£3 e? TLN wil files verplaatsen Logistiek Nederland wil bredere Deltaweg Miljoenen voor komst Joint Research Center Eindje fietsen 2 BUITENLESDAG ZEEUWSE SCHOLEN A Commentaar De verkenning voor een nieuw provinciebestuur is in volle gang. Dit is hét moment voor belangenorganisaties om hun punt te maken. De politieke partijen die straks een nieuwe coalitie vormen en die gedeputeerden leveren voor het dagelijks bestuur van Zeeland, moeten weten wat er leeft. Zij mogen niets over het hoofd zien als zij het schaarse geld ver delen. Transport en Logistiek Nederland meldt zich ook. TLN dringt aan op verbreding van een stukje van de Midden-Zeelandroute. Klinkt logisch, want waar de Deltaweg bij Goes van vier rijstro ken versmalt naar twee loopt het verkeer regelmatig vast. Maar het is misschien toch niet zo slim, want een eventuele verbre ding stuit op de Zandkreeksluis en op de Zeelandbrug. Die hebben twee rijstroken. Dus het plan van TLN zou de files slechts een eindje verplaatsen. Zeeland draait niet alleen op de transportsector. Wie bijvoorbeeld in het toerisme zit, ziet liever niet al te veel asfalt. Het vertrekkende provinciebestuur wil mede daarom geen doorgaande route van de Westerscheldetunnel naar Rotter dam. Dit beleid is prima. Een vierbaansweg dwars door Zee land is zeer slecht voor het landschap en trekt een zware wis sel op de leefbaarheid. TLN wijst ook op de verkeersveiligheid. Dat is misschien wél een goed argument om iets te doen. Maar dat kan zonder verbreding, gewoon met een paar viaducten of tunnels in de huidige Deltaweg. Nieuwe vierbaansweg dwars door Zeeland trekt zware wissel op landschap en leefbaarheid Transport en Logistiek Nederland (TLN) wil een verbreding van de Midden-Zeelandroute en ongelijk vloerse kruisingen, in ieder geval tussen Goes en de Zeelandbrug. Die oproep doet Joost de Maat, re giovoorzitter Zuid van TLN, aan de partijen die het nieuwe provincie bestuur gaan vormen. De Midden-Zeelandroute is zo be langrijk voor de Zeeuwse econo mie, aldus De Maat, dat het nieuwe provinciebestuur concrete afspra ken moet maken over een verbre ding. ,,Vanaf de A58 rijd je van twee keer twee rijstroken naar een weg die overgaat in twee keer één rij strook met verkeerslichten. Dit be lemmert de doorstroming enorm. Het is een flessenhals die het nieuwe provinciebestuur moet aanpakken." Volgens hem is een bredere weg met ongelijkvloerse kruisingen ook beter voor de ver keersveiligheid. Na de A58 is de Deltaweg tussen Goes en Noord-Beveland de druk ste weg van Zeeland. Vanuit het Het is een flessenhals die het nieuwe provinciebestuur moet aanpakken -TLN oogpunt van verkeersveiligheid wil een aantal partijen de weg wel ver beteren, maar tot nu toe vond de provincie een doorgaande route van Rotterdam naar de Westerschelde- tunnel ongewenst. ALMANAK Jamie Lee zal een jaar of vijf zijn geweest toen zij besloot eens lekker op haar fietsje een rondje door de buurt te gaan doen. De jongedame woonde in Oost Souburg en had daar keurig de ruimte voor een blokje om. Het verbaasde haar vader dan ook enigszins dat de achterbuur- vrouw een tijdje later belde. Ze maakte er melding van dat zij dochterlief voorbij zag fietsen. ,,Oh mooi'', zei pa, ,,Dan kun je haar mooi naar huis sturen, want we gaan zo eten.'' ,,Dat wordt dan een beetje las tig'', antwoordde de buurvrouw. ,,Want ik zit op de Boulevard." ROOSENDAAL Poging tot diefstal aanhangwagen Veel interesse voor City Trail Wethouder Babijn moet opstappen THOLEN Bij Montessorischool De Kraal in Tholen zullen ze voortaan wel vaker buiten les hebben. Zeker nu het Natuur- plein daar