m f 'CO2-heff ing zorgt voor vlucht bedrijven' NIEUWS 3 Tattoos met insecten van Albert Heijn rage onder scholieren Nederland wordt geteisterd door een insectenvirus. Met dank aan Albert Heijn zijn armen en benen van kinderen volgeplakt met bijen, muggen, vlinders en sprinkhanen. In twee weken tijd gingen 40 miljoen plaatjes over de toonbank. ,,Mijn dochter steekt er zeker iets van op.'' Phaffy Simons (7) heeft een tactiek om zoveel mogelijk insectenplaatjes- en tatoeages te scoren. ,,Ik keek laatst met puppy-ogen naar een mevrouw toen ik zag dat ze een hele stapel plaatjes kreeg bij de kassa. Ik was zo blij dat ik ze kreeg! Er zaten hele mooie tattoos van vlinders bij.'' Phaffy laat even haar puppy-blik zien, daar smelt iedereen voor. Het krioelt inmiddels van de insecten op haar armen. Een kleurrijke dagpauw oog, een lieveheersbeestje en een sprinkhaan. Ze is niet de enige op het school plein. Bijna alle kinderen van de Rot terdamse Schoolvereniging (RSV) lo pen rond met insecten op hun lijf. Met dank aan de nieuwste spaaractie die supermarktketen Albert Heijn in samenwerking met onderzoeksinsti tuut en natuurhistorisch museum Naturalis uit Leiden is begonnen. Voor elke 10 euro aan boodschappen ontvangen klanten een setje van twee insectenplaatjes een een plak- tattoo. Voor de plaatjes is er een ver- zamelalbum te koop. Ook een speci ale insectenapp geeft informatie over insectensoorten. De spaaractie is 18 maart begonnen en duurt tot en met 14 april. Volgens AH-woordvoerder Ronald van der Aart zijn er in ruim twee weken tijd 40 miljoen plaatjes en tattoo's uitge deeld. ,,We krijgen uit het hele land signalen dat er op schoolpleinen vol geplakte kinderen rondlopen.'' App Met de plakplaatjes heeft de groot grutter na de smurfen, wuppies en moestuintjes een nieuwe rage ontke tend. ,,Bij de actie hoort een app, vo rige week was die het meeste ge- download. En het helpt dat Freek Vonk meewerkt.'' De bioloog is me- gapopulair onder scholieren. Volgens Van der Aart gaat het niet alleen om het sparen. ,,Uit meerdere onderzoeken blijkt dat het slecht gaat met onze bijen, hommels, kevers, vlinders en andere soorten. Het is be langrijk dat kinderen leren over het belang van tientallen meer én min der bekende insecten.'' Naturalis weet al veel langer dat het slecht gaat met de biodiversiteit en de insecten in Nederland, vervolgt hij. „Zonder bestuiving door insecten zouden er bijvoorbeeld geen groen ten en fruit meer zijn. We zijn blij dat we gebruik kunnen maken van de Zelfs voor de salami op je diepvriespizza heb je insecten nodig kennis die Naturalis heeft. Die ken nis dragen we graag over aan de kin deren.'' Vincent Kalkman, entomoloog (in sectkenner) devan Naturalis, werkt nauw samen met AH. Laatst was Kalkman met een groep schoolkin deren bij de opening van een bijen hotel. Hij had een diepvriespizza meegenomen en stelde de kinderen de vraag of er nog pizza bestaat zon der insecten. ,,Nee dus. Niet alleen voor de groenten die je op een pizza legt, maar ook de knoflook die in sa lami is verwerkt, heeft insecten no dig. Bijen die knoflookplanten be stuiven. Zo'n boodschap blijft wel hangen bij de kinderen.'' Anouk, moeder van Phaffy en Coco Simons, merkt dat haar dochters be wuster omgaan met de natuur. ,,Laatst hadden we een hommel in huis. Ze deden veel moeite om het beestje te vangen en weer buiten te zetten. Mooi om te zien." Ook de vader van Cleo Ver meulen (9) ziet dat zijn dochter zich verdiept in de insectenwe reld. „Dat kan nooit kwaad, ze steekt er zeker iets van op. Maar het sparen zelf blijft net zo belangrijk. Ik vraag me wel af of die tattoos niet schadelijk zijn voor de huid. Sommige kinde ren zitten echt helemaal onder." Inkt Albert Heijn laat weten dat er enkele klachten zijn binnengekomen over de plakplaatjes. Ook op sociale media circuleren meerdere berichten van rode li chaamsdelen. ,,We hebben de inkt uitge breid dermatologisch laten testen, de uit komst was positief. Als er irritatie van de huid ont staat, kan er sprake zijn van een allergische reactie of er is te hard geboend om de tattoos eraf te krijgen. Wij gaan niet in grijpen, een paar reacties op 40 miljoen plaatjes is te ver waarlozen", aldus Van der Aart. Op