'Kerncentrale langer open niet op onze kosten' Drie op een rij voor Percussion Unlimited II 8 ZEELAND DUURZAMER FESTIVALS WILLEN WEL, MAAR HEBBEN HET GE Duurzaam willen ze allemaal wel worden, maar ja: 'alles kost geld, en dat geld is er niet' zeggen de organisatoren van de kleinere Zeeuwse popfestivals. Bovendien: waar begin je? Toch worden her en der al stappen gezet. Ze reageert daarmee op het plei dooi van de Nederlandse nucle aire industrie. Onder meer EPZ (de exploitant van de kerncen trale) en de Covra (het bedrijf dat nucleair afval opslaat in Borssele) stelden gisteren tijdens een hoor zitting in de Tweede Kamer voor de kerncentrale in Borssele ook na 2033 open te houden, omdat de klimaatdoelen anders onhaalbaar zouden zijn. De kerncentrale is voor 70 pro cent eigendom van het energiebe drijf PZEM. Dat moest de afgelo pen jaren miljoenen euro's bijpas sen, omdat de kerncentrale met verlies draait. De provincie en de Zeeuwse gemeenten, de aandeel houders van PZEM, pleiten al ja ren in Den Haag voor een oplos sing waarbij de centrale wordt af gesplitst van PZEM. Tot nu toe te gen dovemansoren. ,,Wij willen af van die verliesla tende centrale", bevestigt Schön- knecht, die de provincie vertegen woordigt in de aandeelhouders vergadering. Nu wordt uitgere kend in Den Haag gesproken over het langer openhouden van de kerncentrale. ,,Dat gaat niet ge beuren op kosten van de provincie Zeeland", waarschuwt de gedepu teerde. Het is geen loos dreige ment, want in de huidige con structie kunnen de aandeelhou ders er een stokje voor steken. ,,Uiteindelijk komt het besluit bij ons op het bordje. Als aandeel houders hebben we die discussie nog niet gevoerd, maar wij gaan er niet voor betalen. Dat zeg ik, maar het is in lijn met de opstelling van alle aandeelhouders tot nu toe." Instemming Schönknecht was niet op de hoogte van de lobby van EPZ en Covra. Ze voelt zich niet gepas seerd, maar laat er geen misver stand over bestaan dat EPZ en de Tweede Kamer hierover niks kun nen besluiten zonder de instem ming van de aandeelhouders. Ze sluit niet uit dat het hernieuwde debat over kernenergie gunstig is voor de Zeeuwse wens om de cen trale over te doen aan het Rijk. Percussion Unlimited is een onaf hankelijk muziekgezelschap van zo'n 25 uit heel Nederland afkom stige slagwerkers. Het Zeeuwse aandeel in de landelijke slagwerk groep, allen op één of andere ma nier nu of in het verleden verbon den met het Middelburgse Juliana Korpsen, is met vijf leden vrij groot. Percussion Unlimited is een korps met slagwerkers. De helft van hen staat stil tijdens een uit voering en bespeelt grote instru menten als een drumstel, een marimba, een vibrafoon of een xylofoon. Bespelers van bijvoor beeld snaredrums, tom tom drums en bassdrums lopen al spe lend bepaalde figuren en verho gen daarmee de attractiviteit van de show. Om mooiere, meer geva rieerde melodieën te kunnen spe len, maken veel korpsen de laatste jaren gebruik van een pianist en een bespeler van een synthesizer, legt Paul Hekhuis uit Kloetinge uit. Hekhuis, nog immer actief bij Juliana Korpsen, is één van het do zijn instructeurs van Percussion Unlimited. De instructeurs - Hek huis begeleidt bass-drummers - zorgen dat bespelers van een be paald instrument samen het hoogste niveau halen. Zo is op het niveau van Percussion Unlimited een hoog tempo. ,,We spelen 120 tot wel 200 beats per minuut. En dan moet je tijdens het geconcen treerd roffelen ook nog kunnen blijven lopen." Naast de muzikale instructeurs We spelen 120 tot wel 200 beatsper minuut en dan moet je ook nog blijven lopen zijn er ook begeleiders die met de lopende muzikanten de zelfbe dachte choreografie bij het uitge zochte muziekstuk repeteren. Dat nummer is meestal een Ameri kaans