9 vijfde termijn als premier. Dan is hij verlost van die krappe, uiterst kwetsbare meerderheid van 61 zetels in het parlement, de Knesset, die 120 leden telt. Dan maakt Neta nyahu ook opnieuw waar dat hij van 'stront goud kan maken'. Vriend en vijand in Israël zijn het over één ding eens: hij is de meest gewiekste campagnevoerder in het land. Een commentator in de krant Haaretz (centrumlinks) omschrijft het als volgt: ,,Er is geen citroen waar hij geen limonade van kan maken. Er is geen afval dat hij niet kan omzetten in goud.'' Voor iedere rivaal is Netanyahu een gevaarlijke tegenstander, een straatvechter. Hij schuwt weinig middelen, zoekt voortdurend de grenzen op van wat wel en niet door de beugel kan. Zijn stijl en taalgebruik lijken op dat van zijn 'goede vriend' in Washington, Donald Trump, die hem vorige week nog een verkiezingscadeau gaf met de erkenning door de VS van de Israëlische rechten op de Golan-hoogte. Een gebied dat in de strijd met Syrië is veroverd en dat Israël sindsdien bezet houdt en weigert terug te geven. De overeenkomsten in de cam pagnestijl van Netanyahu en Trump zijn volgens sommige analisten in Israël zo groot dat Netanyahu 'plagi aat pleegt' op het campagneboek van Trump. De premier gaat tegen Benny Gantz net zo te keer als Trump tegen Hillary Clinton. Tot enkele weken was Gantz, door de premier ooit benoemd tot chefstaf van het leger, een 'topofficier, een voorbeeld voor anderen'. Maar sinds Gantz en zijn alliantie een bedrei ging vormt voor Netanyahu en zijn rechtse coalitie, is hij volgens de premier een generaal die heeft ge faald. Hij zou direct verantwoorde lijk zijn voor de dood van Israëli sche militairen aan het front. Neta nyahu schildert hem af als 'een ont aarde crimineel' die ook nog eens 'kwetsbaar is voor chantage door Iran'. Een grotere vijand dan het islamitische regime in Teheran bestaat er niet voor Israël. Met de laatste beschuldiging speelt de pre mier in op berichten dat het mo bieltje van Gantz was gehackt door Iraniërs. Volgens het slachtoffer is er geen gevoelige informatie in hun handen gekomen, maar voor de Netanyahu gaat tegen Gantz net zo tekeer als Trump tegen Hillary Clinton premier is het voorval het zoveelste bewijs dat de gewezen generaal 'on geschikt is om te regeren'. De oppositie spreekt van 'karak termoord'. Bovendien eist zij een onderzoek naar de karrenvracht aan 'nepnieuws' die de campagne al en kele maanden vervuilt. Twee onder zoekers meldden begin deze week dat zij een netwerk van honderden Twitteraccounts hebben ontdekt die met nepnieuws Netanyahu steunen en diens oppositie in een kwaad daglicht stellen. De accounts werden niet aangestuurd door 'bots', speciale computerprogram ma's. ,,Het is geheel mensenwerk'', aldus Noam Rotem en Yuval Adam. ,,Ten minste 2,5 miljoen Israëliërs zijn bestookt met boodschappen.'' Dat is een fors deel van de totale be volking van 8,7 miljoen mensen. Het tweetal vond echter geen be wijs van een directe relatie van de accounts met de premier en zijn Li- koed-partij. Diens campagneteam wast de handen in onschuld, maar de oppositie eist een politieonder zoek. „Netanyahu probeert de ver kiezingen te stelen'', fulmineert Gantz. Hij wil weten wie er achter het nepnieuws schuil gaat, wie het netwerk financiert. Het komt er voor beide kemp hanen in de laatste campagneweek op aan om de grote groep zwevende kiezers - 20 procent van het electo raat - aan zich te binden. Zij zullen bepalen of Benjamin Netanyahu of Benny Gantz komende dinsdag aan het langste eind trekt. woensdag 3 april 2019 GO Medewerkers hangen een levensgrote poster van Likud op. Oud-legerleider Benny Gantz van Blauw en Wit, Netanyahu's voornaamste tegenstander, in Tel Aviv. fotos reuters, epa weg, maar Bibi vecht terug Als de rechtse coali tie opnieuw wint, kan Netanyahu zich opma ken voor zijn vijfde ter mijn als premier. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9