14 BEUNHAZERIJ VERMINKTE GEZICHTEN ISMAY DUDOCK (19) JOLANDAVAN LEEUWEN (49) Lipfillers zijn al zo alledaags, dat ze als cadeau onder de kerstboom liggen. Maar achter de glamour van volle lippen ligt een wereld van beunhazen, stuntprijzen en dichtgespoten bloedvaten. 'Ga niet voor een koopje.' Cosmetisch arts Tom Decates heeft in zijn spreekkamer al veel foto's voorbij zien ko men van vlogger Mo nica Geuze, model Kylie Jenner of influencer Romy Boomsma. Alle maal vrouwen met voluptueuze lippen. Vol en rond. Een mond als rijp fruit. Zoveel weelde is ze niet door de natuur geschonken, maar door een injectienaald met een vulmiddel, namelijk hyaluronzuur, een tijde lijke filler die met een injectie naald wordt ingespoten en in circa negen maanden oplost. Op YouTube en Instagram we melt het ervan. Ook in het straat beeld duiken ze steeds vaker op. Opgespoten lippen zijn een rage. En dus krijgt Decates, die in het Medisch Laser Centrum in de Cor- nelis Schuytstraat werkt, met re gelmaat een foto van een bekend heid met gigantische lippen toege- schoven. Of hij die kan namaken? ,,In sommige klinieken sta je na vijf minuten buiten met ontplofte lippen.'' Maar niet bij Decates, die ook wel fillers doet, maar uitslui tend subtiel. ,,Dan begin ik een va derlijk gesprek en zeg dat ze mooi zijn van zichzelf. Als iemand een hele dikke bovenlip wil, leg ik uit dat het er onnatuurlijk uitziet als de bovenlip groter is dan de on derlip. Dan hoop ik dat diegene zelf tot het inzicht komt: hé, dat past niet bij mij." Schaamte Dat Decates zijn klanten niet aan exorbitante lippen helpt, is omdat hij ook de excessen kent. Hij is een van de artsen die in ErasmusMC in Rotterdam het complicatie spreekuur draaien, waar patiënten terechtkunnen voor herstelbehan delingen van mislukte cosmeti sche ingrepen. Hij ziet veel geha vende gezichten: dikke, gezwollen lippen, ontstoken jukbeenderen en grote bulten die zijn ontstaan door ontstekingen van ingespoten siliconenolie - een filler die verbo den is in Nederland, maar in het buitenland nog driftig wordt ge bruikt. Decates werkt daar samen met onder anderen dermatoloog Peter Velthuis, oprichter van Velthuis Kliniek. ,,De schaamte is heel groot,'' zegt Velthuis. ,,Soms komt Fillers worden soms in een bloedvat gespoten. De huid kan dan afsterven er een echtgenoot mee die hele maal niet eens weet dat zijn vrouw een ingreep heeft laten doen. Schrijnend dat iemand dat niet durft te vertellen.'' Driekwart van de klachten op het complicatiespreekuur is te herleiden naar cosmetische ingre- pen met permanente fillers. Ze werden in 2015 verboden, behalve voor het herstellen van littekens. Deze week maakte het RIVM be kend dat artsenverenigingen vin den dat de permanente filler hele maal in de ban moet worden ge daan, en dat alleen nog wordt ge werkt met de veel veiligere tijde lijke injectables. Het gaat in veruit de meeste ge vallen goed, maar als het misgaat, is het ingrijpend, zegt Decates. ,,Het zit in je gezicht, iedereen ziet het, dus het is sociaal heel invali derend.'' In 2016 meldden 500 mensen zich bij het complicatie centrum. Decates schat dat er dat jaar 140.000 tijdelijke fillerbehan- delingen zijn verricht. Blind aan één oog Waar gaat het dan mis? Meestal als, oneerbiedig gezegd, een 'filler- beunhaas' de klus klaart, zoals een