het schoolplein van de Rotterdamse Schoolvereniging- verzuchten ouders dat kinderen hen het liefst elke dag naar AH zien gaan. „Gelukkig hebben we opa's en oma's die meehelpen om de collectie compleet te krijgen", lacht Ingrid van Wifferen. RAGES De werkgevers waarschuwen dat grote bedrijven Nederland verlaten als de nationale heffing er komt, met banenverlies tot gevolg. Neder land zou het eerste Europese land zijn met een extra CO2-taks. GroenLinks en PvdA zijn óók niet te spreken over de koers van het ka binet om de opbrengst van de be perkte CO2-taks helemaal terug te sluizen naar de bedrijven. Van dat geld kunnen zij maatregelen beta len om van kolen en gas af te gaan. ,,Wij willen dat een deel van de op brengst naar huishoudens gaat'', zegt PvdA'er William Moorlag. Volgens hem zullen bedrijven de kosten van de CO2-belasting voor een groot deel sowieso doorbereke nen aan consumenten. ,,Daarom is het niet meer dan normaal dat je huishoudens daar meteen voor compenseert.'' Ook GroenLinks wil dat huis houdens een deel van de opbrengst van de CO2-taks in hun portemon nee terugzien. Een deel van de opbrengst van de CO2-heffing moet naar de huishoudens Binnen de coalitie van VVD, CDA, D66 en ChristenUnie wordt af wachtend gereageerd. De VVD wil niet reageren op 'geruchten' over een beperkte CO2-belasting. D66 en ChristenUnie rekenen er nog al tijd op dat het kabinet met een 'ver standig' belastingplan komt. Half maart, toen premier Rutte tot veler verrassing de CO2-heffing aankondigde, benadrukte hij dat die wel 'verstandig' moet zijn. De minister-president bedoelde daar mee dat de belasting de internatio nale concurrentiepositie van de Nederlandse industrie niet mag schaden. Zo noemde hij Tata Steel - een van de grootste vervuilers in ons land - van groot belang voor de werkgelegenheid en 'een van de schoonste staalbedrijven ter we reld'. Tata Steel is fervent tegen stander van de CO2-taks. Aardgasvrij Werkgeversclubs VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich niet alleen zorgen over de CO2-taks. Zij vrezen ook dat huizenbezitters en ondernemers honderden miljarden euro's moeten investeren in wonin gen en bedrijfspanden. Het Planbu reau voor de Leefomgeving ver wacht dat het 15.000 euro per huis kost om aardgasvrij te worden. Maar volgens de werkgevers kun nen de kosten voor het aardgasvrij en CO2-neutraal maken per huis oplopen tot 60.000 euro of meer. woensdag 3 april 2019 GO Beestjes, overal Sanne Schelfaut Rotterdam -Vincent Kalkman, Naturalis Cleo, Coco en Ayse Lina sho wen hun tattoos. foto's jan de groen Een rage laat de kassa rinke len. Hiermee scoorden de supermarkten een hit. 1995 Flippo's. Een schijfje van kunststof of karton dat gratis bij de chips van Smiths zat. Op de flippo werden stripfiguren afgebeeld, zoals de personages uit Looney Tunes. In België en Neder land werd de flippo geïntro duceerd in 1995. 2009 Gogo's. Supermarkt keten C1000 kwam in 2009 met kleine plastic figuurtjes waarmee spelletjes gedaan konden wprden. In totaal had C1000 zestig verschillende gogo's in omloop, die elk in vijf kleuren bestonden. 2014 Juichpak. Bij Jumbo wisten ze vijf jaar geleden Roy Donders te strikken voor het ontwerpen van een lekker huispak dat van pas kwam tij dens het WK van 2014. Zo werd het oranje juichpak ge boren. De slogan 'We geven ze op hun Donders' viel niet overal in de smaak. In het christelijke Barneveld wer den de pakken uit de win kel gehaald. In de rest van het land stonden mensen te popelen om de onesie aan te trekken. De pakken waren in mum van tijd uit verkocht. 2018 Vitamini's. Lidl is meerdere keren uitgeroe pen tot beste supermarkt in groente en fruit. Van daar dat de keten vorig jaar begon met een 'frui tige' actie. Met een volle spaarkaart konden klan ten een Vitamini-knuffel naar keuze uitzoeken, zoals Annie Aardbei en Bert Banaan. Het Nederlandse bedrijfsleven is boos dat zij een extra CO2-taks moeten gaan betalen, bovenop de heffing die Brussel al oplegt. Werkgeversorganisaties VNO- NCW en MKB hebben hun grie ven kenbaar gemaakt aan minis ter Wiebes (Economische Zaken en Klimaat, PvdA). Peter Winterman Den Haag -William Moorlag, PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3