v°ig<2 Axel heeft een passie voor het lijdensverhaal Open dag vernieuwd Portaal van Vlaanderen Sasse ondernemers komen in actie 6 Ondernemers in Sas van Gent verliezen omzet door de afsluiting van de Westkade tussen Sas van Gent en Zelzate. Acties zijn nodig, vinden ze. Alle winkels, met name de super markten Lidl en Albert Heijn, mer ken dat Belgische klanten minder gemakkelijk naar Sas van Gent ko men. Bezoekers uit Zelzate en om geving moeten kilometers omrij den via de Tractaatweg, waarbij ze ook nog de kans lopen stil te staan voor de brug over het Kanaal Gent- Terneuzen. Of ze moeten als alter natief de smalle Poelstraat aan de zuidwestkant van Sas van Gent ne men, maar daar rij je ook niet voor je lol met de auto. Omzetdalingen tot bijna vijftien procent worden gemeld. De vraag is, aldus diverse ondernemers, of het daarbij blijft, want de afsluiting kan nog minstens een halfjaar du ren. Rijkswaterstaat, kunstmestbe- drijf Rosier (gebruiker van de kade) en de gemeente Terneuzen zijn er nog niet uit wat er precies moet ge beuren om de instabiel geworden, ruim tweehonderd meter lange ka deconstructie bij Rosier te herstel len. Onbegrijpelijk De afsluiting die eind februari is in gegaan, is iedereen rauw op het dak gevallen. ,,Het was al anderhalfjaar bekend dat dit zou kunnen gebeu ren", geeft Marie-Kristien Poppe van modezaak Het Bankgeheim aan. ,,Het is onbegrijpelijk dat wij hierover niet van te voren zijn inge licht. We hadden ons er dan beter Guido van der Heijden Axel De Passie van Axel is de Axelse ver taling van het jaarlijkse televisie evenement The Passion dat sinds 2011 in steeds wisselende locaties in het land wordt opgevoerd. De drie kerken van de stad, de gerefor meerd vrijgemaakte, de PKN en de katholieke kerk trekken sinds de viering van 800 jaar Axel gezamen lijk op. Deze samenwerking mondde in 2016 uit in de eerste Axelse versie van The Passion. Samen één Heer, zoals de werk groep van de drie kerken heet streeft eenzelfde doel na als de lan delijke variant. Het lijdensverhaal van Christus op een hedendaagse manier vertellen om ook mensen te op kunnen voorbereiden." Het Bankgeheim trekt veel Belgische klanten, wat zeker ook geldt voor de supermarkten. ,,Het is een aderlating", stelt Lidl- bedrijfsleider Patrick van der Hoeff zonder veel omhaal van woorden. ,,De leefbaarheid van Sas van Gent is in het geding. Voor kleine onder nemers die al onder druk staan, kan dit de doodsteek zijn." Zijn collega Ilse Kraaijeveld van Albert Heijn voegt toe: ,,Dit heeft ook zijn weer slag op de inzet van ons personeel. We hoeven minder voorraad aan te vullen en hebben minder kassa's open." Rondvaartboot Bij de pakken neerzitten is het laat ste wat Van der Hoeff en Kraaij- eveld willen doen. ,,Dat is de slecht ste optie", aldus Kraaijeveld. Van der Hoeff: ,,We moeten zoveel mo gelijk doen om de mensen op de juiste manier naar Sas van Gent te krijgen." Hij denkt aan (nog) betere be wegwijzering in overleg met de ge meenten Terneuzen, Assenede en Zelzate, adverteren in België en - 'dat is misschien wat wild' - een rondvaartboot laten varen. Een lak moesproef wordt de altijd drukbe zochte 1 mei-markt in Sas, als België vrij is. Organisator Euromarkt St. Christoffel heeft alvast toestem ming gekregen reclameborden een week eerder te plaatsen. bereiken die niet bij een van de drie kerken horen. Niet alleen de drie kerken, ver enigd in de werkgroep zijn actief voor de Axelse Passie. Veel meer verenigingen en particulieren in Axel steken de handen uit de mou wen. Voor de editie 2019 wordt er ook samengewerkt met gasten van 'de overkant'. Het veertig personen tellende koor Nova Musica uit Ka- pelle zal de smaakmaker zijn, zo be looft de organisatie. De Passie van Axel bestaat uit twee delen. De kruistocht, waar in stilte een groot lichtgevend kruis door het centrum van Axel wordt gevoerd. Waar Jezus met het kruis op zijn schouder door Via Dolorosa liep, gaat het in Axel van het voor malige stadhuis naar het Museum plein. Tegelijk wordt er bij de mo len het passieverhaal in muziek en gesproken tekst verteld. IN DE REGIO Op zoek naar cultuurmakers Voorstelling Norway Today Bijeenkomst over toekomst voetbalterrein X' h MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 3 april 2019 Afsluiting kade kost veel omzet Harmen van der Werf Sas van Gent TERNEUZEN Wie altijd al het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen wilde bezoe ken, kan komende zater dag 6 april zijn slag slaan van 10.00 tot 17.00 uur. Hét infor- matiecen- trum over de sluizen en de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen houdt dan open huis op de nieuwe lo catie aan de Beneluxweg 101, onder het apparte mentengebouw de Sluis wachter. Liefhebbers kun nen de expositie bezoeken en gratis rondritten maken met een gids in één van de twee Portaal-treintjes, waarvan de jongste hele maal elektrisch aangedre ven is. uk De Westkade tussen Sas van Gent en Zelzate is afge sloten. FOTO PETER NICOLAI Op 13 april loopt de Via Dolo rosa, de beroemde straat in Je ruzalem eventjes door hartje Axel. De stad maakt zich op voor een nieuwe editie van de Passie van Axel. De Passie van Axel, 13 april, in centrum en bij molen Axel, aan vang 20.30 uur. AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten; Markt, 11.00-17.00 uur: Streekmuseum Het Warenhuis; HULST De Lieve, 13.00 uur: Biljartprijskamp; 13.30 uur: Bingo; Tabakstraat 22, 17.00 uur: Happy kookcafé; Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internetcafé; Steenstraat, 14.00-17.00 uur: Museum Hulst; Spoor 011, 20.00 uur: Schrijver Herman Brusselmans vertelt; KLOOSTERZANDE Hontenis- sehal, 13.30-14.45 uur: Sportbuurtwerk voor kids; Sportpark VV Hontenisse, 13.30 uur: Schoolvoetbal ba sisscholen jongens 8-tallen; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; OOSTBURG Hervormd kerk centrum, 09.00 uur: Koffieochtend Open Kring; Ledelplein en Markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; Ledeltheater, 20.15 uur: Kees Vriend en Bas Bons met 'Goesting'; OSSENISSE 't Schallemaaj, 20.00 uur: Samen zingen in koor Hoge Noo(d)t; SAS VAN GENT Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; Westkade 114, 12.30-17.00 uur: Industrieel Museum Zeeland; Sportpark VV Corn Boys, 13.30 uur: Schoolvoetbal basisscholen meisjes 8-tallen; SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN Markt, 08.00 16.00 uur: Weekmarkt; Ter Schorre, 19.00 uur: Voorlichtingsbijeenkomst oncologiepatienten; Bachten Dieke, 14.00 uur: Koersbal, spelletjes; Beneluxweg 101, 13.00-17.00 uur: Portaal van Vlaanderen, infocentrum sluizencomplex; ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.30 uur: Kaarten; 19.30 uur: Bijeenkomst bewonersplat form Leefbaar Zuiddorpe. VL GRAAUW Stichting Hulst voor Elkaar zoekt 'cul tuurmakers' die zich willen laten zien tij dens de Cultuur route in Graauw, op 13 en 14 april. Dat evenement is de start van het nieuwe culturele seizoen in Hulst. Stichtingen, clubs en andere betrok kenen bij kunst en cultuur kunnen zichzelf promoten tijdens een info markt. Wie dat wil, moet wel een plekje re serveren. Dat kan bij Tamara Esseling via 06 40321409 of tesse- ling@hulstvoorel- kaar.nl. TERNEUZEN Theaterproductie huis Zeelandia speelt morgen de theatervoorstelling Norway Today in het Scheldetheater in Terneuzen. De voorstelling wordt geregisseerd door Eva Line de Boer en gaat over Julie en August die een plan beramen om samen uit het leven te stappen. Kaartverkoop via zeelandtheaters.nl. TERHOLE Stichting Terhole Breed Actief nodigt in samenwerking met de plaatselijke dorpsraad morgen alle inwoners van Terhole uit om mee te denken over een nieuwe bestem ming van het voor malige voetbalter rein. De bijeenkomst is vanaf 19.30 uur in de vroegere voet balkantine. Het idee is om het terrein een nieuwe maatschappelijke of culturele functie te geven. DE VERSMIJN BRESKENS Een grote tonijn uit Sri Lanka trok meteen de aandacht van de bezoekers van De Versmijn. De horeca- beurs in de vismijn in Breskens werd gisteren voor de tweede keer gehouden. ,,De vissen uit Sri Lanka zijn zater dag gevangen en waren maandag bij ons", zegt Mike de Houck van de gelijknamige vishandel. De ondernemers op de beurs kwamen vrijwel allemaal uit Zeeuws-Vlaanderen. Het aanbod was groot, zo was er vis, vlees, brood. De bier liefhebbers waren te vinden bij de stand van Vermeersen uit Hulst. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53