1 'A wM Petitie tegen 'lawaaiig Cultuurhuis' 7 Nieuwbouw van Pieter Zeeman vertraagd donderdag 4 april 2019 OPENING PROJECT GROEN VERBINDT IX W v&ijr-jfïM Ad de Jonge (52) uit Zierikzee werkt al vanaf het prille begin, een jaartje of 25 geleden, bij de kinderboerderij in Zierikzee. Of stadsboerderij De Punt, zoals het daar sinds gisteren officieel heet. En volgens Ad wordt het er elke dag een beetje mooier. Het hijsen van de vlag met de nieuwe naam is een feeste lijk momentje in het lang lopende project Groen Verbindt, dat van de stadsboerderij een groen middelpunt moet maken. Een plek waar mensen elkaar kun nen ontmoeten, ervaringen uit wisselen, waar ze kunnen leren en werken. ,,Groen Verbindt maakt z'n naam al waar", merkt Jos Cats- man van het NME (centrum voor natuur- en milieu-educatie) dat voortaan ook aan de Scheldestraat te vinden is. Naast Gors en het NME lopen er mensen van onder meer SMWO, Zeeuwland, Hart van Poortambacht en Rabobank Oosterschelde rond. En heel veel belangstellenden. ,,Al die grote Al die grote thema's proberen we hier te vertalen in behapbare brokjes waar mensen thuis ook iets aan hebben thema's die actueel zijn, zoals kli maatverandering en gezond voed sel, proberen we hier te vertalen in behapbare brokjes waar mensen ook thuis iets aan hebben." Ook projectmanager Greet Tim merman van Gors was er van meet af aan bij. Ze werkte ooit als vrij williger bij de kinderboerderij en raakte er, na de overname door Brugzicht zo'n 25 jaar terug, ook professioneel bij betrokken. ,,Be- zoekers zijn hier altijd geweest, maar de educatieve functie is door de jaren heen enorm verbeterd. En dat wordt door alle samenwerking nóg beter. Het mooie is dat de clï- enten hier midden in de samenle ving staan. Ze doen mee en wor den ook gezien." Ad de Jonge is het daarmee eens. ,,De omgeving is leuk. Maar ook de mensen die hier werken.'' ZIERIKZEE De nieuwbouw van de Pieter Zeeman en basisschool De Meie in Zierikzee loopt ver traging op. De drie bouwbedrij ven die inschreven op het pro ject vragen daar ruim 5 miljoen euro meer voor dan het maxi mumbedrag van dik 17 miljoen dat de gemeente Schouwen- Duiveland heeft gereserveerd. Wethouder Daniël Joppe (huis vesting) gaat zo snel mogelijk nieuw overleg aan met de aan nemers. Uit dat gesprek moet duidelijk worden waaróm ze niet binnen die 17 miljoen kun nen blijven en of ze mogelijk toch niet wat goedkoper kunnen werken. Joppe tekent daarbij zelf bij voorbaat aan dat de speel ruimte bij openbare aanbeste dingen beperkt is. Mocht bezuinigen op de uit voering de enige uitweg zijn, dan moet opnieuw met de Pieter Zeeman en de Meie worden ge keken naar de consequenties van een versobering van het ont werp. Mogelijk valt er nog wat 'winst' te boeken bij een eenvou digere inrichting van de buiten ruimte en andere meer luxe as pecten aan de nieuwbouw, aldus de wethouder. Voor hoeveel vertraging de verdere onderhandelingen zor gen, kan de wethouder nu nog niet inschatten. Aanvankelijk was de planning om komende zomervakantie met de nieuw bouw te beginnen. Het complex aan het Hatfieldpark zou dan met ingang van het nieuwe schooljaar 2020-2021 in gebruik kunnen worden genomen. Wat de gemeente parten speelt is dat de bouwprijzen, sinds de plannen voor het schoolgebouw in de markt zijn gezet, hard zijn gestegen door de economische groei, aldus Joppe. Hij verwacht binnen uiterlijk drie weken uitsluitsel te kunnen geven over de verdere voortgang van het proces. Dan moet in ie der geval duidelijk zijn of en zo ja waarop kan worden bezui nigd. Marcel Modde Zierikzee De omwonenden vrezen dat de ac tiviteiten in een Cultuurhuis de 'rust en leefbaarheid' in de buurt zullen verstoren. ,,En dan vooral in het weekend", zegt mede-initia tiefnemer Bram Deurloo. Zeven woningen hebben een tuin die in meer of mindere mate grenzen aan het voormalige schoolgebouw. ,,Het is toch wel lekker als je daar gewoon rustig buiten kunt zitten." Deurloo benadrukt dat hij per soonlijk achter plannen voor een Cultuurhuis in Zierikzee staat. ,,Al- leen dan niet midden in een rus tige woonwijk, maar ergens aan de rand, net als Brogum. De onderte kenaars van de petitie zijn ook bang voor toenemend verkeer rond activiteiten in een cultureel cen trum met theater, dans en muziek. Die overlast zal beduidend groter zijn dan de huidige drukte op het Jannewekken en de Grachtweg, verwacht Deurloo. ,,Als de nacht bussen uit Renesse stoppen op het busstation, is het even een hels la waai. Dan doe je de ramen aan de voorkant dicht. Maar als we straks ook de ramen aan de achterkant dicht moeten doen, wordt het al een stuk minder plezierig." Bij de vestiging van een psychologen- praktijk in het zelfde gebouw (waar eigenaar Zeeuwland de voorkeur aan geeft) zien de ondertekenaars dergelijke problemen niet ont staan. Parkeren De handtekeningenactie is ook ge houden onder bewoners van de zorgappartementen op de hoek van het J annewekken met het Vrij e, pal tegenover het bewuste pand. Som migen hebben getekend, maar het initiatief viel niet bij iedereen in goede aarde, laat één van hen we ten. De toelichting die bij de petitie werd gegeven, was bovendien mis leidend. De bewoners van het Nieuwe Vrije kunnen nu hun auto parkeren op het terrein bij het oude schoolgebouw. Gezegd werd dat ze Het is toch wel lekker als je daar gewoon rustig buiten kunt zitten die parkeerruimte met de komst van een Cultuurhuis wellicht zou den kwijtraken. De huidige prak tijk verandert echter niet bij de ver koop van het gebouw. Het parkeer terrein is van Zeeuwland en blijft in alle gevallen buiten de verkoop- transactie, zei directeur Marco van der Wel eerder. De raadscommissie van de ge meente Schouwen-Duiveland buigt zich vandaag inhoudelijk over een initiatiefvoorstel van PvdA, SP, Hart voor Schouwen- Duiveland en VVD. De vier roepen burgemeester en wethouders op gebruik te maken van het eerste recht op aankoop van het pand aan het Jannewekken, zodat het kan worden doorverkocht aan de Stich ting Cultuurhuis ZierikC. De ove rige fracties, - CDA, CU en SGP voorop - zijn nog niet overtuigd van nut en noodzaak van een Cul tuurhuis en trekken de haalbaar heid van het plan in twijfel. De knoop wordt over twee weken doorgehakt. SD Stadsboerderij is groen hart v>-1 mFtyn Ad de Jonge (met pet) vindt het elke dag een beetje mooier op de kinderboerderij. foto dirkjan gjeltema Esme Soesman Zierikzee -Jos Catsman, NME Bewoners van de Touwbaan en het Jannewekken in Zierikzee hebben een petitie opgesteld tegen de mogelijke komst van een Cultuurhuis in de buurt. Het protestschrift is door 29 men sen ondertekend. - Bram Deurloo, omwonende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58