spektakelstuk, meldt Hek huis. Kandidaat-muzikanten doen voor de repetities in het na jaar auditie. Vervolgens oefenen ze van oktober tot april voor het kampioenschap Open Marching. We zijn er al een hele tijd serieus over aan het naden ken", zegt René de Dreu van EEF (Eindeloos Eiland Festival). Bui tenfestivals worden in de vrije na tuur gehouden. ,,Dan is alles wat je doet eigenlijk niet duurzaam, is onze conclusie. Maar goed, alles kan beter. We hebben contact ge legd met de ambtenaar duurzaam heid van de gemeente en een goed gesprek gehad. Ook de provincie wilde wel met ons praten. Het eer ste wat onze werkgroep duur zaamheid te horen kreeg was: het mag geen geld kosten." Maikel Harte, organisator van De Ballade (Terneuzen) zoekt naar al ternatieven voor de wegwerpbe- kers. ,,Dat zouden dan herbruik bare moeten zijn. We hebben ook besloten dat er geen confettikanon meer mag worden afgeschoten, zo als vorig jaar. Dat gaf een enorme troep." Een ding weet hij zeker: duurzaam is duurder. ,,Voor elk festival is het krauwen. Je zult keu zes moeten maken. Als je de entree niet duurder wil maken, zal je in de programmering moeten snij den." Ook Angelina Francke van het 'familiefestival' Bigfest in Bigge- kerke zegt het: ,,We weten eigen lijk niet goed waar we moeten be ginnen. Ja, afval netjes wegbren gen, LED-lampen gebruiken, ma terialen hergebruiken. En dan?" Kleine festivals Stichting Green Stages in Goes on dersteunt evenementen en festi vals bij verduurzaming. Oprichter Marco Ouwerkerk: ,,Als het over duurzaamheid gaat, komen altijd de namen van grotere festivals als Concert At Sea voorbij. Terwijl ook bij de kleinere festivals en evene menten nog veel winst te behalen is." Zo moeilijk of duur hoeft het niet te zijn, geeft hij aan. ,,Vervang wegwerpverpakkingen, -drinkbe kers en eetgerei. Verduurzaam je voedselaanbod, betrek het van lo kale aanbieders, bied ook vegeta risch en biologisch. Geen dieselge neratoren of desnoods een op bio- diesel, liever nog een vaste netaan- sluiting of containers met accu's voor de piekmomenten, zodat je minder generatoren nodig hebt. Zo'n container kan ook gebruikt worden voor zaken als verlichting, kantoor, foodtrucks, telefoonop- laadpunt of e-bikes. Geen plastic tasjes, wel waterpunten en hervul- Je moet keuzes maken. Als je de entree niet duurder wil maken, zal je in de programmering moeten snijden bare flesjes, afvalscheiding back en frontstage. Bekijk ook stand houders en foodtrucks met die blik. Laat ze bijvoorbeeld geen plastic wegwerpprullaria verkopen of 'single use plastics' gebruiken. Stimuleer dat bezoekers met open baar vervoer komen door ze daar goed en uitgebreid over te infor meren op je website." Organisatoren zoeken: wat wel, wat niet doen? Ouwerkerk herin nert zich een foto van BeachBoom op de Brouwersdam, met boven het podium een enorme wolk con fetti. Niet doen. ,,Dat komt alle maal in het water terecht." Tentjes De typische festivaltent, het pop- up-gevalletje van een paar tientjes, blijft na afloop vaak liggen. donderdag 4 april 2019 Als de kerncentrale in Borssele langer openblijft, dan gebeurt dat niet op kosten van de pro vincie Zeeland. Die keiharde voorwaarde stelt gedepu teerde Carla Schönknecht (VVD). Ernst Jan Rozendaal Middelburg Percussion Unlimited werd af gelopen weekeinde voor het derde achtereenvolgende jaar Europees kampioen Marching Open Class in de hoogste klasse tijdens wedstrijden in Eindhoven. René Hoonhorst Vlissingen -Paul Hekhuis GO Ondine van der Vleuten Vlissingen De pop-uptent, te koop voor een paar tientjes, blijft na het fes tival vaak achter. foto ferdy damman/anp -Maikel Harte, De Ballade Een alternatief: de kartonnen kartent. foto air co

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36