II NIEUWS 19 RENDIEREN RACES Maar inmiddels is IS op het slag veld overwonnen. De Fransen ter plekke zijn vaak gevangengenomen door Koerden. Uit een recente pei ling blijkt dat 67 procent van de Fransen nu vindt dat de Franse 'IS- kinderen' gewoon in Syrië en Irak moeten blijven. De repatriëring van de afgelopen jaren is zo goed als tot stilstand ge komen. Recent waren er nog plan nen om 70 a 80 kinderen uit oor logsgebied op te halen, maar die zijn in de ijskast gezet. Twee weken geleden evacueerden de Fransen nog wel vijf Franse weeskinderen uit noord-Syrië, van 1 tot 5 jaar oud. Maar de regering is niet van plan alle ruim honderd kinderen in de tentiekampen op te halen. ,,Wij willen het publiek wakker schudden. Het gaat om kinderen. Die hebben er niet zelf voor geko zen om naar IS te gaan'', zegt advo cate en politica Zerrin Bataray van Génération.s. Deze linkse opposi tiepartij wordt geleid door de voor malige socialistische presidents kandidaat Benoit Hamon. Bataray lanceerde op Twitter de hashtag #JeVeuxQuilsRentrent ('Ik wil dat ze terugkomen'). Ze onder houdt contact met Fransen van wie de kleinkinderen nu vastzitten in noord-Syrië. ,,Die opa's en oma's zijn wanhopig. Sommigen hebben aanklachten ingediend tegen de Franse staat. Want de regering wil niks doen. Maar de Franse kinderen die nu vastzitten in Syrische kam pen, zijn soms maar 2 jaar of 4 jaar oud. Ze zijn het slachtoffer van be slissingen van hun ouders.'' Het gaat om kinderen die er niet zelf voor hebben gekozen om naar IS te gaan Advocate Marie Dosé heeft samen met collega's aanklachten inge diend bij het VN-Comité tegen Fol tering en bij het VN-Kinderrech- tencomité. ,,Frankrijk weigert de Franse kinderen op te halen en brengt die kinderen daarmee in le vensgevaar. Daarmee schendt het de internationale verdragen die het zelf heeft ondertekend.'' De Verenigde Naties onderzoe ken de aanklachten. De VN kan Pa rijs niet straffen en ook niet dwin gen om de minderjarigen weg te halen uit de kampen. Maar een of ficiële tik op de vingers, zou een blamage zijn voor president Ma cron, denkt Dosé. ,,Dan staat Frank rijk officieel te kijk als het land dat mensenrechten en internationale verdragen aan z'n laars lapt.'' Parijs In Irak en Syrië leven ruim vier honderd Franse kinderen van ou ders die zich bij terreurbeweging IS aansloten. Ruim honderd Franse minderjarigen worden vastgehou den in kampen, waaronder - sinds vorige maand - in het beruchte Al Hol-kamp in noord-Syrië. De le vensomstandigheden zijn er erbar melijk. De kinderen verkeren in le vensgevaar. De Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO) meldde in januari al dat er 29 baby's waren omgekomen door onderkoeling. De linkse oppositie voert op soci ale media actie, gesteund door Franse afdelingen van VN-kinder- organisatie Unicef. Franse advoca ten hebben bij de Verenigde Naties aanklachten ingediend tegen de re- gering-Macron. Cholera en tbc ,,Kinderen in die kampen staan let terlijk op het punt dood te gaan. Ze zijn ziek, hebben te weinig te eten en zijn getraumatiseerd. Sommigen zijn gewond geraakt bij explosies en er is in die kampen geen goede medische zorg. Er heerst al cholera en tbc'', zegt Marie Dosé, een van de betrokken advocaten. Het linkse dagblad Libération pu bliceerde een petitie voor repatrië ring van de kinderen. Die is inmid dels door meer dan vijfduizend Fransen getekend. Onder hen zijn de bekende voormalig europarle mentariër Daniel Cohn-Bendit en journalist Nicolas Hénin, die zelf door IS werd opgepakt en gemar teld. In de rechtse krant Le Figaro pleitte terreuronderzoeker Jean- Charles Brisard voor evacuatie uit Syrië en Irak: „Volgens onze tellin gen is twee derde van de (Franse, red) kinderen in gevangenkampen jonger dan 5 jaar. De Franse autori teiten moeten zich inspannen om die allemaal terug te halen.'' Frank- vrijdag 5 april 2019 De kerst mag dan ver ach ter ons liggen, echt rust is de rendieren van Santa dui delijk niet gegund. Op het Inarimeer in het noorden van Finland zijn ze deze week volop ingezet voor de vermaarde Poro Cup ren dierraces. Daarbij worden jockeys op ski's voorgetrok ken in een poging een tra ject van 1 kilometer zo snel mogelijk af te leggen. De wedstrijden - zes in totaal op verschillende locaties - worden al sinds 1950 elke winter gehouden. fotosafp 'Macron schendt verdragen' rijk repatrieerde de afgelopen jaren al individuele kinderen uit oorlogs gebied, vaak met hun moeders. De volwassenen werden na terugkeer in hechtenis genomen. De kinde ren kregen zorg en opvang. - Zerrin Bataray, advocate President Macron komt steeds meer onder druk te liggen om de kinderen van Franse IS-strijders in Syrië en Irak terug te halen naar Frankrijk. ,,Die kinderen staat letterlijk op het punt dood te gaan.'' Frank Renout De kinderen in Irak en Syrië verkeren volgens verschillende offi- cële instanties in levensgevaar. foto afp V 1 mt iiiinmrrr~ ïnïtrmm emv m '-j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19