NIEUWS 15 Wat zijn injectables? MAX JOLING (24) Harry en Meghan: 3 miljoen volgers zym dat de filler oplost.'' Zo kunnen ook fillers uit bloedva ten worden verwijderd, zodat de bloedtoevoer weer op gang komt. Als er permanente fillers moeten worden opgeruimd, zet ten de artsen lasertechnieken in die het spul vloeibaar maken, waarna het door een gaatje in de huid naar buiten wordt gedrukt. De technieken en de middelen worden steeds beter, maar er moet nog heel veel werk worden verzet. In de wetenschap én in de regelgeving. Want ondanks een nieuwe reclamecode wordt er door de klinieken nog volop gestunt met kortingen op sites als Groupon. Ook met de minimumleeftijd voor cosmetische ingrepen - 18 jaar - wordt te vaak geen reke ning gehouden, bleek laatst uit een rondgang van de NOS. Tien tallen behandelaars, ruim een derde van de bijna honderd ge teste zaken, bleken zonder pro blemen in minderjarige lippen te spuiten. De Inspectie voor Ge- zondheidszorg en Jeugd schrok daarvan en roept iedereen op melding te doen van wantoe standen. Cowboys uit de markt Maar ook medisch wetenschap pelijk zijn er veel vragen. Want waarom krijgt de één last van fillers en de ander niet? Decates promoveert hierop bij Eras- musMC en Amsterdam UMC met een onderzoek dat later dit jaar wordt gepubliceerd. Er zijn verschillende theorieën: is de reactie genetisch bepaald? Is het misschien een bacterie die met de filler meelift en daar gaat ontsteken? Of is het een reactie van het immuunsysteem? Deca- tes: ,,Iedereen is maar bezig met het inspuiten van fillers en vrij wel niemand denkt na over de vraag: wat gebeurt er in het li chaam met die fillers?'" Tel daarbij op dat het aantal behandelingen toeneemt: in 2016 werden in Nederland 390.000 botox- en fillerbehan- delingen gedaan, waarvan 86 procent bij vrouwen. Een op de 49 vrouwen in Nederland en één op 308 mannen maakt ge bruik van fillers. Er zijn in 2016 meer dan 10.000 lipfillers aange bracht bij mensen onder de 30. Decates schat dat dit sindsdien is toegenomen tot 11.000 per jaar. „Voorheen waren het vooral 40-plussers die er jonger uit wilden zien of minder vermoeid wilden ogen, maar nu zien we steeds meer jongere mensen die met fillers hun eigen uiterlijk willen verbeteren, met een beter gevormde kaaklijn, vollere lip pen, of een rechtere neus,'' zegt Als je een te dikke filler verkeerd inspuit, kun je te dikke lippen krijgen dermatoloog Jonathan Kadouch van ReSculpt Clinic. De groep mensen die fillers wil, wordt steeds groter. Er komen dus ook steeds meer complicaties bij. Velthuis denkt dat er veel aan kwaliteit zou worden gewonnen als de cowboys uit de markt worden verdreven. Daar wordt overigens al jaren aan gewerkt. Omdat de beroepsverenigingen er samen niet uit kwamen, neemt het Zorginstituut Neder land de regie in het maken van een verdeling welke artsen de cosmetische ingrepen mogen doen. ,,We gaan toe naar een si tuatie waarin het publiek wél weet welke behandelaar goed opgeleid is en wie niet.'' Nu is dat nog veel te schimmig vol gens Velthuis, waardoor beun hazen rustig kunnen door fillen. Momenteel zijn er in Amster dam zeker dertig klinieken waar injectables worden aangeboden - en dan blijft nog onzichtbaar wat er driehoog-achter gebeurt. Twee keer eng Catharina Meijer, cosmetisch arts en voorzitter van de Neder landse Vereniging Cosmetische Geneeskunde (NVCG), vindt dat zorgwekkend: ,,Van onze le veranciers hoor ik dat er dit jaar twee keer zo veel bestellingen voor hyaluronzuur komen van schoonheidsspecialisten, maar die zijn niet bevoegd om fillers te doen. Betrouwbare leveran ciers leveren dat natuurlijk niet, maar enkele schoonheidsspecia listen weten de fillers toch er gens te krijgen. Ze zijn niet ge degen opgeleid én ze gebruiken waarschijnlijk goedkope fillers, omdat ze niet aan de kwalitatief goede kunnen komen. Dat is twee keer eng.'' ,,Wij proberen met dermato logen, plastisch chirurgen en an dere artsen om zaken goed te re gelen, maar tegelijkertijd is er een parallelle wereld waar wij geen grip op hebben. Dat is heel frustrerend. Het zou helpen als leveranciers hun fillers alleen mogen leveren aan klinieken of behandelaars die deze cosmeti sche ingreep wel mogen doen.'' Mocht u nog geïnteresseerd zijn in volle lippen, dan geeft Decates het advies: ,,Zoek een goede gecertificeerde cosme tisch arts, dermatoloog of plas tisch chirurg via de website van de NVCG. Laat je goed voorlich ten over de producten die er zijn en bedenk vooraf goed wat je wenst. Tot slot: ga niet voor een koopje. Er zijn klinieken waar je voor 50 euro één milliliter filler krijgt. Bij mij is dat 550 euro per milliliter. If it is to good to be true, it