1 E 21 Opvallend is het grote aantal Syri sche vrouwen dat via United Work op de Turkse arbeidsmarkt aan de slag kon. ,,Dat is in meerdere op zichten bijzonder", zegt algemeen manager Enis Kösem. ,,Veel vrou wen uit het conservatieve Syrië zijn laag opgeleid en slechts 5,6 procent van hen werkte vóór de oorlog in Syrië." Volgens cijfers van de Turkse overheid is maar 0,45 procent van de Syrische vrou wen legaal aan het werk. Fidan Zeino (21) is een van hen. Als kwaliteitscontroleur sorteert ze allerhande kledingstukken: T-shirts, sweatshirts, jeans, over hemden en colbertjes. Als enige vrouw tussen de mannen. ,,Dat is geen probleem", zegt ze met een verlegen glimlach. ,,Ik hou van mijn werk hier. Voorheen werkte ik bij twee textielbedrijven en in DE CIJFERS een fabriek voor plastic artikelen. Allemaal betaalden ze me zwart. Ik moest twaalf uur per dag wer ken, zes dagen per week, voor 1000 Turkse lira (160 euro) per maand." Dat was een derde onder het mini mumloon. Het is exemplarisch voor de uitbuiting door veel Eerder werkte ik zwart. Zes dagen in de week, twaalf uur per dag, voor 160 euro per maand Turkse werkgevers van deze kwetsbare groep ontheemden. Als zwartwerkers hebben de Syrische vluchtelingen geen enkel recht en geen verzekering tegen ziekte of werkloosheid. Fidan verdient in haar huidige baan het sinds kort opgetrokken minimumloon van 2020 Turkse lira (325 euro) en ze werkt tien uur per dag, vijf dagen per week. De werkgever betaalt ook de soci ale premies. ,,Alles gaat hier volgens de re gels, want behalve voor Turkse merken leveren we ook aan inter nationale brands als Zara en Street One", zegt personeelsmanager Ha san Demirel. ,,We hebben bij ons bedrijf negen Syriërs in dienst, acht mannen en een vrouw. Uni ted Work zorgt dat ze een werk vergunning krijgen en traint hen." Ook Miryam Abdullah (34), een alleenstaande moeder met drie kinderen, vond via de Neder landse ngo legaal werk. ,,Bij een vleesverwerkingsbedrijf voor het minimumloon. Samen met vier collega's sta ik in een gekoelde ruimte aan de lopende band waarop verpakt lams- en rund vlees voorbijkomt." Het liefst zou ze naar Nederland gaan. ,,Mijn man is met smokkelaars naar Grie kenland gegaan. Nu woont hij in Apeldoorn. Door allerlei bureau cratische problemen kunnen wij niet naar hem toe." Terugsturen Uit peilingen blijkt dat ongeveer de helft van de Syrische vluchte lingen Turkije niet wil verlaten. Amal Daniell van modezaak Ma- saya is een van hen. ,,Ik heb hier een goede zaak opgebouwd. Ik wil hier blijven." Maar bijna negen op de tien Tur ken vindt dat de vluchtelingen moeten worden teruggestuurd zo dra de oorlog voorbij is. Volgens velen is het enorme aantal Syri sche vluchtelingen mede schuldig aan de economische crisis en de oplopende werkloosheid van 13,5 procent. Oppositieleider Kemal Kili^daro lu windt er geen doekjes om. ,,De regering heeft 35 miljard dollar uitgegeven aan Syrische vluchtelingen. Met dit geld had den we de werkloosheid kunnen voorkomen door stuwdammen en fabrieken te bouwen. Zo zouden duizenden landgenoten niet lan ger verhongeren." Lonen minder omhoog Italië stelt prognoses bij Trucker krijgt steun van EP vrijdag 5 april 2019 GO -Fidan Zeino, Syrische vluchteling in Istanboel Deze maand is het drie jaar geleden dat de EU een akkoord sloot met Turkije over het ont moedigen van illegale migratie via de Egeï- sche Zee naar Grieken land. Brussel beloofde president Erdogan 6 miljard euro voor de op vang van Syrische vluchtelingen, en ver plichtte Ankara hen werkvergunningen te verstrekken. De EU stelde Turkije vi- sumvrij reizen en een uitbreiding en moderni sering van de in 1996 van kracht geworden douane-unie tussen de EU en Turkije in het vooruitzicht. Een uitbrei ding van de handelsbe trekkingen zal nieuwe kansen creëren voor be drijven uit Europa in de agrovoedings- en dien stensector, alsmede op de markt voor over heidsopdrachten. Door dat Ankara de rechts staat en de democratie steeds verder uitholt na de mislukte staatsgreep in 2016 zijn reizen zon der visum en uitbreiding van de vrijhandel op de lange baan geschoven. Mensensmokkel in gam mele bootjes naar Griekse eilanden als Kos, Samos en Lesbos nam wel drastisch af. Het aantal vluchtelingen dat de oversteek waagde, daalde van bijna 856.000 in 2015 tot 32.864 in 2018. Slechts 157.515 van de ruim 3,6 miljoen gere- gistreerde vluchtelingen leeft in kampen. De meerderheid streek neer in steden als Istan boel, Ankara, Izmir, Bursa en Gaziantep. Ongeveer de helft van de 2,1 miljoen volwassen Syriërs is aan het werk, bijna allemaal zwart. De Turkse overheid is te rughoudend met het af geven van werkvergun ningen. Nog geen 1,5 procent van de Syrische beroepsbevolking, zo'n 28.000, werkt legaal. Fidan Zeino kreeg via United Work een baan in Istanboel. DEN HAAG De prijzen in het eerste kwartaal zijn harder gestegen dan de lonen: 2,5 procent tegen 2,2 procent, aldus het CBS. Volgens het CBS is het nog geen uitgemaakte zaak dat werknemers er ook in koopkracht op achteruit gaan. Dat komt omdat het nettoloon ook afhankelijk is van premies die moeten worden afgedragen. Vak bond FNV vindt dit onzin: ,,We moeten weer consta teren dat werkgevers de hand op de knip houden, terwijl politici van links tot rechts roepen dat de lonen omhoog moeten'', zegt de cao-coördinator. Nederlandse energiebe drijven verminderden in 2018 hun CO2-uitstoot met 6,6 procent, zegt emissieautoriteit NEa. ROME Italië is pessimisti scher over de economi sche groei dan voorheen. Waar voor dit jaar een groei van 1 procent werd voorspeld, zal het ministe rie van Financiën die ra ming bijstellen naar 0,1 pro cent groei van het bruto binnenlands product. Het begrotingstekort zal hier door hoger uitvallen dan is afgesproken met Brussel. BRUSSEL Het Europees Parlement vindt dat vracht wagenchauffeurs eerlijker moeten worden beloond en dat de werkomstandighe den van de truckers snel moeten worden verbeterd. Het Europees Parlement gaat nu onderhandelen met de lidstaten over mo gelijke wetgeving. Dat ge beurt vermoedelijk pas na de Europese verkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21