c* lj dagen discussiëren Zeeland moet dementievriendelijker worden Festivals willen duurzamer worden De bekendste voetbaltweeling alleen het geld ontbreekt nog van Zeeland - Gérard en Dennis de Nooijer - wordt vandaag 50 jaar 48 leerlingen van verschillende Zeeuwse scholen gingen gisteren naar het provinciehuis in Middelburg voor het Model European Parliament 2019. Drie dagen discussiëren de vwo4-leerlingen met elkaar over Europese kwesties. Gedeputeerde Carla Schönknecht opende de conferentie in de Statenzaal. FOTO LEX DE MEESTER Luc Oggel Vlissingen Dat blijkt uit de Dementiemonitor Mantelzorg van onderzoeksinsti tuut Nivel en Alzheimer Neder land. Volgens platform Samen de- mentievriendelijk, een initiatief van Alzheimer Nederland, pensi oenfonds PGGM en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, is de noodzaak groot om Zee land dementievriendelijker te ma ken. Het aantal Zeeuwen dat lijdt aan de ziekte verdubbelt de ko mende dertig jaar van 7700 naar 15.000. De provinciecijfers van de moni tor wijzen uit dat 44 procent van de mantelzorgers in Zeeland begrip ervaart van medewerkers van hun lokale supermarkt voor hun naaste met dementie, bijvoorbeeld als er problemen zijn bij de kassa. Daar mee 'scoort' Zeeland overigens wel het minst slecht van alle provincies. Bij (sport)verenigingen ligt dat per centage een stuk lager: bij slechts 24 procent van hun (sport)vereni- gingsleden krijgen zij begrip voor hun situatie. Terwijl juist steun vanuit de sociale omgeving essen tieel is om zo lang mogelijk mee te blijven doen in de maatschappij, zegt Julie Meerveld van Samen de- mentievriendelijk. ,,De impact van deze ziekte op het dagelijks leven van de betrokkenen is enorm, maar hulp vragen is niet voor iedereen even makkelijk." Kennis Volgens Meerveld moeten 'alle zei len worden bijgezet' om gemeen ten, inwoners en bedrijven te acti veren mensen met dementie zo lang mogelijk mee te laten doen in de maatschappij. ,,Juist in het bun delen van de krachten is veel winst te behalen. Het begint bij het op- doen van kennis." Op samende- mentievriendelijk.nl is daarom de gratis online training 'GOED om- De impact is enorm, maar hulp vragen is niet voor iedereen even gemakkelijk gaan met dementie' voor inwoners beschikbaar. Voor bedrijven zijn bovendien gratis online trainingen voor specifieke beroepsgroepen (zoals gemeente-, winkel- en hore- capersoneel) ontwikkeld. In een kwartier leren deelnemers de sig nalen van dementie herkennen en hoe iemand met dementie kan worden geholpen. Gemeenten kunnen daarnaast gebruikmaken van het stappenplan 'dementie- vriendelijke gemeenten'. Overi gens spannen al veel Zeeuwse ge meenten, bedrijven en organisa ties zich in om dementievriende- lijk(er) te worden. Zeeland telt momenteel een kleine drieduizend dementievrien- delijke inwoners (mensen die zich inspannen om dementerenden te ondersteunen), blijkt uit het pro vincieoverzicht van samendemen- tievriendelijk.nl. Zij hebben ook een petitie ondertekend die op de website is te vinden. 1% I donderdag 4 april 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 _Kamer_Go [i ZEELAND13 Te weinig begrip voor dementie Zeeland is nog te weinig 'de- mentievriendelijk'. Mantelzor- gers van dementerenden krijgen maar mondjesmaat begrip en steun vanuit hun sociale omge ving. Ook het aantal mensen dat zich bewust is van de impact van dementie op de samenleving is relatief laag. -Julie Meerveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29