28 MEDIA CULTUUR Na acht jaar komt er een eind aan Game of Thrones, een van de gewelddadigste en meest meedogenloze tv-series ooit. Veel jong acteertalent - Emilia Clark, Kit Harington, Sophie Turner en Maisie Williams - werd in deze reeks vol intriges en veldslagen gelanceerd. Veel collega's ANGELA KIJKT TV Quote van de dag Mensen denken blijkbaar dat je dat even uit je mouw schudt Het spijt me komt terug den velen een kopje kleiner gemaakt, te beginnen met Sean Bean die als koning Ned Stark werd onthoofd. Voor het zevende seizoen stond de teller op 1243 gedode personages en dat aantal zal in de slotfase nog be hoorlijk worden opgekrikt. Liters bloed zijn vergoten in deze Amerikaanse fantasyreeks: in veld slagen, hongersnoden, duels, aansla gen, natuurrampen en executies. Elke denkbare manier om te sneven is door de scenarioschrijvers, die zich aanvankelijk baseerden op de boeken van George R.R. Martin, toegepast. Een ding is zeker: het slot zal niet vreedzaam verlopen. Eindigt de serie in een bloedbad? De acteurs hebben bij wijze van spreken met hun eigen bloed een geheimhoudingsverkla ring moeten ondertekenen. Voor Turner, die vorig jaar juni de opnamen afrondde, betekent de apo theose het einde van een lange weg. Zij had amper acteerervaring toen zij als 14-jarige voor de rol van Sansa werd gecast. De rol veranderde het leven van de jonge actrice, die in middels ook deel uitmaakt van de X-Men-filmreeks. Wat was voor Turner de meest me morabele scène die zij in Game of Thrones heeft gespeeld? De actrice hoeft niet lang na te denken. ,,Mijn opmerkelijkste scène zit in het tweede seizoen, toen mijn personage moest menstrueren. Ik had dat zelf Scheiding Van Velzen Overleef ik het wel? Elke keer als actrice Sophie Turner de scripts kreeg voor een nieuwe serie van het complexe koningsdrama Game of Thrones, bla derde zij naar het slot om te kijken of haar personage - de jonge, adellijke jonkvrouw Sansa Stark - het einde van het seizoen wel had gehaald. ,,Ik ben niet de enige die dat doet'', excuseert Turner (23) zich in Londen. ,,De meeste van mijn collega's keken de afgelopen jaren ook eerst of hun personage het einde wel had gehaald. Want anders moesten zij op zoek naar een andere acteerklus. Ook al heb je een belangrijke rol in Game of Thrones, niets is zeker in deze reeks.'' Toen Turner het script voor het achtste en laatste seizoen onder strikte geheimhouding mocht lezen, keek zij niet alleen naar haar eigen rol. ,,Ik was reuze benieuwd naar hoe alles zou worden afgerond. Voor het eerst was ik niet uitsluitend geïnte resseerd in mijn personage. Ik kan je verzekeren: het einde is overdonderd. Meer mag ik niet zeggen.'' De makers van de serie draaien hun hand er niet voor om om belang rijke personages te elimineren. In de zeven voorafgaande seizoenen wer- keken ook eerst of hun personage het einde wel had gehaald Het zal zonder twijfel als een knieval hebben gevoeld voor Margriet van der Linden en haar team toen ze besloten om de veelvul dig bekritiseerde desk uit het eerste seizoen voor de nieuwe reeks om te wisselen voor een stan daardtafel. Je hoort ze bijna knarsetanden: probeer je eens anders te zijn dan de anderen, is het weer niet goed. Maar maandagavond in de eerste Mvan 2019 bleek meteen dat de simpele ingreep zijn vruch ten afwierp. Doordat de gasten aan een tafel zaten, elkaar én Margriet in de ogen konden kijken, voelde de zomervervanger van De Wereld Draait Door direct veel minder geforceerd. Al scheelde het natuurlijk ook dat de presentatrice geen zenuwen leek te hebben en niets dan zin en zelfvertrouwen uitstraalde en de redactie meteen goed op dreef was met actuele gasten. Iets over brexit, iets over de Kindermuziekweek en tot slot vader en zoon Stekelenburg over zestig jaar Studio Sport. Het had qua onderwerpen moeiteloos een uit zending van DWDD kunnen zijn, maar ach, een kniesoor die daarop let. Je hoeft als talkshow niet per se het wiel opnieuw uit te vinden, zeker niet als je om 19.00 uur geprogrammeerd staat. Dan moet je gewoon het nieuws van de dag brengen. Maar meest in het oog springende gast was zonder twijfel die tafel. En het mooie is: van avond is hij er weer. Ik moet me inhouden om hier niet weer een ode aan dat meubelstuk te brengen, want dat heb ik jaren geleden al eens gedaan naar aanleiding van Jinek en haar gecapitonneerde leren martelbank, die het ook precies één seizoen volhield. Vooruit, toch even in een notendop: een tafel geeft letterlijk en figuurlijk houvast aan anchor en gasten. Je kunt je er een beetje achter verschuilen, hoeft je geen zorgen te maken over lelijke benen en ongepoetste schoenen die hinder lijk in beeld komen en hebt daardoor alle aandacht bij het gesprek. Nu gold dat alles voor de desk van Margriet natuurlijk ook. Maar ga uzelf eens na. Waar heeft u de beste gesprekken? Stijfjes op een rijtje als in de wachtkamer van de tandarts, waarbij je over het hoofd van je buurman heen moet gillen om de gastvrouw te bereiken, of aan de eettafel waarbij je op gelijke hoogte zit met je gesprekspartners? Precies. Dione de Graaff verklaart in de podcast Rauw waarom presentatoren van NOS Journaal of Studio Sport nooit in aanmerking komen voor tv-prijzen woensdag 3 april 2019 GENRE Caroline Tensen (55) komt terug met haar legen darische pro gramma Het spijt me. De show was in de jaren negentig een van de grote hits van RTL waarmee de presenta trice doorbrak bij het grote pu bliek. MUZIEK Ab Zagt —Sophie Turner, actrice Idioot gewoon hoe blij je als kijker kunt worden van een tafel. En ik vind hem niet eens mooi. Roel van Velzen en zijn vrouw Marloes gaan uit elkaar. Het koppel heeft twee zonen en was twintig jaar samen. ,,We zijn er de afgelopen tijd achter geko men dat we als goede vrienden gelukkiger zijn dan als gelief den.'' 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28