probably is." De nieuwe Instagram-pagina van prins Harry en echtge note Meghan heeft inmiddels meer dan 3 miljoen volgers. De populariteit van het ko ninklijke koppel gaat niet ten koste van de belangstelling voor prins William en Cathe rine. Dat werd, gezien de soms zeer verhitte strijd tus sen de 'fans', na de afsplitsing van het gezamenlijke account 'Kensington Palace' gevreesd. Het tegendeel is gebeurd. Kensington Palace zag er bin nen 24 uur maar liefst 200.000 volgers bijkomen en is nu het grootste koninklijke Instagram-account ter wereld met 7,3 miljoen volgers. De pagina waarop foto's worden geplaatst van koningin Eliza beth en andere leden van haar familie kreeg er eveneens be langstellenden bij. In één dag ging dat account van 5 naar 5,1 miljoen. Harry en Meghan nestelen zich in een klap in de top 5 van koninklijke ac counts. Koningin Rania van Jordanië staat op 5,2 miljoen en de sultan van Dubai op 4. miljoen. Het Nederlandse ko ningshuis heeft 293.000 vol gers. De Belgische koning telt er 24.500. Ik onderzoek of fietsen over de Afsluitdijk veilig mogelijk kan worden gemaakt Stadsmuur brokkelt weer verder af Het gat in de stadsmuur in Maastricht is weer groter ge worden. Woensdagavond brokkelden er stukken muur af. Twee weken geleden stortte de vijf eeuwen oude stadswal over een lengte van zo'n 6 meter in. De komende weken worden de stutten neergezet. Die blijven enkele maanden staan. In die periode wordt een restauratie- en re constructieplan gemaakt en worden de herstelkosten be rekend. Sultan mag lintje houden COA: meer opvang nodig Herdenking genocide vrijdag 5 april 2019 GO ,,Ik had haast geen lip pen'', zegt Max Joling. ,,Als ik selfies maakte en weer eens geïrriteerd be noemde dat ik nergens lippen zag, zeiden vrien den: 'Dan koop je die toch?' Dat kan tegenwoor dig natuurlijk ook gewoon.'' Joling ging op zoek naar betaalbare lipfillers en kwam begin dit jaar bij een cosmetische kliniek in Am sterdam terecht. ,,Ze had den de lipbehandelingen in de aanbieding. Het kostte me 390 euro voor 2 millili ter. Dat kon ik zo aftikken, ik mis het geld ook niet, dus tja, waarom zou ik het dan niet doen? Het heeft heel positief voor me uit gepakt.'' Joling heeft een positiever zelfbeeld gekre- gen door de lipfillers: ,,Ik vind dat ik er nu leuker uit zie als ik een selfie maak." Dat sommige mensen het afkeuren, vindt hij maar kul. ,,Als ik er nou blij van word? Net als dat ik mijn haar en wenkbrauwen verf, mijn tanden bleek en mijn huid poeder omdat ik dat mooi vind, is dit iets dat te genwoordig ook gewoon kan. En nee, dat is niet op pervlakkig. Zolang je er zelf achter staat, is er hele maal niets mis mee.'' Als de fillers zijn uitgewerkt, gaat Joling opnieuw. ,,Deze lippen wil ik houden.'' De term injectables staat voor alles wat in gespoten wordt met het doel er beter uit te zien. Zowel botox als fillers zijn injectables, maar daar mee houdt de overeen komst wel op. Met fillers worden rimpels of lijntjes opgevuld. Ook wordt het ingezet om meer volume aan te brengen - bijvoor beeld bij ingevallen wan gen. Tijdelijke fillers zijn gemaakt van hyaluron- zuur, een lichaamseigen stof die het lijf zelf ook weer afbreekt. Het effect van een filler blijft negen tot twaalf maanden zicht baar. Botox werkt anders. Het wordt ingespoten en ontspant spiertjes die de rimpels veroorzaken. —Tom Decates LONDEN Minister Van Nieuwenhuizen reageert op protesten van fiet sers wegens afsluiting tot 2022 door werkzaamheden MAASTRICHT Dit is een artist impression van een walvis met vier poten, die 43 miljoen jaar geleden leefde. De vier meter lange Pere- gocetus Pacificus, waarvan het skelet in Zuid-Peru werd op gegraven, kon zowel op het land als in zee leven. foto reuters BERLIJN De Duitse presi dent Steinmeier kan op reglemen taire gronden een hoge Duitse on derscheiding, het Grootkruis van Verdienste, niet ontnemen aan sul tan Hassanal Bol- kiah van Brunei. Parlementsleden vroegen daarom nadat Brunei woensdag ex treme shariawet- geving invoerde, zoals de doodstraf voor overspel. DEN HAAG Er zijn 2500 nieuwe opvang plekken voor asiel zoekers nodig tot een totaal van 30.300. Dat zegt opvangorganisatie COA. Er zijn meer asielzoekers en ze blijven langer in de opvang. DEN HAAG De genocide in Rwanda wordt we reldwijd herdacht. Nederland houdt zondag een stille tocht in Den Haag ter nagedachtenis aan de dood van 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's. Minister Stef Blok spreekt bij een herdenkingsplech tigheid in het stad huis. Op 17 april volgt in het Vre despaleis een con ferentie over de volkerenmoord. VIERPOTIGE WALVIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15