12 NIEUWS 'Grote kans op blijvend succes' INTERVIEW ERIK FRENKEN Erik Frenken is blij met de prestigieuze modeprijs die hij gisteren ontving. Maar hij hoopt wel dat Nederlandse designers meer ruimte krijgen in de warenhuizen. Frenken (42) een ronkend cv als het gaat om mode, het is alweer zeven jaar geleden dat hij met een belangwekkende trofee in z'n handen stond. En dus is de Hagenaar ontzettend blij met het winnen van het Cultuurfonds Mode Stipendium. ,,Ik ben hele maal opnieuw begonnen, dan is het fijn om op deze manier erken ning voor je werk te krijgen", al dus Frenken. ,,Ik ben hier erg dankbaar voor." Het atelier van Frenken is ver huisd. De modeontwerper en zijn kleine team werken sinds een paar weken niet langer in Den Haag, maar in Amsterdam. Anti- kraak in een kantoorpand in Zuidoost. De naam Frenken is aan de buitenkant alleen nog maar zichtbaar bij de deurbel. Een kat tebelletje met zijn naam erop be vestigt de aanwezigheid van de man die naam maakte als ontwer per voor onder meer Viktor Rolf. Binnen staan nog tientallen onuitgepakte verhuisdozen. 'In spiratie', staat er geschreven op een van de dozen. ,,Daar stop ik al les in wat me opvalt en waar ik misschien nog iets mee wil. Kledingstukken, hoeden, mutsen, handschoenen, maar ook modere portages uit tijdschriften." Het contrast is er; in dit antikraakpand worden exclusieve vrouwencol lecties ontworpen. Frenken zit er niet mee. ,,Ik hoef hier geen huur te betalen en heb alle ruimte. Het geld dat we overhouden, kunnen we mooi gebruiken voor de ont wikkeling van het label." De veertiger heeft geleerd met geld om te gaan, is zakelijker ge worden. Frenken maakte furore als aanstormend ontwerper, hij was het grote talent van de Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten, werd in 2002 als eerste Nederlander toegelaten tot het prestigieuze Central Saint Ik verschuil me niet achter een brand, maar werk onder mijn eigen naam JURYRAPPORT Martins College of Art and Design in Londen (bij beide opleidingen studeerde hij cum laude af), werkte voor de Italiaanse coutu rier Alberta Ferretti en schopte het tot hoofdontwerper dameskleding bij Viktor Rolf. In 2010 kon hij het Nederlandse modelabel Avelon overnemen. Frenken leek de hemel te bestormen, zijn col lecties bij Avelon werden lovend ontvangen en zijn kleding ging over de toonbanken van tweehon derd verkooppunten in binnen- en buitenland. Kwetsbaar In 2015 ging het mis. Avelon ging failliet. Het was een persoonlijk dieptepunt. „Pijnlijk, maar ik heb er ook veel van geleerd", aldus Frenken. ,,Ik weet nu veel beter wie ik kan vertrouwen en wie niet. Twee jaar geleden ben ik begon nen aan een spannend avontuur. Ik verschuil me niet meer achter een brand, maar werk onder mijn eigen naam. Dat is kwetsbaar, maar ik weet als nooit tevoren wat ik wil. Ik werk met een stappen plan en geef het merk vijf jaar om er te staan. Ik ontwerp vier collec ties per jaar. Nee, nog geen cat walks. Eerst Frenken goed in de markt zetten en zorgen voor vol doende verkoopkanalen. Ik zal dus geduld moeten hebben. Dat is las tig, maar noodzakelijk om trouw aan mezelf te blijven." De stijl van Frenken is lastig te vangen. Het is een mix van klas siek en stoer, vrouwelijk met een mannelijke snit. Frenken om schrijft zijn ontwerpvisie als 'lil like to put things out of context'. Of wel: er zit vaak een verrassend ele ment aan zijn kleding. Bijvoor- beeld een blouse die zowel aan de voor- en achterkant hetzelfde is. ,,Daar houd ik van. Kleding mag verrassend zijn. Ik ben nu ook meer met kleur bezig dan tijdens mijn Avelon-tijd. Groen, geel en roze zijn intense kleuren waar ik wat mee kan. Het leuke van een ei gen merk is dat ik alles kan bepa len en compleet onafhankelijk ben. Ik ben met een blanco vel be gonnen en geef het steeds meer kleur." Zijn kleding is te verkrijgen bij ruim veertig verkooppunten, waaronder twaalf adressen in Nederland. Frenken heeft ver koopagenten in Nederland, Duitsland, Japan en Rusland. ,,Een merk in opbouw. Ik zou willen dat grote warenhuizen zoals De Bijenkorf meer aandacht hadden voor Nederlandse designermer- ken. In de winkels hangen vooral buitenlandse ontwerpers. Zo jam mer, het zou het bedrijf sieren als ze meer ruimte geven aan de Nederlandse mode. Geef ons bij wijze van spreken een eigen hoekje." 