Acht jaar voor duo dat drugs smokkelde Niets zo fijn als les krijgen in de buitenlucht. Een recordaantal leerlingen in Zeeland verruilde gisteren de klas voor een buitenles. 3 woensdag 3 april 2019 VLISSINGEN De klas uit, jas aan en in een rij naar buiten. Gisterochtend kre gen de kinderen van groep 3 en 4 van basisschool Ravenstein in Vlissingen al rekenen op het schoolplein. Later die dag mogen de kinderen heel het plein afzoeken naar bordjes om woorden mee te maken. Dat gaat de 7-jarige Dimasha (l), hier samen met Nina, goed af. ,,Ik moet woorden maken met de letters die op de bordjes staan. Ik heb al bijna mijn hele papier vol", zegt ze trots. ,,Ik vind het leuk buiten les te krijgen. We mo gen altijd 's middags en 's ochtends naar buiten, maar les buiten krijgen we niet vaak. Nu kunnen we spelen en le ren tegelijk." Volgens juf Belinda Dir- ven (29) heeft het buiten les geven ef fect op de kinderen. ,,Ze maken nu nieuwe energie aan waardoor ze straks in de les rustiger zijn en beter opletten. We doen dit voor de vierde keer en vin den het van belang om hieraan mee te blijven doen." Als ze bijna klaar zijn, beginnen de druppels uit de hemel te vallen. Goed moment om weer naar binnen te gaan. foto dirk-jan gjeltema KERKWERVE Eigenlijk heeft juf Hanneke van basisschool De Morgen ster in Kerkwerve hele maal geen Nationale Buitenlesdag nodig om buiten te les te geven. Ze doet het wel vaker. Als kinderen vastlopen met rekenen, bijvoorbeeld. Even naar buiten om het klimrek op te meten en de hersenen zijn weer opgefrist. Als het dan tóch Nationale Bui- tenlesdag is, dan doet de leerkracht van groep 5/6 er graag aan mee. Net als haar collega's van de an dere groepen. Stagiair Ruben Storm (links) helpt Laura Boogaard en Ruth Simmelink met een opdracht. ,,Juf, juf! Wij zijn klaar!" Voor Hanneke de Kok staan Boaz Verwest (9) en Julian (8) zwaai end met een A4'tje. Ze losten alle sommen op van het Zweedse ren- spel, waarbij het school plein vol hangt met re kenraadsels. De kinde ren moesten in tweetal len van som naar som rennen. „Toevallig kun nen wij heel hard ren nen", glundert Boaz. ,,En rekenen!", zegt Julian trots. Tafeltjes op het hin- kelpad, spelling in spel vorm of gewoon lekker lezen. ,,Als kinderen be wegen, leren ze sneller", weet juf Hanneke. Behalve celstraffen tot acht jaar nam de rechter in Brugge ook bijna 1,5 miljoen aan drugsgeld in beslag. Het onderzoek naar de twee ging al eind 2015 van start. De zakenpart ners hadden twee boten in hun be zit, waarmee ze volgens het open baar ministerie gedropte pakketten cocaïne oppikten op zee. ,,Het Maritiem Informatie Kruis punt (MIK) stelde op 29 januari 2016 vast dat een van de boten in het zog van een groot schip voer", vertelde procureur Christophe Bergez. ,,Het vreemde vaarpatroon dat daarna werd vastgesteld, wees volgens het MIK op een mogelijke drop-off. De volgende dag spoelde 350 kilo cocaïne aan op het strand van Westkapelle." De onderzoeksrechter besloot na het aanspoelen van de drugs de te lefoons en uitgaven van de twee mannen onder de loep te nemen. Er werden enorme bedragen op hun rekeningen gestort. Ze maakten grote sier met het geld. Vlaming H. investeerde in de aan- en verkoop De volgende dag spoelde350 kilo cocaïne aan op het strand in Westkapelle van boten. Zijn vrouw kocht onder meer een Ferrari 430 Scuderia. Kort na het aanspoelen van de co caïne op het strand van Westka pelle kocht Nico H. de Bounty II. De boot vertrok op 6 mei vorig jaar naar Kaapverdië om drie weken la ter te vertrekken richting Oos tende. Bij aankomst in Oostende vielen agenten de vissersboot binnen. Bij een tweede poging vonden ze 1538,2 kilo cocaïne, verpakt in 65 zakken, achter een valse wand in het schip. De drugs hadden een straatwaarde van 225 miljoen euro. ,,H. stond in voor de financiële en logistieke kant van de trafiek", aldus Bergez. ,,Hij gaf aanwijzingen aan zijn be manning en was als powerboat- racer een expert in boten. Hij hielp onder meer mee met het plaatsen van de valse wand." De twee drugssmokkelaars kre gen elk acht jaar cel. De vrouw van H. kreeg een boete van 4.000 euro, waarvan de helft onvoorwaardelijk. Haar Ferrari 430 Scuderia mag ze houden. De rechter verklaarde de sportwagen niet verbeurd. De stuurman van de Bounty kreeg vijf De drugs in het schip hadden een straatwaarde van 225 miljoen jaar cel, de helft voorwaardelijk. Een ander Nederlands bemanningslid kreeg vier jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. Twee Poolse be manningsleden werden vrijgespro ken. De boekhouder van de bende kreeg tot slot een jaar cel, de helft voorwaardelijk. Het blijft beter hangen' combineren werkt, vertelt Caro line Neelemans, intern begelei der op de school. ,,Dan blijft het beter hangen." Iedere klas krijgt buiten min stens één les, of de leerlingen gaan op stap om waterbeestjes te bestuderen. De kleuters krij gen ochtendgymnastiek. Ze doen een variant op de stoelen dans, met getekende kruisjes op het plein. Er worden ook tafels geoefend op een hinkelparcours. Al blijkt de tafel van negen best moeilijk om snel doorheen te hinkelen: ,,Negen! Achttien! Viernee, ze- venwintig!" TERNEUZEN In welke provin cie ligt de hoofdstad van Neder land? Lexi (rechts) en Lucas we ten het antwoord, maar op bui- tenlesdag steken ze met hun vinger op. De leerlingen van ba sisschool De Steiger in Terneu- zen rennen in plaats daarvan naar een bak kaartjes op het schoolplein. Ze grissen het kaartje 'provincie Noord-Hol land' mee, rennen terug en leg gen het op de juiste plek op een kaart van Nederland. De jongens uit groep zes zijn fanatiek; van de twaalf vragen hebben ze er elf goed. Ze krijgen applaus van Juf Eva en de rest van de klas. Bewegen en leren Kijk op pzc.nl/video 'Rekenen en schrijven in de buitenlucht' jas aan en naar buiten Michiel Bouwman Wendy Wagenmakers Koen Florusse Sophie Stockman FOTO MARIEKE MANDEMAKER Powerboatracer N. H. (58) uit Oostende moet acht jaar de cel in voor het smokkelen van 350 kilo cocaïne. De drugs spoelden in 2016 aan op het strand van Westkapelle. Op zijn vissersboot Bounty II werd achter een valse wand ruim anderhalve ton co caïne met een straatwaarde van 225 miljoen euro aangetroffen. De Nederlandse zakenpartner uit Almere kreeg als leider van de bende ook acht jaar cel. Siebe de Voogt Brugge -Christophe Bergez, procureur FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35