f Z" Waar moet je zijn dit jaar? 9 LD NIET W' FESTIVALS 10, 11 mei Bluesfestival Kwaden- damme: bluestown.nl 24, 25, 26 mei Klomppop Ove- zande: klomppop.nl 5, 6, 7 juli De Ballade in Terneu- zen: festivaldeballade.nl 13 juli Deep Groove At The Beach, Scharendijke: deepgroove.nl 13 juli Puur Natuur, Wolphaarts- dijk: puurnatuurfestival.nl 19, 20, 21 juli City of Dance Mid delburg: cityofdancefestival.nl 27 juli Weitjerock IJzendijke: weitjerock.com Waarom als organisator niet wij zen op duurzame alternatieven, zoals de kartonnen festivaltenten van Kartent? Of luxere varianten aanbieden: sleeptrailers van Sleep- boxxx luxe festivalcontainers of de 'uitvouwbare hotelkamers' van Flexotels. Er zijn bedrijven die huurtenten opzetten en na afloop weer weghalen. En, zegt Marco Ouwerkerk, stel duidelijk bij je af valbeleid op je website dat het on acceptabel is dat tenten achtergela ten worden. Met milieuadviseurs (vrijwilligers) die rondwandelen over het terrein en advies geven of ingrijpen, kun je zwerfvuil voorko men, ook op toegangsroutes. Laat vrijwilligers de rugzakken en kam- peerspullen uitzoeken die achter blijven na het festival, breng wat bruikbaar is naar de kringloopwin- kel in plaats van de stort. Marco Ouwerkerk: ,,In de pro vincies Limburg en Zeeland wordt nu een start gemaakt dit collectief aan te pakken in de vorm van een convenant. Het Bevrijdingsfestival is als eerste Zeeuwse festival aan gehaakt. We beginnen met een nulmeting, zodat iedereen weet waar hij staat." Niet aan de orde Festival Puur Natuur (voorheen Funfest Outdoor) prikkelt de be wustwording met muziekinstru menten en kunstobjecten gemaakt van recycle- en 'upcycleafval'. Kle ding die verkocht wordt, is van duurzaam katoen, vaak dragen de standhouders ook een boodschap uit, bijvoorbeeld redding van be dreigde dieren. Ook zijn er infor- matiestands over wat duurzaam heid is en wat je zelf kunt doen. Bijna alle foodtrucks bieden ook vegan gerechten aan. Koffie en thee worden geserveerd in een bi ologisch afbreekbare meeneembe- ker. Bij Hrieps is het onderwerp vooralsnog 'totaal niet aan de orde', aldus Hugo Kramer. ,,Vaste stroom is beter dan aggregaten. Maar de gemeente moet wel meewerken." Dennis Sommeier van Klomppop: ,,We hebben vaak onderzocht of we stroom uit het net konden ge bruiken in plaats van aggregaten. De aansluitkosten en huur van ka bels is nu nog vele malen duurder dan aggregaten." Marco Ouwerkerk van Green Sta ges ziet dat gemeenten maar lang zaam doorkrijgen dat ze via ver- gunningen- en subsidiebeleid. een belangrijke rol kunnen spelen bij verduurzaming van festivals bin nen hun gemeentegrenzen. ,,Dat móeten ze eigenlijk ook, gezien de maatschappelijke ontwikkelingen en nieuwe wetgeving." Een voor beeld: vanuit Europa is wetgeving onderweg die het gebruik van wegwerpplastic aan banden gaat leggen. Ouwerkerk: ,,Zo'n negentig procent van de leveranciers, spon sors en festivals werken nog met wegwerplastic. Hoe gaan zij deze omslag op korte termijn maken?" Vooralsnog blijft de rol van ge meenten zeer beperkt, blijkt uit een rondvraag. Men 'focust vooral op veiligheid', vindt het (nog) geen aandachtspunt, denkt vooral aan opruimen en afvalinzameling en legt de verantwoordelijkheid bij de organisatoren. Goes stelt wel dat duurzaamheid een beoordelings criterium is bij subsidiëring. Ook worden vanaf 2020 de duurzaam heidscriteria aangescherpt. Op Schouwen-Duiveland is duur zaamheid een aandachtspunt bij 'grotere' festivals. Dan is een afval- plan vereist en wordt onder meer gekeken naar gebruik van her bruikbare verpakkingen en het be vorderen van milieuvriendelijk ge drag van de gasten. Ook in het eve- nementenbeleid worden binnen kort formeel bepalingen over duurzaamheid opgenomen. Een probleem waar iedereen tegenaan loopt: wie zijn bij de gemeenten het aanspreekpunt? Bij duurzaam heidsmaatregelen zijn verschil lende afdelingen betrokken. Een enkele gemeente heeft een 'duur zaamheidsambtenaar' die als cen traal aanspreekpunt kan dienen, maar die is vaak maar een paar da- Negentig procent van de leveranciers, sponsors en festivals werkt nog met wegwerplastics. Hoe gaan zij deze omslag op korte termijn maken? gen als zodanig werkzaam. Ou- werkerk: ,,Het is vaak tijdrovend en ingewikkeld om dingen gedaan te krijgen. Wij hadden een keer een overleg met een gemeente waarbij ambtenaren van drie afdelingen aanschoven. Die kregen ook nog eens ter plekke verschil van me ning over wie wat moest oppak ken." donderdag 4 april 2019 GO A 19 april Dijkrock Rilland: dijkrock.nl 11 mei Hrieps Grijpskerke: hrieps.nl 29 mei en 30 mei Road to Graa- uwrock/Graauwrock Graauw: graauwrock.nl 5 mei Bevrijdingsfestival Vlissin- gen: bevrijdingsfestivalzeeland.nl 31 mei, 1, 2 juni Vestrock Hulst: vestrock.nl 8 juni FantaSea Breskens: Facebook en qi-breskens.com 12, 13, 14, 15 juni Anywave Zie- rikzee: anywave.nl 14, 15, 16 juni EEF Wissenkerke: eeffestival.nl 22 juni Zeezicht Festival, Bres kens: zeezichtfestival.nl 27, 28, 29 juni Concert at Sea Brouwersdam: concertatsea.nl 3 augustus Beachboom Brou- wersdam: beachboom.com 9, 10 augustus DAER, Vlissingen Nollebos: festivaldaer.nl 14 September BigFest Bigge- kerke: bigfest.nl Na afloop blijft dat tentje lekker achter Mexicaans eten bij CAS. Wordt er van wegwerpplastic gegeten of gaan de festivalorganisatoren duurzame alternatieven verplicht stellen? FOTO LEX DE MEESTER -Marco Ouwerkerk, Green Stages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37