NYNKEDEJONG Speurder naar Willeke Dost vast voor opruiing 6 Minister onder vuur na missers met tbs'ers Peuters moeten altijd iedereen aflebberen Ik wil van hem weten hoe het kan dat er steeds gaten vallen Column Er hing een briefje op de deur van het klaslokaal van de Sprinkhanen. 'In deze klas zijn weer waterpokken gecon stateerd!' Ze kunnen die uitspraak ook in de gevel van het kinderdag verblijf beitelen, want er zijn altijd waterpokken. Is het niet bij de Sprinkhanen, dan wel bij de Lieve heersbeestjes of de Vlinders. Eén kind heeft ze, omhelst een ander kind, die heeft een zusje in een an dere klas et voitë: iedereen onder de vlekken. soort zaken is onmogelijk, want peuters zijn de meest fysieke we zens op aarde. Die moeten altijd iedereen aflebberen, knuffelen en uit elkaars drinkbekers drinken. Daarom lopen ouders van jonge kinderen vaak ook in truien met daarop een rorschachtekening, ge maakt van snot, kwijl en zure melk. Bij de Sprinkhanen zijn het slechts waterpok ken. Mocht mijn zoon besmet ra ken, dan is dat vervelend, maar na een paar dagen jeuk en lande righeid is hij er vanaf. Nee, dan de maze- lenuit- braak in Den Haag. Een kinder dagverblijfkindje nam het virus mee van vakantie, en inmiddels zijn er drie schoolgenootjes be smet. Aangezien de incubatietijd van mazelen zo'n tien dagen be draagt, kunnen er meer besmet tingen bijkomen. Geen van de be smette kinderen was ingeënt, ook omdat niet alle kinderen ouder zijn dan veertien maanden, de leeftijd waarop een kind zijn ma- zelen-inenting krijgt. Uit de be richtgeving kun je opmaken dat er dus sowieso één kind besmet is geraakt dat al wel ouder was, maar niet ingeënt. Het probleem is dat je nooit weet of er oningeënte kinderen bij je kinderen in de klas zitten. De KDV's mogen de anti-vaxxers niet weigeren, en je hoeft ook niet te melden dat je je kinderen niet inent. Kortom: het kan zijn dat mijn kinderen met meerdere on gevaccineerde kinderen in de klas zitten. Dat is een onprettig idee, en dat vindt D66 ook. Die hebben een wetsvoorstel ingediend waardoor kinderdagverblijven niet ingeënte kinderen voortaan mogen weige ren. Ik ben niet van het namen en shamen, maar mijn jonge zoon hoeft geen enge ziekte op te lopen omdat andere ouders niet in we tenschap geloven. De waterpok ken zijn onontkoombaar, maar die heb ik honderd keer liever dan de mazelen. Koekange De officier van justitie beslist wat er met deze zaak gaat gebeuren, aldus de politie Drenthe. De destijds 15-jarige Willeke ver dween in 1992 spoorloos. Omdat de zaak nooit is opgehelderd, begon Huzen zelf een onderzoek. Via Facebook had de man laten weten dat hij met een groep mede standers wilde gaan graven bij de boerderij in het Drentse Koekange, waar het meisje bij een pleeggezin woonde. De politie had Huzen eerder ge maand te stoppen met dit soort op roepen. Het perceel is particulier ei gendom, betreden zonder toestem ming is strafbaar. ,,De maat is nu vol'', aldus de politie. Hulp is wel kom, maar 'dat moet wel construc tief gebeuren en dat betekent dat mensen zich aan de regels moeten houden.' ,,Het duurt maar en duurt maar'', motiveert Huzen zijn oproep. „Mensen uit de achterban vragen mij voortdurend hoe het ervoor staat. Op een gegeven moment moet er iets gebeuren'', zei hij voor zijn aanhouding. Er hadden zich 350 mensen gemeld om te helpen graven. Hij had gehoopt dat justitie hierdoor zelf tot een nieuwe zoek actie zou beslissen. voor de omgeving'. Het verhaal van de drie rappor ten naar de zaak is een schrij nende: er was een sys teem, maar eigenlijk functioneerde het niet. Half inge vulde formulieren waren volgens de protocollen ge noeg. Nergens ging een alarmbel af. Dekker kondigde daarom vorige week al verbeteringen aan. Hij liet gevangenissen doorlichten en trok vorige week het verlof in van 21 ge detineerden van wie de risicoana lyses niet op orde waren. En op de lange termijn wil hij striktere re gels dat informatie beter gedeeld litiepartijen. Of