PSYCHOLOGELD 20 ECONOMIE 3,6 miljoen Syrische vluchtelingen proberen in Turkije een nieuw bestaan op te bouwen. Dat is niet makkelijk. Een Nederlandse ngo helpt een aantal aan legaal werk. Ook vrouwen die nooit gewerkt hebben gaan aan de slag. Kinderarmoede moet gewoon naar nul, zei staatssecretaris Tamara van Ark van Sociale Zaken maandag. En terecht. Het is onaanvaardbaar dat in een rijk land als Ne derland kinderen op hun verjaardag niet kun nen trakteren op school, omdat hun ouders geen geld hebben. Of met kapotte schoenen rondlopen of niet iedere dag een warme maal tijd krijgen. Volgens Van Ark staan binnen de coalitie 'alle neuzen dezelfde kant op' om arme kinderen te helpen. Eindelijk dan. De politiek sluit al decennialang haar ogen voor kinderar- moede. al sinds de eeuwwisseling rond de 10 procent, in economische voor- en tegenspoed. Dat is niet alleen schrijnend, maar kost ook bakken met geld. Armoede heeft grote impact op kin deren. Niet alleen omdat materiële dingen ont breken, maar vooral omdat ze niet kunnen meedoen. Dit kan leiden tot stress, sociale uit sluiting, lage cijfers op school en probleemge drag. Armoede wordt vaak van generatie op ge neratie doorgegeven. Wanneer we die vicieuze cirkel niet doorbreken, blijven we grote bedra gen uitgeven aan schuldhulp, gezondheidszorg en sociale voorzieningen. Kinderarmoede is ei genlijk nogal een onge lukkige term. Kinderen zijn niet arm, hun ouders zijn arm. Om armoede in gezinnen structureel aan te pakken, moet je je op de ouders richten. Er zijn speelgoedbanken, voed- selbanken, schoolboe kenfondsen en stadspassen voor armlastige ko ters. Maar daarmee verandert hun thuissituatie niet wezenlijk. Staatssecretaris Van Ark prees bijvoorbeeld Stichting Leergeld, die de portemonnee trekt voor kinderen die anders niet op schoolreisje of bij de voetbal zouden kunnen. Een prachtig initiatief. Maar Van Ark zou zich moeten scha men dat de overheid zo slecht voor arme kin deren zorgt dat dit nodig is. Om kinderen écht te helpen, moet de financi ële situatie van papa en mama ingrijpend op de schop. Maar dat ligt veel gevoeliger. Kinderen kunnen niets doen aan de armoede waarin ze opgroeien, maar ouders worden vaak wél aan gekeken op hun geldgebrek. In Nederland be staat het idee dat je boete moet doen voor je schulden. Wanneer we arme gezinnen met kinderen helpen, is de maatschappelijke per ceptie al snel dat de ouders er wel erg gemakke lijk vanaf komen. armoede is het probleem. Als je die aanpakt, krijgen kinderen het vanzelf beter. Maar om de totale armoede naar nul procent te brengen, zijn veel rigoureuzere stappen nodig. Denk aan meer sociale huurwoningen. Overweeg een basisinkomen. Of verdeel alle toeslagen op nieuw, waarbij een groter deel naar de aller armsten gaat. Opties genoeg, maar ik geloof niet dat op dat vlak alle neuzen al dezelfde kant op staan. Kinderen zijn niet arm, hun ouders zijn arm Unibail Rodamco BAM Philips Takeaway com auwsluitende denim jump suits met bor duursels en de booty shorts van de etalage poppen trekken de aandacht in de Zia-ul-Hak win kelstraat. Binnen is het druk met opgewonden pratende Syrische vrouwen. Ze zijn conservatief ge kleed in lange gewaden en met hoofddoeken, maar ze bespreken trouwjurken en sexy lingerie. Veel glitter en glamour, daar houden de dames van, beaamt eigenaresse Amal Daniell (37) van modezaak Masaya, wat De Avonden betekent. De in Aleppo geboren Syrische glundert. ,,Vijf jaar geleden sloe gen we op de vlucht. Samen met mijn man en drie kinderen." Hier in Sultanbeyli, een conservatieve voorstad van Istanboel met 300.000 inwoners en 20.000 Sy- riërs, vonden ze een veilig heenko men en probeerden ze een nieuw leven op te bouwen. Makkelijk ging dat niet. In een vreemd land met een vreemde taal. ,,In Syrië zat ik tot mijn ne gende op school. Nooit had ik een baan." Moeder was ze al toen ze 19 was. ,,Eerst een tweeling, jongens. Het jaar daarop een dochter. Mijn ene zoon heeft medische klachten, die zit thuis. De andere werkt in een textielfabriek en spreekt goed Turks." Zelf verdiende Amal ook geld door van huis uit kleding te ver kopen. Daarvan kon ze 3000 euro sparen. Samen met haar neef, die ook 3000 euro inlegde, begonnen ze hun eigen modezaak, met bruidsjurken en trouwartikelen als specialisme. Op de eerste ver dieping hebben ze tevens een ruime schoonheidssalon. ,,Om alle Turkse vergunningen te regelen, kregen we hulp van Abdullah, een jonge Syriër die werkt op het kantoor van United Work in onze wijk", zegt Amal. United Work is een Nederlandse ngo die sinds 2017 werkzoekende Syriërs met recruitment, trainin gen, werkvergunningen en andere faciliteiten helpt een legale en duurzame baan te vinden. Vrouwen Bij Turkse bedrijven, maar ook bij vestigingen in Turkije van de Ne derlandse Rabobank, C&A, en Vanderlande, en andere buiten landse ondernemingen zoals Vo- dafone, H&M, en Puma. Tot nu toe hebben ruim 2050 vluchtelingen zo legaal werk gevonden. Bijna de helft in de textielsector, maar ook in hotels, bedrijven die gezond heidstoeristen naar Turkije halen, en bedrijven in de landbouw en de logistiek. Armoede Het percentage arme kinderen schommelt Kinderarmoede is niet het probleem, Reageren? economie@ad.nl II O •UX Het vastgoed bedrijf voerde gisteren de stij- gers aan in de AEX. vrijdag 5 april 2019 •08% Een consortium waar de bouwer onderdeel van uitmaakt aast op een metroproject in Brisbane. -1,3% Het medisch technologiebe drijf kon geen potten breken in de AEX. De maaltijdbe- stelsite had flinke tegenwind in de MidKap. Marc Guillet Istanboel Miryam Abdullah Amal Daniell foto's marc guillet Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20