gisteren werd ge opend. De groepen 5 en 6 van de school wonnen namelijk een ontwerpwedstrijd van IVN Na- tuureducatie. Met de gewonnen 5000 euro ontwierpen de leer lingen zélf hun groene school plein. Met daarop een padden- poel, vlindertuin, buitenlokaal, moestuin, en blotevoetenpad. Tijn van 't Westeinde (10), één van de vier Zeeuwse kinderam bassadeurs voor groene school- pleinen, liep verrukt rond bij het natuurplein. ,,De vlinder tuin ziet er straks heel mooi uit. Bij biologie kunnen de kinderen gevraagd worden of ze weten wat welk plantje in de moestuin is. De kruiden kunnen ook ver kocht worden bij een schoolac tie. Handig!" Vincent van der Veen van IVN is enthousiast. Hij wijst erop dat ook tien an dere scholen in de provincie zo'n groen schoolplein met sub sidie kunnen aanleggen. Amber, Semih en juf Carmen (vlnr) openen de paddenpoel. Het Rijk draagt 7 miljoen euro bij en de provincie 5 miljoen. Dat was al eerder bekend bekendgemaakt, maar het verlenen van de subsidie is nu definitief vastgesteld. De bijdrage van het Rijk maakt deel uit van het pakket van 25 mil joen euro dat op advies van Jan-Pe ter Balkenende, beschikbaar is ge steld voor de versterking van de Zeeuwse economie. De HZ, University College Roos evelt, Scalda en andere instellingen gaan in het JRC samenwerken met bedrijven en overheden op het ge bied van water, energie en ecologie. Het project wordt getrokken door de HZ. Het JRC is de eerste stap in de komst van de Bèta Campus Zee land, dat een netwerk moet worden van kennisinstellingen, bedrijven en researchfaciliteiten om zo het technisch hoger en wetenschappe lijk onderzoek en onderwijs naar een hoger plan te tillen. Natuurplein geopend woensdag 3 april 2019 Ernst Jan Rozendaal Goes Tip? redactie@pzc.nl Twee Tholenaren (19 en 20 jaar) en een achttien jarige man uit Sint Maar tensdijk zijn maandag nacht aangehouden. Ze worden verdacht van po ging tot diefstal van een aanhangwagen. De poli tie ontving een melding van een mogelijke dief stal aan de Rozenven- dreef in Roosendaal. Op de kruising met de Zundertseweg contro leerden agenten een auto waarin de drie mannen zaten. Het trio werd aan gehouden en overge bracht naar een politie cellencomplex. MIDDELBURG Binnen een paar uur heb ben honderden hardlo pers en wandelaars zich aangemeld voor de City Trail door Middelburg. De inschrijving opende maandagavond. In een mum van tijd hadden al 500 deelnemers zich in geschreven. Start en fi nish is dit jaar bij de CSW van de Perre. De route is negen kilometer lang en gaat onder meer door het Asielzoekerscentrum in Middelburg. „Daar wor den de deelnemers op gewacht met lekkere hapjes'', laat de organisa tie weten. In totaal kun nen 2500 sportievelingen meedoen aan het evene ment dat op vrijdag 13 september plaatsvindt. Wethouder Francois Ba bijn van Lijst Babijn kan zijn biezen pakken. De gemeenteraad van Sluis behandelt morgen een motie van wantrouwen, ingediend door coalitie partijen CDA, VVD en Nieuw Gemeentebelang. Als reden noemen zij dat 'de indruk is ont staan dat Babijn (die ook Statenlid is) meer prioriteit geeft aan de provincie dan aan de ge meente Sluis'. Opposi tiepartijen PvdA, SP, GroenLinks en D T wil den al eerder van hem af. CDA, VVD en NGB willen de coalitie met Lijst Babijn voortzetten. Klas uit, FOTO MARCELLE DAVIDSE De Provincie Zeeland en het Rijk stellen 12 miljoen euro be schikbaar voor de komst van het Joint Research Center (JRC) in Middelburg. Dit nieuwe bèta onderzoekscentrum wordt in 2021 geopend aan het Groene Woud. Miriam van den Broek Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34