7 Huguette Debets (35), een Nederlands-Rwandese, klaagt als eerste Boeing aan na de vliegtuigcrash in Ethiopië. Daarbij kwam de vader van haar kinderen, Jackson Musoni, om. Boeing heeft meer tijd nodig: 737 nog niet lucht in INTERVIEW AANKLACHT woensdag 3 april 2019 door verbleef hij door de week in een andere stad en kwam hij enkel in het weekend naar huis.'' ,,Omdat ik de scheiding nooit heb gewild, was dat voor mij maar een stukje papier. Voor mij bleef 'Jacks' mijn man. Ik heb mijn trouwring nooit van mijn vinger gehaald. Ook hij heeft de scheiding nooit helemaal aanvaard. In december zei hij: 'Je had me nooit mogen laten gaan.' We spraken af dat het in de toekomst en kel nog hij en ik zouden zijn, samen voor de kinderen. En toen kwam 10 maart." ,,Eerst geloofde ik het niet, want Jackson is zo'n geluksvogel. Ik dacht: die is op de luchthaven gestruikeld, heeft zijn been gebroken en ligt in het ziekenhuis. Of hij is in slaap ge vallen en heeft zijn vlucht gemist. Ik werd ook boos op hem. Kon hij niet wat dommer zijn geweest, zodat hij, als slimmerik, niet met het vliegtuig moest richting die conferentie? Waarom moest hij altijd de beste zijn? Ik ben ook boos geweest op Ethiopian Airlines, dat me eerst niet had uitgenodigd voor een herden- kingsmoment. Hoewel dat slecht ge organiseerd was, heb ik daar toch mijn medeleven betuigd aan de di recteur van de luchtvaartmaatschap pij. Want ik ben één iemand kwijt, hij acht. De man was in tranen. Toen wist ik: Ethiopian Airlines is ook maar een slachtoffer." „Plots daagde het: waar is Boeing? Is hier echt niemand van Boeing? Zelfs geen vertegenwoordiger die onze tranen deelt? Ik ben iemand gaan te zoeken die dit onrecht ook zag. Zij von den mij eerst: een Ameri kaanse advocaat zocht con tact met me en is naar Brus sel gekomen. Hij had na de crash met hetzelfde toestel, in Indonesië in oktober, een klacht proberen in te die nen, maar Boeing had een heleboel excuses. Wat is nu het tweede excuus? Het gaat om dezelfde fabrikant, het zelfde model, dezelfde tech nische problemen. Alles was hetzelfde. Er mag echt geen derde vliegtuig op de zelfde manier neerstorten. Door een andere fout: oké, maar niet door drie keer hetzelfde probleem. Het kan me niet schelen of ik met deze klacht een rechtszaak tegen Boeing win of niet. Wat er aangeklaagd wordt, gaat de wereld rond. 157 plus 189 slachtoffers: zij zullen generaties lang herinnerd worden. Jackson Musoni zal herin nerd worden. Ik zou 'goed' kunnen antwoorden, wanneer iemand vraagt hoe het met me gaat: dan is iedereen op zijn gemak. Maar dat zou de waarheid niet zijn. Ik besef heel goed wat er ge beurd is. Juist daarom ben ik de eer ste die een klacht indient. De fami lieleden van andere slachtoffers heb ben nog de luxe van het rouwen, maar ik heb dat nog niet gedaan. Nog geen minuut. Alles valt bovenop me. Ik zal mijn tijd wel krijgen wanneer er gerechtigheid is voor hem en voor onze kinderen. Zij verdienen dit niet. De band die zij hadden met hun va der ,,Ze hadden hun vader al losgela ten. Zodat hij bij UNHCR, de vluch telingenorganisatie van de Verenigde Naties, andere kinderen, andere vrouwen en andere mannen kon hel pen. Ze konden daarmee leven, om dat ze wisten: hij doet het goede, hij komt wel terug. Maar ondanks al het goede dat hij heeft gedaan, komt hij nooit meer terug. De jongsten zijn 4 en 5 jaar oud, dus ze beseffen nog niet goed wat er gebeurd is. De oud ste wel. Alle gevechten die ik aanga, zijn voor mijn drie kinderen en voor zijn eer. Mezelf zet ik even aan de kant." ,,We zijn gescheiden in 2017. Op 21 januari. Na te hebben gewerkt op het ministerie van Buitenlandse Zaken was hij bij de VN begonnen. Daar- GO CHICAGO De Boeing 737 MAX-vliegtuigen blijven voorlopig nog aan de grond. Boeing heeft meer tijd nodig om de software- update uit te voeren bij de toestellen. De vliegtuig bouwer beloofde de up date binnen enkele weken door te voeren nadat op 10 maart in Ethiopië het tweede MAX-toestel bin nen vijf maanden neer stortte. Een softwarefout die de neus van het vlieg tuig omlaag stuurde lijkt daarvoor verantwoordelijk, net als bij de crash van het Lion Air-toestel in Indone sië op 29 oktober. Bij de laatste check kwamen echter nog fouten aan het licht. De vertraging is ook een tegenvaller voor reis organisator TUI, dat rekent op een kostenpost van ruim 200 miljoen euro. Jackson Musoni is niet ouder ge worden dan 31 jaar. Brecht Herman Ken Standaert Brussel 1 Het wrak van de Boeing 737 MAX die op 10 maart in Ethipië neerstortte. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7