EUWS 11 Gerrit de Wit pleit voor nieuwe start van instituut dat melders moet helpen Nederland had in 2016 een wereldprimeur met het eerste Huis voor Klokkenluiders. Drie jaar later lijdt het instituut nog steeds onder interne ruzies en schandalen. Utrecht Als voormalig recher cheur en klokkenluider weet Gerrit de Wit (61) als geen ander in wat voor poel van ellende melders van misstanden terechtko men. Vaak worden ze voor gek ver klaard, genegeerd en getergd met el lenlange juridische procedures, tot ze uiteindelijk berooid en gefrustreerd thuis zitten. Samen met medeklokkenluiders ondersteunt De Wit lotgenoten, sinds 2010 middels de stichting Expertgroep Klokkenluiders. Het is grotendeels liefdewerk oud papier, maar gedaan door ervaringsdeskun digen en vaak met een positief resul taat. Toch lobbyen De Wit en zijn colle ga's vanaf 2001 voor een instituut dat de zaken groter en structureler kan aanpakken. Kamerlid Ronald van Raak van de SP neemt het stokje over. Na tien jaar werken krijgt hij een initiatiefwet door de Kamer en wordt op 1 juli 2016 in Utrecht het Huis voor Klokkenluiders geopend. Nederland is dan het eerste land ter wereld met een instituut dat onder zoek kan doen naar klokkenluiders- zaken en melders kan begeleiden. Gerrit de Wit maakt de overstap van de Expertgroep naar het Huis. Hij wordt bestuurslid bij de afdeling on derzoek, die onafhankelijke rappor ten moet uitbrengen over misstan den. Meldingen Aan belangstelling voor het Huis is geen gebrek: honderden meldingen stromen binnen. Maar van de output komt weinig terecht. Afdelingen werken elkaar tegen. Er ontstaan felle discussies over de ontvankelijkheid van zaken. De gemoederen lopen hoog op. De Wit trekt in 2017 zijn conclu sies. Hij stelt het disfunctioneren van het Huis aan de kaart en dwingt een onderzoek af. In een lange mail schrijft hij aan het bestuur: 'Ik vrees dat de algehele situatie in het Huis (bestuurlijk, organisatorisch, maar ook in de onderlinge verhoudingen) te ver is geëscaleerd. Tekenend is het gegeven dat we op de kernactivitei ten (onderzoek doen naar misstan den en beschermen van melders) na vijftien maanden geen enkel feit kunnen melden.' Volgens De Wit is het al bij de op richting van het Huis misgegaan. In plaats van medewerkers te selecteren die hun sporen hebben verdiend in klokkenluiderszaken of daar op zijn minst affiniteit mee hebben, selec teert Binnenlandse Zaken (BZK) al leen maar eigen ambtenaren. Een paar weken na de start leidt dat tot het eerste schandaal: tussen de amb tenaren blijkt een gedetacheerde AIVD'er te zitten, die nota bene be moeienis heeft gehad met een zaak die het Huis behandelt. In 2017 onderzoekt een commissie onder leiding van oud-topambtenaar Maarten Ruys de crisis. In zijn rap port pleit Ruys voor een herstart van het Huis. Ook hij concludeert dat het personeel moet worden doorgelicht. Het voltallige bestuur neemt zijn verantwoordelijkheid en stapt op. Maar het nieuwe bestuur schuift de meeste aanbevelingen terzijde, blijkt uit de nieuwe brandbrief van de af deling Advies. De inmiddels als bestuurslid afge treden Gerrit de Wit ziet in de zomer van 2018 geen andere uitweg dan op nieuw melding te doen van misstan den. Hij doet dat samen met een me dewerker van het Huis. De twee kaarten aan dat de bestuursvoorzitter en de directeur in het verleden een rol hebben gespeeld in slecht afge handelde klokkenluiderszaken. Over de rol van die twee berichtten NRC en Follow The Money afgelopen week. Zo staat het Huis al drie jaar lang zelf bol van de misstanden, ironisch genoeg aangekaart door klokkenlui ders. Voor de afdeling Advies, die had gehoopt dat na de commissie-Ruys betere tijden zouden aanbreken, was deze week de maat vol. ,,Er blijkt geen gedeelde opvatting te zijn over de Visie en Missie van het Huis'', schrijven ze in hun vertrekbrief. ,,De standpunten die de afdelingen ver deeld houden, zijn het afgelopen jaar zelfs verder van elkaar komen te lig gen en verder verhard geraakt.'' Het Huis in deze samenstelling heeft primair een fors kwaliteitsprobleem De Adviesmedewerkers zeggen meerdere keren bij het bestuur te hebben aangedrongen om het perso neel door te lichten. Ze spreken van 'een mismatch van personen en functies, zowel op het gebied van kennis en ervaring als houding en gedrag naar klokkenluiders.' De tussenbalans na drie jaar Huis van Klokkenluiders? Zeven bestuur ders en twee directeuren die zijn ver trokken. Honderden binnengekomen meldingen, nul afgeronde onderzoe ken en vijftien klachten van klokken luiders die zich slecht behandeld voelen. Het is nu aan de Tweede Kamer om te bepalen hoe het Huis verder moet. Ook volgende week is er een besloten hoorzitting, waarin onderzoeker Maarten Ruys zal worden gehoord. Daarna volgt een openbaar debat over de toekomst van het Huis. Logi scherwijs zal dan de vraag worden gesteld: moet het Huis voor de zo veelste keer worden opgelapt, of he lemaal opnieuw worden ingericht? Dat laatste lijkt Gerrit de Wit de be ste optie. ,,Het Huis in deze samen stelling heeft primair een fors kwali teitsprobleem. Het ontbreekt aan een reëel perspectief op verbetering." Ondertussen is hij als bestuurder terug bij de Expertgroep Klokkenlui ders, die zich belangeloos inzet voor melders van misstanden. Zonder duur pand, zonder subsidies en zon der een batterij aan ambtenaren lukt het de Expertgroep wel om resulta ten te boeken. Het afgelopen jaar wist het acht klokkenluiderszaken naar tevredenheid op te lossen. De mel ders kregen rechtsbescherming, compensatie en eerherstel. donderdag 4 april 2019 GO Intern sterk verdeeld Huis voor Klokkenluiders lost nül zaken op Koen Voskuil Gerrit de Wit stapte uit onvrede uit het Huis voor Klok kenluiders. FOTO MARCO DE SWART -Gerrit de Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11