May heeft een prettig gesprek met Labourleider Boa's leggen het werk voor vijf dagen neer NIEUWS 3 RAADSEL KOPERLADING Bij de zoektocht naar de containers die het schip MSC Zoe verloor op de Waddenzee, zijn bergers op een oud schip vol koper gestuit, dat is vergaan rond 1540. Boa's kunnen zich niet verdedigen. foto robin utrecht Een paar stapels verwrongen, koperen platen op een pallet en een stuk hout van een paar meter lang. Op het eerste gezicht is de archeologische vondst wei nig bijzonders, moet koper-expert Arie Pappot van het Rijksmuseum toegeven. En toch is hij dolgeluk kig met wat het bergingsschip Geosund op 26 fe bruari uit de Noordzee takelde. Want dankzij drie rondjes, vier cijfers en een mysterieus teken op dat koper, heeft hij het raadsel kunnen oplossen. ,,Wat er nu precies is gevonden, is echt heel bijzonder'', zegt Pappot met een glinstering in zijn ogen. Maar eerst terug naar die dinsdag in februari. De dag waarop het bergingsschip Geosund de bodem van de Noordzee afspeurt naar tientallen vermiste containers van het schip de MSC Zoe. Een flink aan tal containers veroorzaakte een paar weken eerder een enorme afvalberg op de Waddeneilanden. Een groot deel is dan nog altijd niet terecht. Op sonar- beelden is net boven Terschelling een verstoring van de zeebodem te zien en dat zou weleens zo'n verlo ren container kunnen zijn, denkt de bemanning van de Geosund dan nog. Grijper Ze laten een grote grijper afzakken naar een diepte van 22 meter. De eerste keer komt er koper naar bo ven, maar er gaan nog geen alarmbellen af. Er is al van alles naar boven gehaald, dus dat er in een van de containers koper zit, is heel goed mogelijk. Pas als bij de tweede poging 23 stukken hout tevoorschijn komen, krijgt de bemanning het vermoeden dat ze weleens op een oud wrak gestuit kunnen zijn. Maritiem archeoloog Seger van den Brenk krijgt als eerste de foto's onder ogen. Hij vermoedt ook dat het een scheepswrak is, maar raakt nog niet direct in extase. Dat de bodem van de Noordzee vol wrak ken ligt, is voor hem niets nieuws. Er zijn de afgelo- Het voelt alsof je een pinpas van bijna500jaar oud hebtgevonden pen decennia zo'n 2960 schepen gelokaliseerd, waarvan sommige zijn gedateerd op de zeventiende eeuw. Maar dat verandert als koperexpert Arie Pappot van het Rijksmuseum de foto's ziet. Hij staat op een borrel waar nieuwe schatten worden onthuld uit een ander scheepswrak wanneer een collega komt aanrennen. Op één van de koperen platen zijn drie rondjes, vier cijfers en een mysterieus teken gevon den. Pappot herkent de tekens op de foto's meteen: het merkteken van de familie Fugger. ,,Toen stond ik wel even te juichen, ja'', zegt hij. Steenrijk Fugger was een steenrijke bankiersfamilie die han delde in koper en tot 1548 een kopermijn bezat in het huidige Slowakije. Dat zou betekenen dat dit schip vóór die tijd op de Noordzee gevaren moet hebben. En dat verandert ook voor maritiem arche oloog Van den Brenk de zaak. ,,Want zo'n oud schip hebben we nog niet eerder in de Noordzee gevon den'', zegt hij. De experts duiken direct in de archieven en vin den steeds meer informatie over wat hier is gevon den. Zo blijkt het schip gebouwd in Noord-Neder land en was het waarschijnlijk op weg naar Antwer pen, waar destijds veel koper werd verhandeld. De nu gevonden koperen platen blijken bovendien af komstig uit dezelfde mijn als het koper van één van de eerste muntjes in Europa. Dat muntje stamt uit 1543. Deze koperen platen waren waarschijnlijk ook bedoeld om muntgeld mee te maken, denkt Pappot, want er was in die tij d een grote vraag naar kleingeld waar mensen hun brood mee konden betalen. ,,Wat we hier zien, is dus de grondstof voor het allereerste kleingeld. Dat voelt alsof je een pinpas van bijna 500 jaar oud hebt gevonden.'' En dan te bedenken dat dit schip nooit was gevon den als de MSC Zoe niet zo veel containers was ver loren. Met sonarbeelden alleen had dit wrak niet kunnen worden gelokaliseerd, weet maritiem ar cheoloog Van den Brenk zeker. ,,Op die beelden is alleen een verstoring van de zeebodem te zien. Dat lijkt totaal niet op een schip. Pas toen ernaar is ge graven, is dit aan het licht gekomen. Een geluk bij een ongeluk, dus.'' Wat er nu met het wrak gaat ge beuren is nog niet duidelijk. Komende zomer wordt er naar het wrak gedoken om te kijken welke resten er nog meer zijn. LONDEN De Conservatieve pre mier May heeft een goed gesprek gehad met oppositieleider Jeremy Corbyn, maar daar is niets con creets uit voorgekomen. May had zich in wanhoop over de brexitim- passe tot de Labourleider gewend, tot woede van tal van partijgenoten die voorstander van het vertrek uit de Europese Unie zijn. Maar de woede leidde enkel tot aftreden van twee bewindslieden. Partijregels staan de Conservatie ven niet toe binnen een jaar weer een motie van wantrouwen tegen hun partijleider in te dienen. Eind afgelopen jaar overleefde May zo'n stemming. Corbyn noemde het gesprek nut tig, maar zonder praktisch resultaat. ,,Er is zoals verwacht niet veel ver anderd.'' Wel willen de twee verder praten, volgens Britse media. De woordvoerder van May zei dat het gesprek constructief was. Beide partijen blijven in gesprek en er is een werkagenda opgesteld in een poging om tot een overeenkomst te komen. AMSTERDAM In hun strijd om een goed 'verdedigingsmiddel' gaan de boa's (buitengewoon op sporingsambtenaren) in Amster dam vijf dagen staken: 4 en 5 april en 8 tot en met 10 april. Dat bete kent dat zij die dagen geen boetes zullen uitschrijven voor zaken als verkeersovertredingen en wild- plassen. Mocht er geen beweging in de gesprekken komen, dan leggen de ongeveer 450 boa's hun werk ook neer op Koningsdag. De boa's eisen al langere tijd dat zij een wapenstok en pepperspray mogen dragen. Ze nemen veel ta ken van de politie over, maar heb ben geen enkel middel om zichzelf te verdedigen, vinden ze. De ge meente Amsterdam wil vooralsnog niet verder gaan dan bodycams. Al leen die camera op het lichaam vin den de boa's echter niet genoeg. Om hun eis kracht bij de zetten, leggen zij nu het werk vijf dagen neer onder het publieksvriende lijke motto 'geen verdedigingsmid delen, geen bonnen'. donderdag 4 april 2019 Minister van Engelshoven buigt zich over de vondst die werd gepresenteerd bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. fotos anp Wrak op Noordzeebodem blijkt een unieke vondst Raymond Boere Amersfoort - Seger van den Brenk, maritiem archeoloog Schip met koperlading, vergaan rond 1540 040419 TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3