'Gespreid bezoek en fitness op het strand' 5 DOUWE EISENGA ALBUMPRESENTATIE De Middelburgse componist Douwe Eisenga presenteert een album waarin hij voor het eerst zijn werk zelf speelt, op de piano. Hij componeerde, ande ren voerden zijn werk uit. Zo ging het 30 jaar lang bij Douwe Ei senga (57). ,,Ik speelde vroeger wel in popbandjes. Maar toen ik compositie ging studeren aan het conservatorium in Gro ningen, kwam ik in een andere wereld terecht. Er waren daar tien tallen mensen die veel beter speel den dan ik. Het leek me voor ie dereen beter dat ik me bij het com poneren hield. Dat idee heb ik heel lang volgehouden." Inmiddels is hij een gevierd componist, wiens werk internati onaal wordt uitgevoerd en te ho ren is op vele albums. Sinds kort treedt hij met enige regelmaat zelf op. Daarbij speelt zijn aangrijpende werk For Mattia een belangrijke rol. Hij schreef het in 2017 op ver zoek van Katja Bosch en Janpeter Muilwijk uit Middelburg, nadat hun dochter Mattia ervoor geko zen had haar leven te beëindigen. Extra laag ,,Dat was zo'n persoonlijk verhaal, dat ik het zelf wilde spelen", zegt Eisenga. ,,Toen bleek dat ook het publiek het enorm waardeert als je de muziek zelf uitvoert. Dat brengt toch een extra laag met zich mee. Laatst speelde ik in Dur- gerdam. Toen realiseerde ik me voor het eerst: dit komt echt bij de mensen binnen. Het is zó intiem en het voelt op een of andere ma nier heel eerlijk." Nu ligt er een prachtig vormge- geven album met negen recente pianostukken, waaronder For Mat- tia, in die zo kenmerkende mee slepende Eisenga-stijl die vrijwel niemand onberoerd laat. ,,Maar het is en blijft ook zaak als compo nist een bepaalde afstand te bewa ren. De muziek dicteert geen emo- tie, maar heeft een bepaalde open heid. Je kunt je er als luisteraar zelf in begeven en je eigen verhaal er van maken. Dat maakt het univer seler." De stukken schrijft hij naast de opdrachten die hij krijgt. ,,Dit is vrij werk, dat spelenderwijs tot stand komt. Een beetje geksche rend: het wordt tussen de afwas en het achtuurjournaal geschreven." Dat neemt niet weg dat de lat hoog ligt. ,,Niets verlaat mijn kamer voordat ik er zelf van overtuigd ben. Ik moet zeker weten dat het mij ook blijft boeien, dat ik er zelf kippenvel van krijg. Het is een bijna fysiek criterium. Ik ben mijn eigen grootste fan en mijn grootste criticus tegelijkertijd." Melodietjes Vertrekpunt bij het componeren is vaak een van de 996 korte melo dietjes uit de verzameling Oud- Hollandsche boerenliedjes en con tradansen. Het origineel is in het eindresultaat zelden nog terug te vinden. ,,In een enkel geval is een flard herkenbaar." De titels ver wijzen er wel naar. Zo komt Gent leman voort uit Noble karste ('edele heer') en The Cooper uit 't Sou een kuyper kuypen. Eisenga is 'reuzetrots' dat For Mattia er nu ligt. „Eigenlijk is het mijn eerste album. Dit voelt als een debuut. Dat is wel een beetje gek, op mijn 57e. Ik hoop dat het bij veel mensen terechtkomt, niet zozeer vanwege de verkoop, maar omdat het zo fijn is de muziek te delen. Naast het schrijven ervan put ik er de meeste voldoening uit als het goed landt. Het wezen van een musicus is toch dat je gehoord wilt worden." Emile Calon Vrouwenpolder Stephan van der Stee van Strand Nederland windt er geen doekjes om. Spreiding van de strandbezoe- kers is hard nodig. Zowel in tijd als per locatie. Die organisatie houdt donderdag en vrijdag langs de Veerse kust de Landelijke Strandda- gen waarbij ondernemers, bestuur ders en vertegenwoordigers van tal van organisaties praten over de toe komst van het Nederlandse strand. Van der Stee vindt het nog steeds opvallend dat sommige strandvak- ken heel druk worden bezocht. ,,Terwijl het honderd meter naar links en rechts veel rustiger is." Hij zegt dan ook dat het een uitdaging wordt voor beheerders om ervoor te zorgen dat bezoekers zich meer spreiden. Vooral ook omdat uit de voorspellingen van het Nationaal Bureau voor Toerisme Congres sen (NBTC) blijkt dat de komende tien jaar het toerisme nog met vijftig procent toeneemt. ,,Het wordt dus nog drukker op het strand. Daar moeten we op inspelen." Met grote nadruk: ,,We moeten niet gaan voor meer, meer, meer. Wel voor kwali teit en er ook voor zorgen dat het strand interessant blijft voor alle groepen." Spreiding in tijd is vol gens hem echt noodzakelijk. ,,We moeten er nog meer voor zorgen dat mensen ook op andere tijd stippen het strand be zoeken." Volgens hem We moeten niet gaan voor meer, meer, meer. Wel voor kwaliteit -Stephan van der Stee gebeurt dat al door een aantal be zoekers. ,,Het strand als wandelge bied wordt steeds populairder." ,,Om de bezoekers te vermaken is ook actie nodig. De tijd dat de bezoe kers alleen maar naar het strand kwamen om te zonnen en te zwemmen is voorbij." Van der Stee adviseert dan ook fïtnessapparatuur te plaatsen en ervoor te zorgen dat bezoekers op het strand kunnen sporten en spelen. „Kijk maar eens over de gren zen naar bijvoorbeeld Venice Beach bij Los Angeles, daar is die trend al vele jaren een doorslaand succes. Daardoor wordt het strand voor die doelgroep ook interessant op dagen dat het minder zonnig is." Het wordt volgens hem wel een opgave voor de Zeeuwse strandbe- heerders om meer jongeren te trek- ken. Zeker voor die van Zeeuws- Vlaanderen. ,,Dat is toch een beetje het Florida van Nederland gewor den met opvallend veel rijke oudere bezoekers." Volgens Van der Stee wordt er wel geprobeerd daar wat aan te doen, onder meer via natuurbeheer, maar hij vraagt zich wel af of dat vol doende is. Een andere grote uitdaging is het plastic uit de strandhoreca verban nen. ,,We moeten toe naar een meer duurzaam beheer." En Van der Stee vindt het jammer dat Deltapark Neeltje Jans twee jaar geleden in Spaanse handen is gevallen. ,,Die exploitant doet tot nu toe weinig om bezoekers te lokken en vraagt een veel te hoge toegangsprijs." woensdag 3 april 2019 'Moet er zelf kippenvel van krijgen' Rolf Bosboom Middelburg Douwe Eisenga: ,,Zelf je werk spelen is zó intiem en het voelt op een of andere manier heel eerlijk." FOTO BRENDON HEINST Het album For Mattia verschijnt op 13 april bij het label TRPTK. Vrijdag 5 april (20.30 uur) is er een pre-releaseparty in De Spot in Middelburg, waar Eisenga het complete album en andere wer ken uitvoert. Broeder Dieleman en Vandryver verzorgen het voorprogramma. Na afloop nog veel meer muziek van DJ Douwe DJ Miki. Spreiding van de bezoekers aan het strand is hard nodig en ook moeten er meer mogelijkheden voor sport- en spel komen, aldus Strand Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37