4 Muziek Klassieke meesterwerken vertalen naar het heden. Dat is de specialiteit van het StarkLinnemann Quartet. Eerder hebben de muzikanten al stukken bewerkt van onder anderen Liszt en Chopin. Nu staan ze in Kapelle met een eigen versie van een compositie van de Russische componist Moessorgski. Een droom kwam uit, we mochten het stuk van een Russische componist in zijn thuisland spelen Douwe Eisenga speelt For Mattia Muziek van de Bee Gees leeft voort en drukbezochte pre mière in het Alexan- drinsky Theatre in Sint-Petersburg, volle zalen in Berlijn I en Poznan en twee uitverkochte optre dens in het Concertgebouw in Am sterdam. Het is het succesjaar 2018 in een notendop. StarkLinnemann is in 2012 opgericht door twee gerouti neerde jazzmusici: Paul Stark (pia nist) en Jonas Linnemann (drum mer en percussionist). De formatie speelt sindsdien in uiteenlopende bezettingen en slaagt er telkens in moderne arrangementen te maken op klassieke composities. ,,'Als de componist nu nog zou le ven, hoe zou hij dan zijn werk spe len?' Dat is altijd ons uitgangspunt", vertelt Jonas Linnemann. ,,Paul heeft mij besmet met de passie voor klassiek en jazz. Hij is een meester in het bewerken van klassieke stuk ken, hercomponeren noemen we dat. Eerst bestudeert hij grondig het bestaande stuk, vervolgens neemt hij een eerste bewerking mee naar een repetitie en dan begint het ein deloos sleutelen en schaven. Het is een proces van jaren om de vertaal slag te maken naar de huidige tijd, een samenhangend geheel te creë- ren en dichtbij de emotie van de componist te blijven. En de belang rijkste vraag: 'Past het eindresultaat ook bij ons?' Het duurt lang voordat we ergens helemaal tevreden over zijn. Het is de ultieme zoektocht naar een originele en eigen sound." Wanneer beide heren de perfectie van een stuk hebben benaderd, gaan ze op zoek naar geschikte musici voor de groep. Voor de huidige concert reeks bestaat de formatie, naast de twee oprichters, uit de Poolse bassist Maciej Domaradzki en multi-instru mentalist Iman Spaargaren. Tijdens het aankomende concert in het ge meentehuis van Kapelle brengt het StarkLinnemann Quartet zijn nieuwe project Pictures at an Exhibi tion, vrij vertaald de 'Schilderijenten toonstelling', naar de gelijknamige pianocyclus van Modest Moes- sorgski. De Russische componist schreef het werk in 1874, geïnspireerd door een tentoonstelling van zijn ge storven vriend Viktor Hartmann. Van dit beroemde werk zijn vele be werkingen gemaakt, onder meer voor strijkkwartet, harmonie- en fanfareorkesten en rockgroepen (bij voorbeeld Emerson Lake Palmer). De bewerking van StarkLinne- mann is een mix van muziekstijlen. Linnemann: ,,We zijn altijd op zoek naar niet voor de hand liggende com binaties. Lang hebben we nagedacht hoe we ons genre het best konden omschrijven, totdat we uitkwamen op 'universal cross over music'. Kort samengevat, veel contrasten en in vloeden uit uiteenlopende muziek stijlen. Onze bewerking van Moes- sorgskis 'Schilderijententoonstelling' is gemaakt voor piano, saxofoon, (bas)klarinet, contrabas, drums en een grote verzameling percussie-in strumenten. In dit meesterwerk komt de hele jazzgeschiedenis voor bij, maar onze versie gaat verder dan dat. Van samba tot rock en van swing tot hiphop, alles is verweven tot één geheel." Het ultieme doel van de oprichters van StarkLinnemann is het compo neren van tijdloze muziek voor een breed publiek. ,,Ik denk dat we daar dit keer aardig in geslaagd zijn. In de 'Schilderijententoonstelling' zit een gedeelte dat heet 'Tuileries' en gaat over spelende kinderen. Terwijl ik opnames van onze bewerking aan het beluisteren was, lette ik op de re actie van mijn dochter. Ze is pas drie jaar. Ze werd vrolijk en begon mee te zingen toen dit stukje voorbij kwam. Dat onderschrijft de diversiteit van deze muziek." Niet alleen liefhebbers van klas sieke muziek worden uitgenodigd voor het concert. ,,Juist ook mensen die niet van klassiek houden komen aan hun trekken. Ons doel is om di verse muziekliefhebbers bij elkaar te brengen. Als je de werken niet kent, kun je genieten van een goed inge speeld jazzkwartet zonder vergelij kingen te maken met het origineel." Lindemann kijkt blij terug op de afgelopen maanden. Met name het concert in Sint-Petersburg maakte EN 5 REDENEN MEER Nieuw album Tributeband donderdag 4 april 2019 GO RNRYTDOHNX RAT e het nu soele Hans Puik 44 Jonas Linnemann Een week voor de officiële re lease presenteert componist en pianist Douwe Eisenga zijn nieuwe album For Mattia. Voor Eisenga is optreden in Middel burg een thuiswedstrijd. Dat geldt ook voor twee kompanen van het collectief Herbergen, Broeder Dieleman en Vandry- ver. Die laatste twee zullen de avond openen met een geza menlijke set. Daarna wordt op het podium ruim baan gemaakt voor een piano en een bijzondere muzi kant. Douwe Eisenga speelt in De Spot zijn complete nieuwe album en enkele oudere wer- ken. Naast het titelstuk For Mattia, dat in anderhalf jaar tijd enorm populair geworden is, bevat het album allemaal nieuwe pianosongs. Alles bij el kaar een hypnotiserende mix van melodieën. Down to earth muziek, vaak ingetogen en sober, met een grote onder huidse kracht. De melodieën kerven zich in de ziel van de luisteraar. Na de laatste piano klank wordt de avond knallend en springend afgesloten met een dj. Morgen, De Spot Middelburg, 20.30 uur. Bijna vijftig jaar duurde de muzikale carrière van de gebroeders Gibb, of tewel de Bee Gees. Inmiddels be staat de band al een tijd niet meer, maar de muziek leeft nog voort. De Duitse tributeband Night Fever toert momenteel door Europa met 'The very best of the Bee Gees'. De ze venkoppige formatie komt vanavond naar Vlissingen. Voor wie het gevoel van de Bee Gees weer wil beleven, is dit concert een aanrader. Vanavond, CCXL Vlissingen, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48