Vogels verdwijnen van het boerenland II Muziektheater Zeeland brengt eigen stuk in maart2020op de planken 8 ZEELAND Natuurjournaal woensdag 3 april 2019 We zochten een onderwerp dat past bij onze mentaliteit. We kwa men uit bij onze zeeheld. Met name zijn levensverhaal, dat we uit histo rische feiten hebben teruggevon den, sprak ons aan." De voorbereidingen zijn in volle gang. Wie daadwerkelijk Michiel de Ruyter zal gaan spelen is nog onbe kend. ,,We zijn al een jaar bezig met de voorbereidingen. Deze week be ginnen de audities. Tijdens de rol- audities selecteren we de hoofdrol spelers. Na de meivakantie zullen we beginnen met de repetities." De speeldata van Michiel de Ruy ter in 2020 zijn: 20 en 21 maart in de Mythe in Goes, 28 maart in Schel- detheater Terneuzen en 4 april in Stadsschouwburg Middelburg. Voor de uitvoering in Vlissingen zijn plaats en data nog onbekend. De laatste tijd is er heel veel aandacht voor de teloor gang van natuur in het boerenland. Vorig jaar kwam uit gebreid de schrikbarende achter uitgang van insecten in het nieuws en in het verlengde daar van is er nu aandacht voor allerlei andere facetten, waaronder de vo gelstand. Het is overigens niet nieuw dat vogels verdwijnen door veranderingen op het platteland. Dat kwam een eeuw geleden al voor, maar het kwam in een stroomversnelling door de na-oor- logse intensivering van de land bouw. In de tijd van landbouw- voorman Mansholt was alles ge richt op het vergroten van de pro ductie. Met de hongerwinter en alle andere ellende van de oorlog nog vers in het geheugen was dat ook een logische maatschappelijke ontwikkeling. En slechts weinigen beseften dat alle veranderingen voor de natuur een enorme aderla ting betekenden. De ortolaan, die tot 1956 in Zeeland broedde, ver dween en nu moet je voor het dichtstbijzijnde broedpaar pak- em-beet 650 kilometer reizen. De geelgors, die in 1950 nog met meer dan 10.000 paar in Zeeland broedde, verdween rond de eeuw wisseling en hetzelfde lot over- kwam zijn neefje, de grauwe gors, (foto) waarvan we rond 1980 nog zo'n 300 broedparen hadden in het Zeeuwse. Die negatieve trend gaat door en het gaat steeds harder. Tot voor kort zeer algemene broedvogels als de veldleeuwerik en de ringmus gaan keihard achteruit en de zo- mertortel en de patrijs lijken nu al aan hun laatste loodjes bezig. En zo is er een lange rij van soorten die het moeilijk hebben of op het punt staan om te verdwijnen. De wens om het tij te keren leeft in middels heel breed, maar dat is verre van eenvoudig. We kunnen niet terug naar een Ot-en-Sien landschap met bijbehorende idyl lische natuur. De enorm hoge grondprijzen aan de ene en de lage prijzen voor ons dagelijks voedsel aan de andere kant, jagen de boer We zochten een onderwerp dat past bij onze mentaliteit -Paula Drost zich voor aan kunnen mel den. Het on derwerp past uitstekend bij de identiteit van de theater groep zegt be stuurslid Paula Drost. ,,Voor het ju bileum wil den we een eigen pro ductie ma ken waarin we alles zelf schrij ven. druk vanuit de Republiek kan hij niet voldoen aan de belofte aan zijn vrouw om aan wal te blijven. Tel kens na een gewonnen slag denkt hij dat zijn taak op zee is volbracht, maar wordt hij toch weer gebruikt om de vloot aan te voeren. Het script is geschreven door Rini de Koster. Componist Hans Laureyn is verantwoordelijk voor de muziek. De innerlijke tweestrijd tussen de drang om zijn land te dienen en zijn gezin is ook een be- De musical is gebaseerd op histori sche feiten over de mens Michiel de Ruyter. Hij vertelt zijn levensver haal aan twee kinderen die bij een bezoek aan een museum op vreemde wijze verdwijnen in het schilderij van een stervende De Ruyter. Michiel komt telkens klem te zitten tussen zijn verplichtingen vanuit de Repu bliek en zijn gezin. Door langrijk onderdeel in de muziek. Centraal staat het Engelse vlaggen schip. Het is enerzijds de grootste triomf van Michiel, anderzijds het begin van een onheilspellend einde. Audities Het Muziektheater Zeeland is een Zeeuws amateurtheatergezelschap. Elk jaar brengt het een bekende musical, opera of operette naar de Zeeuwse theaters. De ruim zestig leden variëren in leeftijd van 12 tot 70 jaar en komen uit de hele provincie. Een jaar lang wordt aan de pro ductie gewerkt met een professionele ar tistieke staf. De ac teurs worden geselec teerd door middel van audities waar alleen le den van de vereniging op tot een steeds hogere productie, waarbij natuur steeds verder naar de marge verdrongen wordt. Het gaat natuurlijk niet aan om daar van de boer de schuld te geven. De welvaart die we met zijn allen na jagen, met verre vliegvakanties, dikke auto's en een luxe leventje gaat regelrecht ten koste van de biodiversiteit op het platteland (en elders!). Het Zeeuwse Land schap wekt samen met andere orga nisaties en vooral samen met boeren hard aan nieuwe concepten waar bij hoge productie en biodiversi teit zo veel mogelijk samen gaan. Dat is een lange weg met veel hob bels, maar er worden steeds meer resultaten geboekt. Michiel heeft nu ook 'n musical Frits de Ruyter de Wildt, en de artistieke staf van Muziektheater Zeeland: Iris Veekens (choreograaf), Rini de Koster (librettist), Hugo Segers (regisseur) en Hans Laureyn (componist en muzikaal leider) (vlnr). foto peter kouijzer Frank Lammers als Michiel de Ruyter in de film. FOTO PIROSCHKA VAN DE WOUW/KIPPA Chiel Jacobusse Een tweewekelijkse rubriek over de natuur in Zeeland Het Muziektheater Zeeland heeft ter ere van zijn 75-jarig ju bileum een zelfgeschreven mu sical Michiel de Ruyter gemaakt. In maart 2020 zal hij in première gaan in de grote Zeeuwse thea ters. Koen Florusse Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40