K O O O lil 16 ECONOMIE DSM KWIJTSCHELDING GENERAAL PARDON Een gezin met problematische schulden kost de samenleving gemiddeld een ton, terwijl de doorsnee probleemschuld 42.000 euro bedraagt. Tijd voor een generaal schuldenpardon? Kort 'Automaker krijgt het zwaar' De Zwitserse UBS-bank verwacht dat de Europese automakers de komende jaren de broekriem stevig moeten aanhalen. De au- tofabrieken zouden 7,4 miljard euro aan winst kunnen kwijtraken, denken de Zwit sers. Dat komt doordat automakers de uit stoot met een vijfde moeten terugbrengen in de Europese Unie. Met name het Franse Peugeot dreigt het schip in te gaan doordat een kwart van de winst wegvalt. Fiat Chrys ler levert een vijfde van de winst in. Volks wagen en Renault spelen respectievelijk 13 procent en 10 procent kwijt. Fors verlies Hudson's Bay Warenhuisconcern Hudson's Bay Company heeft geen best jaar achter de rug. Het tekort liep vorig jaar op tot 631 miljoen Canadese dollar. Het bedrijf moest alleen al om de re organisatie van zijn Europese divisies te be werkstelligen 194 miljoen dollar uittrekken. Waarde Bitcoin stijgt weer De waarde van de bitcoin zit weer in de lift. De oorzaak van de opleving van de crypto- munt blijft onduidelijk. Sommige kopers zien het als een teken dat de markt aantrekt, terwijl sceptici denken dat iedere opleving van korte duur zal zijn, omdat er geen ver trouwen is bij consumenten, institutionele investeerders en toezichthouders. De bit- coin is nu tegen de 5000 dollar waard. Eind 2017 lag de prijs nog rond de 20.000 dollar. Arcelor Mittal Vopak Adyen Moet Ghosn cel weer in? Carlos Ghosn belandt mogelijk weer achter de tralies nu er nieuwe aanklachten tegen hem zijn ingediend. De oud-directeur van Renault en Nissan is op borgtocht vrij. Ghosn wordt in Japan verdacht van verduis tering en het wegsluizen van zwart geld. Volgens de jongste aanklachten heeft Ghosn via een Nissan-dealer in Japan de voorbije jaren ruim 34 miljoen dollar weggemoffeld. et is onbe grijpelijk dat geen enkele po litieke par tij pleit voor een generaal schuldenpardon voor mensen met onoplosbare schul den'', stelt econoom Erica Verde- gaal. Zo'n pardon kan de samenle ving volgens haar veel geld en leed besparen. Een probleemschuld be draagt gemiddeld 42.000 euro per huishouden, blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet. Het Nibud berekende in 2014 dat de maatschappelijke kosten van een gezin met problematische schulden zo'n 104.000 euro over tien jaar bedragen. ,,Een pardon le vert dus mogelijk bijna zestigdui zend euro per probleemhuishou den op'', aldus Verdegaal. Meer deskundigen stellen dat een schul- denpardon zowel vanuit financieel als humaan oogpunt een goed idee is. Schulden kosten de maatschap pij veel geld omdat financiële pro blemen vaak niet op zichzelf staan. Uit onderzoek blijkt dat mensen die lange tijd in armoede leven twee tot drie keer zoveel kans heb ben op psychische en lichamelijke klachten dan mensen met een ge vulde bankrekening. Geldzorgen kunnen bovendien leiden tot rela tieproblemen, familieruzies, hui selijk geweld, arbeidsverzuim en criminaliteit. Gezinnen met pro blematische schulden krijgen vaak allerlei hulpverleners over de vloer (zoals jeugdzorg, verslavingszorg, onderwijsinspectie en maatschap pelijk werk). In 2017 waren er zo'n 94.000 Nederlanders bij schuld hulpverlening bekend met proble matische schulden. Uitzichtloze schulden ,,Al die hulp levert geen zier op omdat de oorzaak van alle stress, namelijk de schulden, blijft be staan'', stelt Verdegaal. Voor veel mensen in zo'n uitzichtloze situa tie is een generaal schuldenpardon volgens de econoom het enige uit- t een beter leven. ,,Een al leenstaande bijstandsmoeder met 60.000 euro schuld gaat dat nooit meer zelf oplossen. Haar inkom sten zullen altijd lager zijn dan alle kosten die voortvloeien uit de schulden, zoals rente, boetes en incassokosten." De kosten van de kwijtschelding hoeven, volgens Verdegaal, niet al leen voor rekening van de over heid te komen. „Bedrijven die le ningen verstrekken aan mensen met uitzichtloze schulden mogen wat mij betreft ook bloeden. Ik heb er helemaal geen moeite mee als de overheid Wehkamp en con sorten verplicht om de schuld van deze kwetsbare groep kwijt te schelden.'' Volgens Verdegaal brengen zowel overheid als bedrij ven mensen met schulden vaak verder in de problemen. Maar komen schuldenaren niet gemakkelijk weg met een generaal pardon? Amma Asante, adviseur Sociaal Domein en voormalig Tweede Kamerlid voor de PvdA, is voorstander van een schuldenpar- don en vindt dat de overheid moet stoppen om mensen met schulden boete te laten doen. ,,De samenle ving vindt dat mensen met pro blematische schulden dom zijn en het aan zichzelf te wijten hebben. Maar schulden kunnen iedereen overkomen. Iedereen kan wel eens pech hebben in het leven.'' Vol gens Asante wordt hulp nu zo on aantrekkelijk mogelijk gemaakt om te voorkomen dat mensen misbruik maken van het systeem. ,,De realiteit is echter dat veel mensen wel van hun schulden af willen, maar niet kunnen.'' Redmiddel Nu al is er de wettelijke schuldsa nering (WSNP) als laatste redmid del voor mensen met torenhoge schulden. In de WSNP ben je na drie jaar leven op het bestaansmi nimum uit de rode cijfers. Er zit ten echter strenge voorwaarden aan toelating tot de WNSP; een ei gen huis of verkeersboete kunnen al roet in het eten gooien. En men sen moeten vaak een hele stapel K->- i to - "s- WINST KELDERT MET 7,4 MILJARD EURO REORGANISATIE EUROPESE DIVISIES REDEN IS ONDUIDELIJK O donderdag 4 april 2019 Het staalbedrijf profiteerde van de hoop op een handelsdeal tussen China en de VS. Bestuurders van het speciaal- chemieconcern hebben aandelen van het bedrijf gekocht. Het tankopslag- bedrijf doet zijn belang in het Estse Vopak E.O.S. van de hand. Het betaal platform eindigde onderaan de AEX. GO Schuld blijft NIEUWE AANKLACHTEN INGEDIEND E o c TRIK© Rotterdam Irene van den Berg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16