UIT THUIS 3 'Voor elk mens een plaatsje op de wereld' Jan Vayne met grootkoor Bohemian Betyars Mix van toneel en cabaret Jeugd De Gruffalo bestaat wél MONDO Uiteindelijk leek het me dus beter niet te praten over de achtergronden en wat er allemaal gebeurd is in hun land, maar over hoe het allemaal ge lopen is vanaf het moment dat ze het besluit namen om weg te gaan uit Sy- Emoties Door te vragen naar de feiten, kwa men de antwoorden ook gemakkelij ker en langzaam maar zeker borrel den toch ook de emoties op. Zo vroeg Schot aan de vluchtelingen hoe ze op weg gingen. Met een auto? 'Nee, niet met een auto, want die hadden ze niet meer'. Met hoeveel mensen wa ren ze op weg? 'Met z'n vijven, want die zesde moest blijven om voor va der en moeder te zorgen, omdat die echt te oud waren om nog mee te gaan op zo'n tocht'. Schot: „Uiteindelijk kreeg ik door die gesprekken een gemêleerd beeld van wat er allemaal gebeurd zou kun nen zijn en daar heb ik dus een to neelstuk van gemaakt. Met een span ningsboog en interactie met publiek. Zonder dat er sprake is van mee- speeltheater, hoor.'' Deze toelichting roept associaties op met het succes stuk Mirad, een jongen uit Bosnië' van Ad de Bont. Rens Schot nam dat destijds als programmeur van Po dium 't Beest in Goes op in het thea teraanbod. In dat stuk vertellen een oom en tante hoe zij in 1993 uit Bos nië naar Nederland zijn gevlucht en vooral over wat hun 14-jarige neef Mirad tijdens de oorlog op de Balkan is overkomen. Schot daarover: ,,Ik heb inderdaad die vertelsituatie uit Mirad als format overgenomen, want het accent ligt ook bij De Tocht vooral op het verhaal.'' Lef Bij de inventarisatie onder de spelers bij De Zeeuwse Komedie gaven Jo ubags en Marleen Vermeer zich als enigen spontaan op om de rollen van Osama en Fereal te vertolken. ,,Je moet als speler wel het lef hebben om dit aan te gaan. Het snijdt nogal wat aan en het is een kwetsbaar ge beuren. Wij hebben het er zelf ook niet altijd even gemakkelijk mee ge had'', erkent de regisseur. Of het bij het publiek ook zo zal werken, is nog even afwachten. Om te peilen of het gelukt is de emotie over te brengen, hoopt Schot dat er spontaan nagesprekken zullen ont staan. ,,Dus we gaan heel goed luiste ren wat de mensen erover zeggen, maar misschien valt het wel stil en wil helemaal niemand na afloop iets zeggen. Deze kleine serie voorstellin gen is ook voor onszelf om te zien wat het oplevert. Als het goed uit pakt, gaan we ermee verder en spelen we De Tocht overal waar we gevraagd worden. Bijvoorbeeld ook voor be trokken functionarissen, bestuurders of voor studenten uit Syrië en Liba non.'' Oorspronkelijk zou er gespeeld worden in Theater Spoetnik in Vlis- singen, maar wegens een verbou wing gaan de voorstellingen plaats vinden in de kantine van speeltuin De Oude Stad aan de Paardenstraat in Vlissingen. Volgens Schot kan De Tocht op elke denkbare locatie wor den gespeeld. Daar is met de vormge ving terdege rekening mee gehou den. Twee mensen spelen alleen in een entourage van koffers. ,,Het be langrijkste is immers dat het verhaal verteld wordt.'' Muziek Hongaarse band Theater De'Töchfh Fereat'-e'ifO donderdag 4 april 2019 GO Taalbureau Mondo in Vlissingen leverde een financiële bijdrage voor het maken van de voorstel ling De Tocht door De Zeeuwse Komedie. Mondo heeft als visie dat er voor elk mens een plaatsje is op de wereld. Het taalbureau verzorgt op maat gemaakte cursussen, inburge- ringscursussen en taallessen Nederlands voor buitenlanders, maar ook voor Nederlanders, in privé- of groepslessen. Volgens de visie van Mondo is een cursist geen voorgeprogrammeerd per soon, maar komt hij of zij met al zijn mogelijkheden, belemmerin gen en problemen tegelijk in de cursus. Mondo biedt geen hulp verlening, maar verwijst indien nodig wel naar de juiste instel ling. De Zeeuwse Komedie met De Tocht: vandaag 20.00 uur, morgen 16.00 uur en 20.00 uur, speeltuin De Oude Stad, Paardenstraat 68, Vlis- singen. Na een aantal maanden van repeteren is het bijna zover: het optreden van Grootkoor Zeeland met pianist Jan Vayne. Grootkoor Zeeland be staat uit mannen en vrouwen vanaf achttien jaar van Walche ren en uit Zeeuws-Vlaanderen. In totaal telt het koor zo'n 150 leden. De optredens met Vayne zijn onderdeel van een lande lijk initiatief, waarin de pianist met ver schillende grootkoren optreedt. De Nieuwe Kerk in Middelburg fungeert als podium voor het optreden in Zeeland. Zaterdag, Nieuwe Kerk Middelburg, 20.00 uur. Als er een woord aan de band Bohemian Betyars gekoppeld kan worden, is dat wel 'aanstekelijk'. De Hongaarse band slaagt er als geen ander in het publiek mee te krijgen met hun muziek, die onder andere beïnvloed is door folk en punk. De afgelo pen jaren speelde de groep onder andere op Lowlands en Sziget. In het voorpro gramma staat de (grotendeels) Beve- landse band Potential Wonder. De band bestaat pas anderhalf jaar, maar heeft de meeste Zeeuwse poppodia al mogen af vinken. Zaterdag, 't Beest Goes, 21.00 uur. Onverbeterlijke Koef- noenfans kunnen hem nog eens zien schitte ren: Owen Schumacher. Ditmaal als Otto, ran zige ex-bankbediende. Eigenaar van een ooit riant huis en ooit begeerde ex. Die woont geldgedwongen op de bovenverdieping. Moet kunnen. Maar het kan niet. Teveel mooie jongens huren de zolder. Laten we eerlijk zijn is een relatiekomedie. Een schitterende mix van toneel en cabaret! Onversneden typetjes en prachtig spel, bijvoorbeeld van Beau Schneider (Hendrik Groen). Zaterdag, De Mythe Goes, 20.00 uur. Stel je voor. Je hebt een monster verzonnen. Al leen maar om Vos, Uil en Slang bang te maken. Want die lusten Muis wel rauw. Je noemt dat mon ster 'De Gruffalo'. Je fan taseert erop los. Hoe erger hoe beter. Want hij bestaat lekker toch niet. Maar dan blijkt... hij bestaat wél. Help. Maar Muis is niet bang. Hij is wel slim! Het ver rukkelijke, populaire peuterboekje is op toneel al even superleuk! Je betaalt voor een hele stoel, maar je hebt alleen het puntje nodig. Zaterdag, Den Dullaert Hulst, 14.00 en 15.30 uur. ipTÖpËzÉ&uw;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47