Op vakantie? Wij gaan mee! 10 ZEELAND Kolenveld krijgt na sanering 60.000panelen die 21 megawatt opwekken P%J Bltf °P de hoogte- Frank Balkenende Borssele Het havengebied telt al twee zon- neparsken. Scaldia is nu nog de grootste zonnecentrale van Neder land met 141.204 zonnepanelen, een vermogen van 54,5 megawatt en een stroomproductie voor ge middeld 14.000 huishoudens. Vooralsnog, want bijKolham in Groningen is de aanleg van een zonneweide met 320.000 zonnepa nelen begonnen. Eind dit jaar moet die gereed zijn. Zeeland Refinery in het Sloege- bied opende vorig jaar het eigen zonnepark Zeeland Solar met 28.440 zonnepanelen die een ver mogen van 12,5 megawatt leveren. Met de 11 hectare aan zonnepanelen kan de olieraffinerij in een derde van zijn energiebehoefte voorzien. Het zonnepark van EPZ zit qua maat tussen zijn twee voorgangers in. Het komt tussen de kolencen- De schoorsteen wordt gesloopt door er steeds een stukje vanaf te halen trale en de nationale opslag voor nucleair afval Covra te liggen. EPZ heeft daarvoor een kavel ge ruild met North Sea Port. Het ha venbedrijf heeft met deze deal een stuk grond bemachtigd dat veel dichter aan de Kaloothaven ligt. De locatie dicht bij diep vaarwater is interessanter voor te vestigen be drijven dan de ingeleverde grond. Die bevindt zich vlak bij EPZ, in de hoek waar de Europaweg-Zuid een scherpe bocht maakt. Dat EPZ nu investeert in een zon- nepark markeert de overstap van fossiele naar groene energie. Veel West-Europese energieproducen ten gaan alleen nog voor groen. De aandeelhouders van EPZ (toen Delta, nu PZEM en ERH/RWE) be sloten al in 2011 te gaan stoppen met kolen. In 2015 ging de BS12, zoals de in 1987 geopende kolencentrale heet, vervroegd dicht na drie onge vallen dat jaar. EPZ produceert nu CO2-neutrale stroom uit kernener gie en enkele windmolens. Het zonnepark wordt haar derde groene productiebron. De sloop van de kolencentrale is na een lange voorbereiding onlangs begonnen. De afgelopen jaren zijn de installaties schoongemaakt en alle elektrische systemen afgescha keld. Ook alle koppelingen met de kerncentrale zijn verwijderd. De ontvlechting van de systemen die de kolencentrale en kerncentrale deelden zoals de besturing van het brandblussysteem, elektrische voe dingen en het drink- en bedrijfswa- ter was een ingrijpende klus. In 2022 is de ontmanteling vol tooid. Het karwei wordt in fasen en uiterst voorzichtig uitgevoerd. Vei ligheid van werknemers staat voorop, zegt Martin Oosterveld, plantmanager bij EPZ. De hoofd aannemer, de combinatie Schotte/Meuva uit Rotterdam, is momenteel bezig het 800 meter lange en 60 meter brede kolenveld te strippen. Het veld lag vroeger vol met steenkool dat via een trans portband hoog boven de Europa- weg-Zuid naar de kolencentrale werd gebracht. De met kolengruis vervuilde grond is afgegraven. De afgevoerde grond wordt gereinigd. De transportbanden en rails zijn deels al weg. De aannemer ruimt momenteel de resterende rails en de onderliggende bielzen op. ,,We houden met de werkzaamheden We houden bij de werkzaamheden rekening met het broedseizoen nadrukkelijk rekening met het broedseizoen. Vlakbij broedt een kolonie meeuwen." De ontmanteling levert voor toe schouwers weinig spectaculaire beelden op. Er komt geen staaf dy namiet aan te pas, noch wordt de 170 meter hoge schoorsteen van de BS12 in één keer gelift. Oosterveld: ,,Er komt wel een flinke kraan op het terrein te staan, maar de schoor steen wordt van binnenuit ont manteld door er steeds een stukje af te halen. De gesloopte delen wor den via de binnenkant afgevoerd." De aannemer hanteert dezelfde aanpak bij de sloop van het 60 me ter hoge ketelhuis. Daar wordt steeds vier meter vanaf gehaald. Het ketelhuis wordt in een speciale constructie gehangen om het ge vaarte stabiel te houden. Zo komt er elk kwartaal een nieuw gebouw of installatie aan de beurt. Van de ven tilatoren, de machinezaal tot de rookgasontzwavelingsinstallatie. Oosterveld: ,,Het zal in elkaar overlopen. Er wordt op verschil lende locaties tegelijk gewerkt." Op de gisteren gelanceerde website epzkolencentrale.nl is de planning te vinden. EPZ heeft nog geen vast omlijnde plannen voor de enorme vlakte die ontstaat als de kolencen trale helemaal weg is. Geef uw vakantie door en download onze app Al ons nieuws 24/7 op uw tablet of smartphone Geen papierstapel in de bus bij thuiskomst Tip: Laat uw krant tijdelijk bij buren of vrienden bezorgen Regel het op pzc.nl/vakantieservice donderdag 4 april 2019 Na kolen komt zonne-energie In het Sloegebied verrijst een derde grote zonneweide. EPZ, exploitant van de kerncentrale in Borssele, laat op het voorma lige kolenveld van de kolencen trale én een aangrenzend per ceel 60.000 zonnepanelen plaatsen. Met een vermogen van 21 megawatt kan het zonnepark 7000 huishoudens van groene stroom voorzien. Martin Oosterveld, EPZ -Martin Oosterveld, EPZ De aannemerscombinatie Schotte/Meuva ontmantelt het voormalige kolenveld van EPZ. Op het veld lag de voorraad kolen voor de in 2015 gesloten kolencentrale, waarvan de schoorsteen 170 meter de lucht in priemt. foto john dummer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38