Medaille en zoenen voor reddingsactie Bijzondere verhalen achter archiefstukken Zeeuws Veilinghuis Meer info: www.zeeuwsveilinghuis.nl MUSEUM 4 De opties voor de coalitie in Sluis HISTORISCH GRATIS TAXATIEDAG EVELANDEN GOESVoor onze speciale 'Zeeland veiling' JUWELEN - KUNST - ANTIEK DE BEVELANDEN J Woensdag io april, 11-16 uur Singelstraat 13, Goes info@zeeuwsveilinghuis.nl 0118 - 650680 donderdag 4 april 2019 De Sluise coalitiepartijen CDA, VVD en Nieuw Gemeentebelang willen af van wethouder Fran cois Babijn. Ze dienen vanavond een motie van wantrouwen tegen hem in. Wat hen betreft, hoeft dat geen gevolgen te heb ben voor de coalitie. Of de frac tie van Lijst Babijn hier hetzelfde over denkt, is nog maar de vraag. Alle betrokkenen houden tot het debat van vanavond de kaken stijf op elkaar. Wat kan er daarna allemaal gebeuren? Sophie Stockman Sluis 1. Lijst Babijn schuift een nieuwe wethouder naar voren De overige coalitiepartijen leggen de bal bij Lijst Babijn. In de motie van wantrouwen zeggen de fracties dat het wegsturen van Babijn geen gevolgen hoeft te hebben voor het coalitieakkoord. Ze geven Lijst Ba- bijn de kans om met een nieuwe wethouder op de proppen te ko men. Raadsleden Lia Flikweert, Lu- cien van den Broecke en Sebastiaan Keijmel zijn dan wellicht kandida ten. Maar of Lijst Babijn inderdaad meewerkt aan het vervangen van de eigen wethouder en naamgever van de partij, is nog maar de vraag. 2. De coalitie gaat verder zonder Lijst Babijn De coalitie bestaat nu uit CDA (4 zetels), VVD (3 zetels), Nieuw Ge meentebelang (3 zetels) en Lijst Ba bijn (3 zetels). Zij bezetten dertien van de negentien zetels in de raad. Lijst Babijn groeide bij de laatste Francois Babijn. verkiezingen van twee naar drie ze tels en dwong daarmee deelname aan de coalitie af. Maar in theorie kunnen de andere drie partijen prima verder zonder Lijst Babijn. Samen hebben ze tien zetels: een krappe meerderheid van één. Het is geen ondenkbaar scenario. In 2016 gingen CDA, VVD en NGB ook samen verder, nadat D66 uit de coalitie werd geknikkerd. De coali tie zegde toen het vertrouwen in D66 en wethouder Albert de Bruijn op. Ook toen hielden CDA, VVD en NGB tien zetels over. 3. Een andere partij bij de coali tie halen Als Lijst Babijn uit de coalitie stapt, houdt die een wel erg krappe meer derheid over. Een nieuwe partij er bij halen, is dan een mogelijkheid. Er zijn vier opties: de PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) hebben twee zetels, GroenLinks en SP één. Zo'n nieuwe partij zou uiteraard wel zijn stempel willen drukken op de besluitvorming. Het coalitieak- koord zou opengebroken moeten worden. Het lijkt niet erg logisch dat de drie overgebleven coalitie partijen daaraan willen meewer ken. 4. Babijn gaat door het stof Het kan anders uitpakken als Ba- bijn alsnog belooft zich volledig op Sluis te richten. Dat zou betekenen dat hij openlijk afstand moet doen van zijn wens om gedeputeerde te worden en mogelijk de Partij voor Zeeland verlaat. De indieners zou den dan in ruil daarvoor de motie van wantrouwen moeten intrek ken. Dat lijkt niet erg waarschijnlijk. De tekst in de motie laat aan duidelijk heid niets te wensen over en is best hard van toon. Er lijkt geen ruimte voor een ontsnapping. Bijna een half jaar nadat ze een man uit de Vlissingse Schuit- vaartgracht redde, kreeg Mirjam Jongejan gistermiddag de bron zen medaille van de Maatschap pij tot Redding van Drenkelin gen. René Hoonhorst Vlissingen De communicatieadviseur van de gemeente Vlissingen sprong 11 ok tober vorig jaar de vieze gracht in om een te water geraakte man te redden. Ze slaagde er na een paar keer duiken in om het hoofd van de man boven water te krijgen en rich ting de kant te duwen. Met hulp van een paar omstanders werd de drenkeling de oever aan de Singel opgetrokken. De geredde man was Jack Breure (61). Hij was met een volle bood schappentas op weg naar huis toen hij een epileptische aanval kreeg en in het water belandde. ,,Ik weet he- lemaal niets meer van het voorval. Maar als Mirjam niet zonder na te denken in het water was gespron gen, was ik er niet meer geweest", zei Breure, nadat Jongejan de on derscheiding had gekregen uit han den van burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen. Mirjam Jongejan wilde destijds niet in de krant. Omdat ze niet graag 'in het middelpunt van de be langstelling staat' en omdat ze de eerste weken niet wist of de door haar uit het water gehaalde man wel werkelijk was gered of alsnog was overleden. Hoewel Jongejan dus niet als held op het schild gehesen wil(de) wor den, wil ze wel graag het belang van reanimatie onder de aandacht brengen. ,,Meneer Breure gaf op de oever direct water op en begon te ademen en de ambulance was di rect ter plaatse. Ik hoefde hem dus niet te reanimeren. In andere geval len kan een korte cursus mensenle vens redden." Jack Breure is blij dat hij Mirjam Jongejan hoogstpersoonlijk kan bedanken dat ze hem uit het water heeft gered. foto lex de meester MIDDELBURG Iedereen staat wel eens voor de keuze: weg gooien of bewaren? Sommige voorwerpen en papieren zijn het waard om te bewaren. Tijdens het verhalencafé 'Bewaren voor de eeuwigheid' in het Zeeuws Ar chief op 17 april vertellen deelne mers over bijzondere stukken uit hun persoonlijke archief en waarom juist deze stukken be waard moeten blijven. Het programma van het Verha- lencafé - georganiseerd door het Zeeuws Archief en Zeeuwse An kers - begint om 14.00 uur in het café van het Zeeuws Archief aan het Hofplein 16 in Middelburg. Wat is een persoonlijk archief stuk? Dat kan variëren van een versje uit een poesiealbum, een foto van de grootouders, een bio scoopkaartje van een lievelings film of een ansichtkaart uit een ver land. Het stuk kan vijftig of honderd jaar oud zijn, maar het kan ook uit 2019 zijn, bijvoorbeeld het geboortekaartje van het eerste kleinkind. Deelnemers aan het café vertellen waarom ze het bewuste stuk be waren. Aanmelden kan tot 15 april via zeeuwseankers.nl/activiteit met vermelding van het persoonlijke stuk. Hoe nu verder zonder Babijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32