Vragen over 'links' meldpunt FvD NIEUWS 17 INTERVIEW ALEID WOLFSEN Critici morren dat de nationale privacywaakhond door onderbezetting en wisselingen bij het personeel mank loopt en tandenloos is. Voorzitter Aleid Wolfsen belooft actie. Privacy wordt vaak, ook door overheden, als smoes gebruikt of onterecht als schuldige beschouwd Het zijn vaak leerzame en confronterende uren voor Aleid Wolfsen (1960), mee luisterend met de klachten lijn van de Autoriteit Persoonsgege vens. Eens per drie weken hoort hij wat er zoal leeft bij mensen die vin den dat hun privacy geschonden wordt, die vrezen dat hun persoons gegevens niet veilig zijn. Vorig jaar belden in totaal bijna 30.000 mensen naar de toezichthou der, waar Wolfsen sinds 2016 voorzit ter is. ,,Dan komt er echt van alles voorbij. Laatst hing een vrouw echt huilend aan de lijn. Ze had onmin met iemand uit de buurt, die ook in het plaatselijke ziekenhuis werkte, en tot haar grote schok confronteerde die buurtgenoot haar met haar eigen medische gegevens. Dat kan niet.'' Oud-PvdA-burgemeester van Utrecht en voormalig Kamerlid Wolfsen is geen man van spierbal- lentaal of grootse aankondigingen. Toch is zijn boodschap helder in de week dat hij het jaarverslag over 2018 aan de Tweede Kamer aanbiedt: 2019 is een jaar dat privacyschenders echt moeten oppassen. Miljoenenboetes dreigen. ,,We gaan serieus handha- ven'', zegt Wolfsen in zijn werkka mer in het statige pand aan de Haagse Bezuidenhoutseweg. ,,Hypercom- merciële bedrijven verdienen fors aan persoonsgegevens of marketing op basis van dataprofielen, over heden zijn nog te vaak naïef in hun omgang met data.'' Dat vergt een toezichthouder met slagkracht. Al werd de AP de afgelo pen jaren geplaagd door onderbezet ting, personeelswissels en een nieuwe wet AV G, die soms tot regel rechte privacypaniek leidde. Exa menfoto's leken ineens verboden, een weggewaaid gemeenteformulier was plots een datalek. Critici klagen daarbij over een 'softe' aanpak, met Wolfsens club als David die moet op boksen tegen Goliath, de datahonge- rige bedrijven en overheden die per soonsgegevens verwerken, lekken of erger nog: stelen. Wolfsen: ,,We zijn nog te klein, dat klopt. We willen meer onderzoek doen, meer oppakken. Daarom groeien we door, met nog eens hon derd mensen extra de komende ja ren. Vorig jaar hebben we Uber be boet voor 6 ton vanwege een datalek. En er lopen nu nog twee serieuze on derzoeken, waar mogelijk nog boetes uit volgen. Het is menens. En dan gaan we heus niet meteen achter de bakkers of de slagers aan, maar wèl achter de grote en serieuze privacy- schenders.'' ,,We zeggen nooit iets over specifieke namen. Wel hebben we duidelijk grote prioriteiten: overheid, datalek- ken en de zorgsector. Medische gege vens behoren tot de meest gevoelige persoonsgegevens. Maar ook data- handel: bedrijven maken complete profielen van iemands koopgedrag, bijvoorbeeld door je virtuele sporen te volgen nadat je een online psycho logisch testje hebt ingevuld. Die in formatie wordt vervolgens verhan deld. Dat staat dan allemaal in veel te kleine lettertjes, waardoor mensen nauwelijks op de hoogte zijn. Het ultieme gevolg van die datahandel kan zijn dat een verzekeraar je uitein delijk weigert, omdat je profiel zegt dat je tot een risicogroep behoort." ,,Je moet als burger altijd weten op basis waarvan je ergens uit komt rol len. De overheid mag niet zeggen: computer told me so. Dat zal een rech ter ook zeggen.'' ,,Daar zijn we heel kritisch over. Waarom moet je allerlei gegevenssets aan elkaar verbinden, daar zitten ook de data bij van allemaal onschuldige mensen. Privacy wordt vaak - ook door overheden - als smoes gebruikt of onterecht als schuldige be schouwd. Laatst nog zei burgemees ter Aboutaleb van Rotterdam dat hij een buurgemeente vanwege de pri vacywet niet kon waarschuwen voor een ondernemer die na een wapen vondst daarnaartoe verhuisde. Dat kan dus wel. Als burgemeester mag je dat soort informatie via de politie echt wel delen als het om de open bare orde gaat.'' ,,Ook zo'n voorbeeld. Zelfs als een cliënt dat aanvoert, moet de directeur van zo'n kliniek gewoon zeggen: ik behandel u niet als ik niet uw volle dige dossier krijg. Zoals mijn kaak- chirurg ook het dossier van mijn ge bitsbehandelingen wil zien voordat hij aan de slag gaat. Maar onduide lijkheid over de wetten veroorzaakt soms opvallende misverstanden.'' ,,Nou, een oud-collega sprak me laatst nog aan, een burgemeester. Hij ging op bezoek bij een stel dat zestig jaar getrouwd was. En zoals veel bur gemeesters deelt hij dan vaak een foto op Twitter of Facebook van het bruidspaar. Maar hij zei: 'dat kan ik niet meer doen, ik moet een contract meenemen'. Een contract! Pas als de mensen dat getekend hadden, kon hij de foto delen, was het idee. Overdre ven natuurlijk. Je vraagt gewoon even of het oké is als je een foto maakt. Dat is echt wel genoeg.'' Sr vrijdag 5 april 2019 GO 'Het is menens, we serieus handhaven' Niels Klaassen Den Haag Bent u met 170 medewerkers in staat om strak toezicht te houden? Welke zijn dat? De Facebooks en Googles van deze wereld? DEN HAAG Het controversiële 'linkse indoctrinatiemeldpunt' over 'foute leraren' van Forum voor Democratie lijkt in strijd met de privacyregels. Om namen te verzamelen moet je volgens de wet een gegronde reden hebben. Die lijkt te ont breken. De onafhankelijke pri vacytoezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil op heldering van het wetenschap pelijk instituut van de partij, meldt AP-voorzitter Aleid Wolf- sen. ,,Als je een bestand aan legt met daarin persoonsgege vens, zoals de namen van lera ren en hun politieke voorkeur, dan moet je een wettelijke grondslag hebben, een goede reden, om dat te doen. Die zie ik niet zo 1-2-3. Welke gegevens worden er allemaal verzameld? Het is afhankelijk van het antwoord hoe we verder gaan." Het kan leiden tot een formele waarschuwing van de nationale privacywaakhond. Het Forum-meldpunt voor 'in doctrinatie' veroorzaakte eer der al flinke ophef. Premier Rutte noemde de 'kliklijn' 'bizar' en 'spionage in de klas': ,,Dat gaan we niet doen.'' Of de mel ders inderdaad persoonsgege vens doorgeven, is niet bekend Aanvankelijk riep de politieke partij van Thierry Baudet (foto) op om ervaringen met 'vooringenomen toet sen, politiek gekleurde examenvragen en partijdige docenten' te delen, zoals de tekst op de partijweb site luidde. Na de com motie plaatste de partij afgelo pen weekeinde een toelichting op de website waarin bena drukt wordt dat 'nergens ge vraagd wordt om namen van partijdige leraren': „Vanzelfspre kend respecteren we de pri vacy van leraren en schoolbe stuurders." De overheid is zelf ook verzot op data. Met een computergestuurd handhavingsprogramma Syri wor den bijvoorbeeld uitkerings- en be lastingdatabases van complete woonwijken gekoppeld, een ge heime computerformule kan je dan tot 'risico' bestempelen. En dan wil het kabinet het ook makkelijker maken gegevens te koppelen van overheidsinstanties om criminaliteit aan te pakken. Vorige week nog, in de zaak Anne Faber: dader Michael P. hield een deel van zijn medisch dossier ach ter 'om privacyredenen'. Noemt u eens de meest curieuze misvatting. --.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17