Rondweg Vogelwaarde 'racebaan' Bezwaar ingediend tegen komst arbeidsmigranten 7 SAS VAN GENT MARKTPLAATS IN GERESTAUREERDE KERK Markt 4, de nieuwe naam voor de Sasse Cuyperskerk, komt tot leven. Na de eind januari afgeronde restau ratie is het tijd voor de inrichting. Begin mei is het feest. donderdag 4 april 2019 Sas van Gent is niet het middelpunt van de we reld, zeker nu niet met de richting Zelzate afgeslo ten Westkade. Jacques Sol van de Stichting Behoud Cuyperskerk be seft dat als geen ander. „We moe ten daarom iets wegzetten dat on derscheidend is." En dat begint te lukken. Het klonk nogal ambitieus, toen vorig jaar voor het eerst het idee van een permanente boeren- of versmarkt werd gelanceerd. Is dat nou wel iets voor Sas van Gent? Eén voordeel, de Cuyperskerk is eind negentiende eeuw zo groot gebouwd dat een marktplaats er gemakkelijk inpast. Die komt er ook. Voldoende lief hebbers zijn gevonden. Jacques Sol somt op: koffiebranderij Deliciis van Valentine Mols uit Sas, bier brouwerij La Fontaine van Koen Feyen ook uit Sas, een slagerij van slager Van Boven uit Sluiskil, groente- en fruitkramen van Het Boertje uit Terneuzen en allerlei bakmeelproducten van de mole naar uit Spui. DeSprong De marktkramen, gemaakt van pallets en steigerhout, komen in het midden van de kerk. Leerlin gen van Praktijkschool De Sprong uit Terneuzen zijn gisterochtend volop bezig met de opbouw. Do cent Senko de Witte begeleidt hen. Hij is blij met de opdracht, omdat die zo concreet is. ,,Op school hebben we alles voorge zaagd en nu komt het op de uit voering aan. Dit is echt. Mooier kun je het niet hebben. Hier leren onze jongens het meeste van." Zes dagen in de week zal de versmarkt open zijn, alleen maan dag niet. Dat geldt ook voor de an dere trekpleister van Markt 4, een maatschappelijk restaurant dat zal worden gerund door cliënten van instelling voor psychiatrische zorg Zeeuwse Gronden. Jacques Sol spreekt van 'een El Cantina (het restaurant van Zeeuwse Gronden We hebben die inkomsten ook nodig om alle in de toekomst op orde te houden in Terneuzen), maar dan op z'n Sas'. De opzet is identiek. Iedereen die dat wil, kan er tegen 'een de- mocratische prijs' een maaltijd ge nieten. Ook komt er een terras voor Markt 4. Nieuwe Warmte Markt 4 herbergt verder op een nieuwe eerste verdieping aan beide zijden van de kerk een acht tal kantoorruimtes, speciaal voor beginnende ondernemers. De helft is al verhuurd, aan een inter- netbedrijfje, aan een afscheidsfo- tografe en aan Nieuwe Warmte van Remco Bruijns die zich heeft toegelegd op energie(besparings)- projecten bij grote bedrijven. De vroegere Cuyperskerk krijgt zo allerlei nieuwe functies, wat al tijd de opzet is geweest van de Stichting Behoud Cuyperskerk. Want een oud, beeldbepalend ge bouw restaureren is leuk, het mag vervolgens geen dooie boel wor den. ,,En", steekt Jacques Sol niet onder stoelen of banken, ,,we heb ben de inkomsten ook nodig om alles in de toekomst goed op orde te houden." Op de Dag van de Arbeid, woensdag 1 mei, is de officiële opening van Markt 4. Vanaf 10.00 uur voor genodigden en vanaf 11.00 uur voor iedereen. Een bandje zal spelen, er zijn kinderac tiviteiten en de eerste hapjes- en wijnproeverijen. Zaterdag 4 en 5 mei is ook nog een openingsweek end. Kindt deed zijn relaas dinsdag avond tijdens een commissieverga dering van de gemeenteraad in Hulst. Hij woont op Rapenburg, de drukke straat die door de komst van een landbouwweg rustiger moet worden. Kindt heeft daar ook zijn bedrijf in land- en tuinbouwma- chines. ,,Het is een goede zichtloca- tie." Met die onderneming was hij eerst in Terhole gevestigd. ,,We zijn naar Vogelwaarde vertrokken toen in Terhole een rondweg is aange legd." De Hulsterweg door Terhole heen, is toen omgevormd tot een dertigkilometerweg. ,,Een heel on handige weg, waardoor onze han- Woongenot en de meerwaarde van mijn huis, allemaal foetsie del compleet wegviel. Ik spreek dus uit ervaring." Kindt ziet 'donkere wolken' boven zijn bedrijf hangen. Niet alleen als ondernemer, ook als omwonende ziet Kindt beren op de weg. Hij grenst met zijn tuin aan natuurgebied Koegat. ,,Straks heb ik een tweede racebaan in mijn tuin. Want laten we eerlijk zijn: als men aan de voorkant (Rapenburg, red.) niet kan handhaven, zal het op de nieuwe weg niet veel beter zijn. Woongenot en de meerwaarde van mijn huis, allemaal foetsie." Ook vreest hij voor de flora en fauna in het Koegat. ,,Het is een molensteen om de nek." Subsidie De kritiek van Kindt ten spijt, de landbouwroute lijkt er wel te ko men. Alleen SP en Groot Honte- nisse hebben nog twijfels. De wer ken zouden op zijn vroegst volgend voorjaar kunnen starten. De kosten worden geschat op 2,6 miljoen euro, waarvan een deel uit een Europese subsidiepot komt. TERNEUZEN Stichting Be wonersplatform Triniteit en een groep individuele omwo nenden hebben officieel be zwaar ingediend tegen de huisvesting van maximaal tweehonderd arbeidsmigran ten op het oude Philips-terrein in Terneuzen. Ook enkele on dernemers uit de omgeving hebben dit gedaan. Het bewonersplatform en de groep omwonenden vrezen al lereerst aantasting van de leef baarheid in hun naastgelegen wijk. In hun bezwaarschriften stippen ze dat slechts aan, om dat ze beseffen dat dit geen ju- ridisch sterk argument is. Hun hoofdargumenten zijn: een verkeerde procedure is ge voerd én bewoning van het terrein is te risicovol door de nabijheid van een gasverdeel- station en spoorvervoer van gevaarlijke stoffen. Ondertus sen is het onderkomen voor de arbeidsmigranten, bestaande uit wooncontainers van een voormalig verpleeghuis in Vlissigen, in ruwbouw al bijna af. ,,De ondernemer heeft dat risico genomen", stelt Henk Meertens van het bewoners platform. ,,Als we gelijk krij gen, moet alles weer weg." VL Markt 4 brengt Cuyperskerk tot leven Harmen van der Werf Sas van Gent -Jacques Sol, Stichting Behoud Cuyperskerk Edward Kindt ziet de geschiede nis zich herhalen. Jaren geleden vertrok hij met zijn bedrijf naar Vogelwaarde omdat in Terhole een rondweg kwam. En nu lijkt om Vogelwaarde heen een soortgelijke weg te komen. Bob Maes Vogelwaarde -Edward Kindt Marktkramen in opbouw in de vroegere Cuyperskerk, nu Markt 4, door leerlingen van Praktijkschool De Sprong en helemaal rechts do cent Senko de Witte. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62