NIEUWS 13 Advocaten van terreurverdachten willen meer details over oprollen bende Selections Alléén te boeken op Sunweb.nl donderdag 4 april 2019 In het begin van de zomer van 2018 stuurt politie-infiltrant Hamza een Engelstalig mailtje naar de Arn hemse jihadist Hardi N. met de tekst: ,,Ik hoor dat je hulp nodig hebt? Ik denk dat je mijn mail ver wachtte." Hardi N., nu hoofdver dachte in het grootste aanslagcom plot in Nederland sinds tijden, hapt in het aas en mailt terug. Hij tikt onder meer de zin: ,,Inderdaad, ze zeiden dat je contact zou opne men." Een korte zin waar het gisteren in de rechtbank van Rotterdam lang over ging. Want wie zijn 'ze'? Het zijn twee personen die een Arabi sche bijnaam hanteerden en die door Hardi vertrouwd werden, hij zag ze waarschijnlijk als mede-jiha- disten. Maar ging het in werkelijk heid om een undercoveroperatie van de AIVD of een andere inlich tingendienst? En werd Hardi dus simpelweg doorgegeven van de ene naar de volgende infiltrant? Het is wel het scenario dat de advocaten van de verdachten vermoedden en waar ze vraagtekens bij stellen: was er sprake van uitlokking? De zes mannen staan terecht om dat ze vorig jaar bezig waren met Verdachte zocht hulp bij afreizen naar Syrië of om 'mijn werk hier te doen' het plannen van een grote aanslag in Nederland: ze zouden met ka- lasjnikovs en bomgordels dood en verderf hebben willen zaaien op een (nog uit te zoeken) groot eve nement. Tegelijkertijd moest op een andere plek een autobom ont ploffen. De verdachten komen uit Arn hem, al waren sommige recent naar de regio Rotterdam verhuisd. Ze werden opgepakt op 27 september, toen vier van hen in een vakantie huisje bij Weert wapens en bom- gordels hadden ontvangen. Wat ze niet wisten is dat hun contactper soon (Hamza) en de wapenleveran cier politie-infiltranten waren. Het vakantiehuisje hing vol met came ra's en microfoons, de wapens wa ren onklaar gemaakt. Over de zaak was al bekend dat hij in april startte met een ambts bericht van AIVD aan de politie: ,,Hardi N. wil een aanslag plannen en is op zoek naar de middelen daarvoor.'' Hoe de AIVD dat wist, is geheim. Ook in een strafproces wordt die informatie niet openbaar. Maar Hardi, die al eens veroordeeld werd voor een poging naar Syrië te reizen, werd waarschijnlijk sinds dien goed in de gaten gehouden door de dienst. Toch willen de advocaten er meer van weten. Onder meer omdat er in het dossier een conversatie zit tus sen hoofdverdachte Hardi en poli- tie-infiltrant Hamza. Daarin vertelt Hardi dat hij aan de Arabische man nen had gevraagd of 'ze hem kon den helpen daarheen (Syrië) te gaan of mijn werk hier te doen'. Het antwoord zou zijn geweest dat 'een baan hier meer beloning oplevert'. Slaan 'werk' en 'baan' op een aan slag? En is er dan sprake van sturing of uitlokking, vraagt Hardi's advo caat Weening zich af? Volgens het OM is dat niet zo. ,,Wie meer kan verklaren over wat er besproken is, is Hardi zelf. Maar hij zwijgt", zei officier van justitie Ferry van Veg- hel. Wat wel helder is, is dat de mannen uiteindelijk zelf plannen maakten, zelf om wapens vroegen en daarmee zelf oefenden in een vakantiehuisje: kalasjnikovs in de hand, bomgordels om. De advocaten wilden de begelei ders van de infiltranten en de baas van de AIVD horen als getuigen. Die verzoeken werden afgewezen. "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'o.b.v. 9 DAGEN, voor 2 personen 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Appartementen Vesper Studio's Aristea Anemi Hotel Suites Appartementen Artemis Lokte AIVD jihadisten in de val, of werd een aanslag uitgelokt? Huiszoeking bij een van de verdachten in Vlaardingen, eind sep tember vorig jaar. foto anp Wat was de rol van inlichtingen dienst AIVD bij het oprollen van de Arnhemse jihadgroep die een aanslag voorbereidde in Neder land? En waar ligt de grens tus sen uitlokken en in de val lok ken? Cyril Rosman Rotterdam Sunweb Vanaf Vanaf Vanaf Vanaf v.a. per persoon per persoon LOGIES Griekenland - Samos - Kokkari LOGIES Griekenland - Corfu - Kato Korakiana LOGIES Cyprus - Paphos Midden in het levendige centrum van Paphos Knus en sfeervol Uitstekende service LOGIES Griekenland - Corfu - Dassia Verzorgde tuin vol olijfbomen Griekse gastvrijheid ten top Op loofafstand van het centrum Aan de rand van het centrum Nieuwe, moderne studio's Op steenworp afstand van het strand Sfeervol en kleinschalig appartementencomplex Midden in de natuur gelegen Gerenoveerde studio's Sunweb is aangesloten bij: (C.W' cV""V, 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13