkeerplaats, bij gebrek aan een atletiekbaan. vrijdag 5 april 2019 Politieaca Studenten oefe nen op de acade mie in Apeldoorn. r— FOTO HERMAN ENGBERS/HH Docenten hebben steeds meer werk gekregen, beves tigt woordvoerder van de Po litieacademie Pieter Beljon. ,,Dat komt vooral doordat het programma op verzoek van de politie en de politiek is uitge breid. Lessen zoals omgaan met terrorisme, etnisch profile ren, diversiteit, digitale opspo ring en mensen met verward gedrag zijn er allemaal bij ge komen. Dat heeft de docenten extra belast. Wij zoeken naar oplossingen om die druk weer te verlagen.'' De werkdruk heeft volgens Beljon niet te maken met de in stroom. ,,Die neemt inderdaad toe, maar het aantal docenten groeit mee. In de komende jaren komen er volgens plan zo'n 150 docenten bij.'' Het is de regel om studenten niet langer dan een uur te laten reizen tussen hun werk plek en hun onderwijslocatie. ,,Daarom hebben we zes loca ties, verdeeld over het land. We oriënteren ons op een extra locatie in het midden van het land, met het oog op de extra instroom de komende jaren.'' Van gesjoemel met reiskostenvergoedingen zegt Beljon niets te weten. ,,Ik raad het studenten ook ten streng ste af. Ze zouden valsheid in geschrifte plegen. Er zijn men sen voor minder ontslagen.'' -Gerrit van de Kamp, ACP Koen Voskuil Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3