12 NIEUWS PENSIOENSTELSEL HOUDBAARHEID De Nederlandse Bank en minister Koolmees houden vol dat ons pensioen stelsel niet houdbaar is. Zij verspreiden mis leidende leugens om hun plannen door te drukken. Tijd dat bonden en politiek hiertegen in verweer komen! Opnieuw komt divisie directeur Job Swank van De Nederland- sche Bank (DNB) met de stelling: Dit pensioenstelsel is onhoudbaar. (krant 29 maart) Die stellingname is mis leidend, voor de politiek, maar ook voor alle 8 miljoen pensioendeel nemers. Het kwalijke is, dat zowel minister Wouter Koolmees (Soci ale Zaken) als de DNB-directeuren Klaas Knot en Job Swank steeds de gelegenheid krijgen die mislei dende stelling te herhalen, maar daarvoor geen argumenten - geen onderbouwing - geven. Zij kun nen niet uitleggen waaróm vol gens hen het stelsel onhoudbaar is. En dat is ook logisch: er zj name lijk geen argumenten voor. Criterium Nu het Nederlandse pensioenstel sel sinds vorig jaar weer nummer één staat op de wereldranglijst - met als belangrijkste criterium toekomstbestendigheid -, zou geen zinnig mens toch durven be weren dat het stelsel onhoudbaar is. Toch doet Swank dat in zijn toe lichting bij het jaarverslag van DNB. Alleen: hij bedient zich daarbij van misleidende argumen ten en leugens. 'Mensen denken nog steeds dat ze een pensioen van 70 pro cent van het eindloon ontvangen en dat de pensioenen worden geïn dexeerd; dat is niet realistisch', zo be weert Swank. Maar denkt meneer Swank nou echt dat de mensen het nog niet weten, dat we inmid dels zijn overgestapt van eindloon naar middelloon? En dat de pensi oenen niet worden geïndexeerd, hebben veel gepensioneerden de afgelopen tien jaar echt wel ge merkt. In het jaarverslag van DNB wordt vermeld dat het koop krachtverlies van gepensioneer den sinds 2008 ongeveer 16 pro cent bedraagt. Dat betekent dat mensen die nu ruim tien jaar met pensioen zijn, inmiddels elk jaar bijna twee maanden pensioen te kort komen! Maar ook mensen die nu nog werken, zullen straks mer ken dat hun pensioen veel minder Mensen die nu tien jaar met pensioen zijn, komen elk jaar bijna twee maanden pensioen tekort waard is dan het bedrag waarop zij hadden gerekend. Nog een leugen: 'De premie is al te laag om het beloofde pensioen te ha len. En nu veel pensioenfondsen te weinig in kas hebben, gaat een deel van de premie ook nog naar de ge pensioneerden.' En dezelfde leugen 'dat de fondsen te weinig in kas heb ben' wordt ook in het jaarverslag genoemd. Bedoeld wordt een fic- tief tekort, een te lage dekkings graad; dat is de verhouding tussen bezittingen en verplichtingen van pensioenfondsen. Het gaat hier dus niet om een écht tekort, want de waarheid is dat de fondsen sinds 2008 door een gemiddeld rendement van bijna 7 procent per jaar, hun totale vermogen bijna hebben verdub beld van ongeveer 700 miljard naar ruim 1300 miljard euro. Doen alsof Schandelijk is vooral, dat de DNB- directeuren niet vertellen dat die zogenaamde te lage dekkingsgraad wordt veroorzaakt door de idioot lage rekenrente die zij als DNB aan de pensioenfondsen opleggen. Die rekenrente bedraagt slechts 1,5 procent op dit moment, omdat die gelijkgesteld is aan de zoge noemde risicovrije marktrente. Daardoor moeten de fondsen doen alsof ze maar een rendement kun nen halen van 1,5 procent, terwijl dat in werkelijkheid dus veel ho ger ligt (7 procent). Door die lage rekenrente komt DNB in het jaarverslag ook tot de onjuiste conclusie dat 'tijdens de crisisde financiële positie van pen sioenfondsen aanzienlijk is verslech terd en sindsdien nauwelijks is her steld.' Deze uitspraak is toch te gek voor woorden als je weet dat het vermogen in werkelijkheid bijna is verdubbeld? Vervolgens gaat DNB-directeur Swank in de krant in op de eisen van de vakbonden die naar zijn Het is beter geen nieuw stelsel in te voeren, want die plannen leiden tot meer onzekerheid idee 'wel heel veel geld kosten'. En het inwilligen van alle eisen zou volgens hem 'tot een nog veel lager pensioen leiden.' Ook hier is sprake van pure mis leiding. De inkomsten uit premies en het directe rendement op de beleggingen van de fondsen, zijn ruim voldoende om de pensioen leeftijd op 66 jaar - of beter nog 65 jaar - te kunnen vasthouden. En ook het indexeren van de pensioe nen en de pensioenopbouw van mensen die nog werken, kan uit die inkomsten worden gedekt. Daar is geen nieuw pensioenstel sel voor nodig. Sterker nog: het is juist beter geen nieuw stelsel in te voeren zoals de plannen van het kabinet nu luiden, want die plan nen leiden tot meer onzekerheid en tot slechtere pensioenen. En een nieuw pensioenstelsel zou nodig zijn 'om enkele onrecht vaardigheden te repareren. Zo subsidiëren jongeren de ouderen en dat is niet houdbaar.' Terwijl door steeds meer des kundigen deze stelling wordt weerlegd, blijven minster Kool mees en de DNB-directeuren deze leugen volhouden. Het is hoogste tijd dat de politiek en vakbewegin gen de 'onafhankelijke' toezicht houder hierop gaan aanspreken. Zodat zowel de huidige, als de toe komstige pensioengerechtigden niet de dupe worden van deze misleidingen. woensdag 3 april 2019 VL Stop de misleiding over pensioentekorten Cor Minnaard GASTOPINIE Actievoerders in Ahoy Rotterdam vorige week woensdag, tijdens de landelijke actiedag van vakbonden in de strijd voor betere pensioen afspraken. FOTO KOEN VAN WEEL/ANP Cor Minnaard uit Bergen op Zoom is kaderlid FNV senioren West-Brabant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55