'Zo zonde' Over Nederlandse modedesigners gesproken; volgens Frenken liggen omringende landen als België, Frankrijk, Duitsland en zeker Engeland mijlenver op ons voor. ,,Die landen hebben zoveel meer ontwerpers die internationaal naam hebben gemaakt, ze staan er in de rij. In ons land is het een an der verhaal. Hoe dat komt? Tja, onze calvinistische inslag zit ons in de weg. Design op het gebied van kleding is hier geen cultureel goed, we vinden het al snel zonde van ons geld." Tien jaar cel voor doodslag Strafadvocaat mag VS niet in Hulp bedreigde bestuurders donderdag 4 april 2019 GO 'Geef ons bij wijze van een eigen hoekje' Sanne Schelfaut Amsterdam H et werd wel weer eens tijd voor een prijs, vindt-ie zelf. Want ook al heeft ontwerper Erik —Erik Frenken (42) AMSTERDAM Erik Frenken is de negende winnaar van het Cultuurfonds Mode Stipen dium. De eerste was Ilja Visser in 2011, vorig jaar won Bas Kos ters. Het stipendium bestaat uit een geldbedrag van 50.000 euro en stelt de gekozen ont werper in de gelegenheid zich zowel zakelijk als artistiek verder te ontwikkelen. Frenken is twee jaar geleden zijn eigen label Frenken begonnen. Volgens het juryrapport heeft Frenken met zijn vrouwencollecties een vrouwbeeld neergezet dat stijl vast is en het nieuwe uniform is voor de vrije, modebewuste vrouw: ,,Hij heeft een potentieel grote kans om in de hoogste re gionen van de modeketen een blijvend internationaal succes te manifesteren. Hij toont lef, talent en doorzettingsvermogen." LELYSTAD Een 23-jarige man uit Almere moet tien jaar de cel in omdat hij in februari vorig jaar een 18-jarige plaatsgenoot heeft doodgestoken. Hij stak de man na een ruzie meerdere keren met een mes in een woning aan de Dichterhof. Het slachtoffer bezweek een dag later aan zijn verwondingen. De Al- meerder verklaarde dat het slachtoffer zelfmoord had gepleegd, maar dat acht de rechtbank in Lelystad niet waarschijnlijk op basis van de plaatsen waar hij was gestoken. De straf is gelijk aan de eis die de officier van justitie had gesteld. ROTTERDAM De Neder landse strafadvocaat Serge Weening (foto) komt de Verenigde Staten niet in, waar hij op vakantie naar Miami wilde gaan. De Ame rikaanse autoriteiten geven hem geen toestemming in te reizen. Weening heeft het sterke vermoeden dat de weigering een recht streeks gevolg is van het werk dat hij doet. Hij doet strafzaken en staat onder anderen verdachten in ter- reurzaken bij. Andere advo caten zou de toegang tot de VS ook zijn geweigerd. De Nederlandse Orde van Advocaten vindt het ontoe laatbaar dat een land advo caten buiten de grenzen probeert te houden. DEN HAAG Burgemeesters, raadsleden en andere be stuurders kunnen voortaan hulp krijgen van het Onder steuningsteam Weerbaar Bestuur, bijvoorbeeld als ze zijn bedreigd. Het nieuwe team, dat gisteren begon, moet ambtsdragers een steun in de rug bieden. Het kan adviseren maar ook nazorg bieden. Bedreigin gen van ambtsdragers zijn onacceptabel, stelt minis ter Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken). Het is cruciaal dat bestuurders vrij van dwang hun publieke taak kunnen uitvoeren. Burgemeesters en andere bestuurders hebben regel matig te maken met agres sie, geweld, intimidatie en bedreigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12