schoonheidsspecialiste, een ver pleegkundige of een arts die geen gedegen training heeft gehad in het toedienen van injectables. De- cates: ,,Die fillers worden soms per abuis in een bloedvat gespoten. De huid kan afsterven als het bloedvat die niet meer van bloed kan voor zien.'' Een paar jaar geleden is een 26- jarige vrouw aan een oog blind ge raakt, nadat ze in een Amster damse kliniek een filler had gekre gen die haar platte neus moest cor rigeren. Zo'n complicatie is heel zeldzaam, maar roodheid, zwel ling, pijn, abcesvorming en bulten komen vaker voor. Soms is de complicatie simpelweg dat ie mand met knoeperds van lippen de kliniek uit wandelt, vele malen groter dan ze ooit wilde. „Fillers heb je in verschillende stevigheden'', zegt Decates. ,,Als je een te dikke filler op de verkeerde plek in een verkeerde hoeveelheid inspuit, kunnen veel te dikke lip pen ontstaan. Ook dat zien we re gelmatig." En wat dan? ,,Wij heb ben een echo waarmee we kunnen vaststellen waar de hyaluronzuur- filler zit. Wij kunnen daar hyalu- ronidase bij spuiten, dat is een en- vrijdag 5 april 2019 GO De 19-jarige Ismay Du- dock dacht er al langer aan om haar lippen op te vullen. ,,Ik heb het nooit doorgezet, omdat ik bang was dat het fout zou gaan en ik was te jong. Maar toen ik zag hoe natuurlijk de lippen van mijn moeder waren bijgevuld, wilde ik dat ook." Dudock, die part time bij een drogist werkt, kreeg haar lipfillers op haar 18de cadeau van haar moeder. Voor kerst. ,,De af- spraak was ook al ge maakt: de dag erna gingen we al naar de kliniek in Amsterdam voor de be handeling. Als ik eerlijk ben was het wel een beetje im pulsief, maar ik heb er geen moment spijt van gehad." In totaal liet de tie ner een milliliter hyaluron- zuur in haar lippen spuiten. Nu voelt Dudock zich ze kerder over haar uiterlijk. ,,En iedereen om mij heen vindt het ook mooi. Be halve mijn vader en stiefva der dan. Die vinden dat neppe helemaal niets." Toch gaat Dudock binnen kort terug om haar lippen nog een keer op te laten spuiten. ,,Niet tot ik de zelfde lippen heb als Kylie Jenner hoor - daar denkt iedereen gelijk aan als ze horen over opgevulde lip pen. Ik wil het wel natuur lijk houden." ,,Ik baalde al langer van mijn lippen. Mijn bovenlip was slechts een streepje'', zegt Jolanda van Leeuwen (49), moe der van Ismay Dudock. Lang leken lipfillers onbe reikbaar voor de café eigenaar. ,,Vroeger was het veel duurder en de drempel lag hoger, nu is het heel toegankelijk. Maar je moet niet overdrij ven: soms zie je van die meisjes met haast geen ruimte meer tussen hun bovenlip en neus. Dat is niet mooi. Ik was echt on gelukkig met mijn lippen en heb het heel subtiel laten doen.'' Van Leeuwen ging bij verscheidene klinieken langs om de prijzen te vergelijken. ,,De een vroeg 800 euro, de ander 500. Ik koos voor een kliniek in Amster dam. Daar heb ik mijn lip pen laten opvullen met 1 milliliter voor 179 euro. Daarna wilde mijn doch ter het ook. Na lang zeu ren heb ik het haar voor Kerstmis cadeau ge daan. En toen heb ik er ook nog een halve millili ter bij mezelf in laten spuiten. Of ik nu nog meer wil laten doen? Nou ja, ik word ouder. Over vijf jaar wil ik nog een minifacelift.'' Gevulde lippen, ontplofte lippen Malika Sevil Amsterdam —Tom Decates, cosmetisch arts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14