Gemeenten moeten extra kosten van ruim 6 miljoen uit eigen zak betalen Zondagvoetbal boven de Westerschelde wordt verder uitgehold I woensdag 3 april 2019 In 2017 moesten de gemeenten ook al 10 miljoen euro uit hun reserves bijlappen om jongeren van de noodzakelijke hulp te voorzien. De kosten voor de jeugdhulp lopen de komende jaren fors op. Naar schatting is volgend jaar ruim 94 miljoen euro nodig, een kleine 95 miljoen in 2021, 96 mil joen in 2022 en 95,6 miljoen in 2023. Dat staat in de programmabegro ting 2020-2023 van de GGD Zee land. Gelet op de huidige trend is er een reële kans dat er in de praktijk meer geld nodig zal zijn. Sinds 2015 zijn gemeenten verant woordelijk voor de jeugdhulp. Het Rijk geeft gemeenten geld om die hulp te leveren, maar het is niet ge noeg. ,,Toen het Rijk de jeugdhulp overdroeg aan gemeenten is daarbij een bezuiniging doorgevoerd. Daar worstelen we nu mee. Door de stij gende kosten voor de jeugdhulp moeten gemeenten bezuinigen op andere taken", zegt de Goese wet houder Derk Alssema, die voorzit ter is van het wethoudersoverleg jeugd Zeeland. Kilometers Er zijn drie hoofdoorzaken voor de kostenexplosie. De eerste is de wet telijke verplichte prijsindexatie waardoor de jeugdhulp duurder wordt. Een tweede oorzaak is een toename van het aantal hulpvragen omdat gemeenten veel vroeger pro blemen in gezinnen en bij jongeren signaleren. Bovendien stromen jongeren niet snel door naar de langdurige zorg, waarvoor het Rijk verant woordelijk is. Tegenover de groei ende instroom - mede het gevolg van vechtscheidingen, sexting en pesten via sociale media - staat niet meer geld uit Den Haag. Een derde reden is een Zeeuws probleem: jeugdhulpverleners maken in de dunbevolkte en uitgestrekte pro- Door de stijgende kosten voor de jeugdhulp moeten gemeenten bezuinigen op andere taken vincie veel kilometers van de ene naar de andere cliënt. Die lange rei zen zijn niet-productieve uren. Jeugdhulp wordt vaak thuis aange boden. Dat was één de argumenten om de jeugdhulp op het bordje van gemeenten neer te leggen. Brandbrief Alssema vindt dat jeugdhulp thuis hoort bij gemeenten, maar ook hij ziet dat de jeugdhulp tegelijker tijd de spaarpotjes van de dertien gemeenten uitholt. Vorig jaar schreven de Zeeuwse gemeenten minister Hugo de Jonge van Volks gezondheid daarom een brand brief. Het verzoek is een hogere rijks bijdrage voor de jeugdhulp van wege de reisafstanden in Zeeland. Alssema heeft nog geen antwoord gekregen. Hij verwacht dat voor de zomer. It I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Van pottenkijkers is kettingzaagkunstenaar Peter Verlaan niet onder de indruk. Onder toeziend oog van de bewoners van Ter Weel in Goes toverde hij maandag een boomstronk om tot een moedergans met jong. De komende tijd werkt de Goesenaar bij nog drie zorgcentra van Ter Weel. De houten dierenkunst is onderdeel van het project Grijs, Groen en Gelukkig, waarbij ouderen van Ter Weel op allerlei manieren worden betrokken bij natuur en buitenleven. Verlaan is de komende dagen tussen 10.00 en 16.00 uur aan het werk in de tuin van Randhof in Goes (4 april), Moerzicht Yerseke (8 april) en Ter Weel Krabbendijke (10 april). FOTO'S JACQUELINE DINGEMANSE EN PETER VERLAAN Jeugdhulp tast reserves aan De dertien Zeeuwse gemeenten hebben vorig jaar 6,4 miljoen euro meer aan de jeugdhulp uit gegeven dan ze hadden bere kend. Er was 85,2 miljoen euro geraamd. De gemeenten wezen uiteindelijk voor 91,6 miljoen euro aan hulp toe. Ze moeten dat verschil uit eigen zak bijpas sen. Frank Balkenende Goes -Derk Alssema, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33