Is de ware opvolger van superster Tom Boonen misschien een Nederlander? 31 Sinds het pensioen van Tom Boonen (38), bijna twee jaar terug, zijn de Vlamingen op zoek naar een nieuwe wielergod. Welke renner van nu heeft de Boonen-factor en vult de leegte? Zijn trui mag dan rood-wit- blauw zijn, het kenteken op zijn BMW is Belgisch en zijn tongval plat Vlaams. Het maakt Van der Poel mateloos populair in Vlaan deren. Ook omdat hij - samen met Van Aert - al jaren toonaan gevend is in de cross en in de wintermaanden dagelijks in de Vlaamse kranten staat. In een interview met deze krant voor de WK veldrijden sprak Van der Poel al eens over een sterrenstatus a la Boonen. ,,Boonen kwam excentriek voor de dag. Dat heeft hem in mijn ogen alleen nog maar populairder gemaakt. Hij kon ermee omgaan. Hij werd als de chouchou van Bel gië gezien.'' Oftewel: het troetel kind. Smaakmaker En zijn natuurlijke opvolger in het huidige peloton? Boonen zelf wijst voorzichtig naar Van der Poel. Net als hij een absolute smaakmaker in de koers, al is hij pas 24 jaar. Laat dat nou precies de leeftijd zijn waarop Boonen zijn grootste succesjaar had, met zeges in de Ronde van Vlaanderen, Pa- rijs-Roubaix en het wereldkampi oenschap. Ik zie Mathieu meer als Vlaming dan als Nederlander. Zijn vrienden zijn mannen van bij ons in de streek ,,Ik zie Mathieu meer als Vla ming dan als Nederlander. Zijn vrienden zijn ook allemaal man nen van bij ons in de streek'', zegt Boonen, die net als Van der Poel in de Kempen woont en een voor liefde voor snelle auto's heeft. ,,In de cyclocross hebben we vaak ge zien dat er problemen waren met Nederlanders, maar Mathieu heeft dat helemaal niet. Iedereen aanvaardt hem als de superstar van de cross.'' Boonen ziet het als een kracht dat Van der Poel na het veldrijden en een korte klassiekercampagne op de weg straks weer iets anders gaat doen, op de mountainbike. ,,Die mentaliteit is gezond. Brede interesses zorgen voor brede schouders.'' Schouders die sterk genoeg moeten zijn om niet te bezwijken onder de druk van een wieler- gekke natie. was geworden, bracht hij zijn feli citaties over per sms. Lefevere staat op goede voet met de familie Van der Poel. ,,Adrie reed bij mij in de ploeg en later kwam ik hem vaak tegen als vip-chauffeur bij Rabobank. Ik vroeg daarna altijd naar de kinderen. Adrie zei dan: 'David doet het goed, maar ik heb nog een kleine en die kan alles.' Een papa die fier is op zijn jon gens, dacht ik. Maar hij zei altijd: 'Wacht maar'.'' Opeens staat hij daar. Gesoig neerd als in zijn hoogtijdagen op de fiets. Het dunne ringbaardje strak getrimd, zwart leren jack dat als gegoten zit en zijn bruine kraaloogjes verscholen achter een zonnebril met spiegelglazen. Bij de start van de E3 BinckBank Classic bleek vorige week maar weer dat Tom Boonen aan popu lariteit noch aan uitstraling heeft ingeboet. Aan Belgische wielersterren in het huidige peloton geen gebrek. Greg Van Avermaet, Oliver Nae- sen, Philippe Gilbert, Yves Lam- paert. De lijst met favorieten uit eigen land voor de Ronde van Vlaanderen van zondag is lang. Boonen: ,,Maar niemand steekt er met kop en schouders bovenuit. Ook niet qua persoonlijkheid." Boonen (38) weet waarover hij praat. Nadat hij op 14 april 2002 derde werd in Parijs-Roubaix, was hij op slag beroemd in eigen land. Winnaar Johan Museeuw was het podium nog niet af of hij bombardeerde de toen 21-jarige Boonen tot zijn opvolger. De rest is geschiedenis. Inmiddels is hij meer dan een Belgische wielerle gende, Boonen kan ook door voor 'bijzonder hoogleraar in de roem'. Nu is voor iedereen wel duide lijk hoe goed de jongste Van der Poel is. Hij rijdt pas twee weken op de kasseien, kwam al twee keer juichend over de streep en is nu reeds favoriet voor de Ronde van Vlaanderen. Wat had Lefe- vere hem graag in zijn blauwe brigade gehad. ,,Ik heb het gepro beerd, maar hij wilde niet bij mij komen'', zegt de ploegbaas schalks. Van der Poel koos voor een lang verblijf bij de Corendon- Rafelrandje Kampioenschappen en zeges, maar ook drugs- en drankgebruik, relationele uitstapjes, auto-onge lukken; alles werd breed uitgeme ten in de pers. Het publiek is dol op idolen met een rafelrandje. Boonen: „Perfectie is niet aantrek kelijk. Nooit niet. Ik zat er mid denin.'' Sinds zijn afscheid van het wielrennen (Parijs-Roubaix in 2017 was zijn laatste wedstrijd) zijn de koersen niet minder mooi geworden. Maar Patrick Lefevere, ploegbaas van Deceuninck- Quick-Step, stelt wel vast dat geen van de huidige Belgische fa vorieten over de 'Boonen-factor' beschikt. ,,Tom stond boven ie dereen.'' Onder de gevestigde namen van nu is geen Vlaams popidool op een racefiets. Maar hoe zit het met de jonkies? Wout Van Aert en Jasper Philipsen zijn begin twin tig, Remco Evenepoel zelfs pas 19 jaar, maar hij wordt nu al vergele ken met Eddy Merckx. ,,Die jon gens zijn nog te jong en redelijk bescheiden'', zegt Lefevere. ,,Al is Wout heel sterk, maar ik denk dat Mathieu meer exposure heeft.'' Voila. De naam is gevallen: Ma- thieu van der Poel. Lefevere steekt zijn liefde voor de coming man van het Nederlandse wielrennen niet onder stoelen of banken. Direct nadat Van der Poel in Denemar ken wereldkampioen veldrijden vrijdag 5 april 2019 Vlaanderen snakt naar een nieuwe 'chouchou' ploeg, om zijn droom na te kun nen jagen: olympisch goud op de mountainbike. -Tom Boonen (38) Daan Hakkenberg Harelbeke M Tom Boonen versus Mathieu van der Poel. FOTO'S BELGA, BEELDBEWERKING DOOR DEZEKRANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31