zoals CDA'er Ma deleine van Toorenburg het zegt: ,,Een nieuwe minister, die niet is ingewerkt, kan de verbeteringen echt niet sneller doorvoeren." Ook in de oppositie klinken naast harde ook milde woorden. De minister zit er nu bijna ander half jaar, de fouten rond P. waren toen al begaan of in gang, echode het gisteren. Toch drong zich ook de vergelij king op met de nasleep van de Schipholbrand, of de dodelijke on gevallen in Mali. Ministers stapten toen op vanuit hun 'ministeriële verantwoordelijkheid', vanwege de ernst en de dodelijke afloop van die tragedies. Als vandaag wordt geconclu deerd dat Anne Faber nog had ge leefd als er niet zo was geschutterd, kan die gedachte zich nog aandie nen bij Dekker. Maar hij zal vooral betogen dat hij de fouten uit het systeem krijgt. Hij lijkt het handboek voor dee moedige politici te kennen. Sander Dekker (Rechtsbescherming) nam vorige week de vereiste stappen voor damage control na drie gena deloze rapporten over Michael P. Hij erkende dat er veel is misge gaan ('een reeks fouten'). Kon digde maatregelen aan ('we veran deren protocollen'). En kwam met ruiterlijke excuses, persoonlijk overgebracht aan de nabestaanden van Anne Faber. In het debat over Michael P. van daag moet blijken of die tactiek voldoende is. Het aantal fouten en de ernst waren ontluisterend. Cul minerend in het verlof waarin Mi chael P. in 2017 de 25-jarige Anne Faber verkrachtte en doodde. Tbs P. kwam in 2010 vast te zitten na de brute verkrachting van twee tie ners, maar kon geen tbs krijgen omdat hij psychiatrisch onderzoek weigerde. Punt is juist dat hij daarna te veel als patiënt werd ge zien. Na zijn tijd in de gewone ge vangenis, werd hij verplaatst naar een ggz-kliniek, maar daarbij werd de kiem gelegd voor een reeks fouten. Zo werd cruciale infor matie over zijn seksuele afwijkingen niet doorge geven bij zijn overplaat sing. Mede omdat P. met een beroep op zijn 'pri vacy' zijn medisch dos sier geheim kon hou den. Zo wist de vol gende behandelaar niet wat de vorige te weten was gekomen. Gevolg was dat hij al in 2017 met verlof kon, terwijl er ei genlijk geen goede risicotaxatie lag. En zonder dat het Openbaar Ministe rie daarin geraad pleegd was. Ofwel, zo concludeert de Onderzoeksraad voor de Veiligheid, 'zonder dat een in schatting is gemaakt in hoeverre P. een ge vaar zou kunnen vorn wordt. Bovendien wil hij er per wet een einde aan maken dat ba jesklanten hun medisch dossier geheim kunnen houden. Vraag is wel of het de Tweede Kamer ge noeg is. Nog vers in het geheugen lig gen de zaken rond Bart van U., de moordenaar van Els Borst. Of de 'metromoord' in Amsterdam, waarbij de dader onterecht ver lof kreeg. Stapels onderzoe ken en analyses leverden eenzelfde beeld op als nu: instanties die langs elkaar heen werkten, of geblunder met protocollen die niet water dicht bleken. ,,Het is bij herhaling dat er na zulke incidenten blijkt dat gewoon hele simpele, evidente verbeterin gen moeten worden getroffen'', zegt SP-Tweede Kamerlid Michiel van Nispen dus ook. ,,Ik wil van de minister weten hoe het kan dat er steeds weer gaten vallen.'' Dekker blijft daarbij nog wel ge spaard, in ieder geval door de coa- woensdag 3 april 2019 GO ^0 @nynke Mazelen Je kind beschermen tegen dit De politie heeft amateurspeur der Jan Huzen aangehouden, de man die op eigen houtje de ver missing van Willeke Dost onder zoekt. Hij wordt verdacht van opruiing. Na verhoor is Huzen gisteravond weer vrijgelaten. ANP Tactiek Dekker: berouw tonen na fouten met P. Willeke Dost. FOTO POLITIE Sander Dekker wacht een zwaar debat na de kritische on derzoeken over de behandeling van Michael P., de moordenaar van Anne Faber. Tonen van be rouw en beterschapbeloftes worden de tactiek van de minis ter om zich vandaag politiek te redden. Tobias den Hartog -Michel van Nispen, SP Kijk op de site bij /video voor de conclusies uit de rapporten over Michael P. Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6