zakje doen Telefoontje helpt veiling en ellende te voorkomen 21 Waarvan akte Ze hebben er geen idee van dat hun dochter haar huis dreigt kwijt te raken abonnement, internetaansluiting, printer, tablet, en laptop of computer onbelast vergoeden. Spullen die een werkgever heeft betaald moet je wel weer inleveren of overnemen bij het stoppen met de baan. ,,Stel dat je gedeeltelijk in loon dienst werkt en gedeeltelijk als zelf standige, dan kun je de zaken die je van je werkgever hebt gekregen ook gebruiken voor de werkzaamheden in je eigen praktijk'', licht Van der Velde toe. ,,Dat mag gewoon. Alleen kunnen de kosten voor je laptop en telefoon dan natuurlijk niet worden afgetrokken als kostenpost die je als zelfstandige hebt.'' Flexkantoor en horeca Ben je de werkplek thuis zat of moet je met collega's samenwerken maar wil je niet naar kantoor, dan kun je uitwijken naar een flexplek. Volgens Van der Velde kan de werkgever ook werken op een flex- kantoor in de buurt van je huis voor je vergoeden. ,,Dat kan hij als bedrijfskosten van de belasting af trekken. Zakelijke ontmoetingen in de horeca vallen ook onder die rege ling. Verder moeten werkgevers hun werknemers in de gelegenheid stel len normaal te kunnen eten. Dus als er 's avonds wordt doorgewerkt kan de werkgever de maaltijd vergoeden. Het moet wel allemaal binnen werk tijd passen. Anders kan de belasting dienst het zien als extra salaris en er belasting over heffen.'' Zelfstandige werkplek Thuiswerkers met een volledige zelfstandige werkplek, hebben veel mogelijkheden om geld terug te krij gen van de belasting. Als je zzp'er of kleine zelfstandige bent, kun je de hele inrichting, inclusief kantoor meubilair, kunst aan de muur, koffie zetapparaat en koffie, alles tot aan het wc-papier aan toe, aftrekken van de belasting. Dat geldt ook voor de btw bij aanschaf van spullen voor het kantoor. Ben je in loondienst, dan kunnen werkgevers dit belastingvrij ter beschikking stellen. Je hebt niet zomaar een zelfstan dige werkruimte, die moet namelijk een eigen ingang en sanitair hebben. Een kamer in huis geldt niet als zelf standige werkruimte. Ook moet je een huurcontract, inclusief huurver- goeding, met je werkgever hebben. 'Als er 's avonds wordt doorgewerkt kan de werkgever de maaltijd vergoeden' Reiskosten Ook als je thuis werkt, mag de baas je een reiskostenvergoeding voor woon-werkverkeer van 19 cent per kilometer geven. De enige eis is dat je minimaal 128 dagen per jaar naar kantoor reist. Ook voor alle andere dagen, of er nou wordt gereisd of niet, mag de werkgever die vergoeding uitkeren. Daar bovenop mag de werkgever ook zakelijke reizen naar klanten of opleidingen vergoeden. Als de werkelijke reiskosten lager zijn, omdat een werknemer met openbaar vervoer of fiets reist, mag de werkgever toch 19 cent per kilometer vergoeden. >Zzp'ers Als zzp'er kun je de meeste kosten die je maakt om je werk te kunnen doen (o.a. telefoon, computer, inter net, inktcartridges, werkliteratuur, studie) aftrekken van de belasting. Kosten voor werkruimte zoals gas, elektriciteit en water, maar ook de inrichting en de verzekering kunnen soms als kosten worden opgevoerd, ook als je geen zelfstandige werk ruimte hebt. Maar de regels zijn streng. Die zijn online te vinden op belastingdienst.nl/rekenhulpen/ werkruimte. Als hij haar inruilt voor een ander, wordt zij depressief en trekt zich terug in hun koopappartement. Ze houdt zich voor niemand bereikbaar. De contributie voor de Vereniging van Eigenaren maakt ze niet meer over. De VvE heeft de administratie uitbesteed aan een professioneel bureau. Dat volgt strikt de procedures. Als het bureau na de vijfde schrifte lijke aanmaning nog geen reactie heeft gehad, schrijven die beslaglegging voor. Met een rechterlijke uitspraak op zak meldt de deurwaarder zich bij de woning. Ze doet niet open, zoals ze voor niemand opendoet. Omdat zij niet op de beslaglegging reageert, komt automatisch de volgende procedurestap in beeld: publieke veiling van het appartement. Als notaris krijg ik de opdracht die veiling te organiseren. Maar als ik de papieren doorlees, denk ik: wat is hier in vredesnaam aan de hand? Heeft niemand van haar zeven buren in het kleine appartementencomplex de moeite genomen eens navraag te doen? Ik besluit zelf op onderzoek uit te OfO gaan en bel bij haar aan. Ze doet niet open, dus doe ik navraag bij de buren. Van de buurvrouw hoor ik de grote lijnen van het ver haal achter de veiling: ruzies, rotzak, rampspoed. En ze vertelt tussen neus en lippen door dat de ouders van de bewoonster af en toe langs komen om hun dochter te helpen. Ouders? Weet ze ook waar ik die kan bereiken? Even later heb ik een he vig geschrokken vader aan de telefoon. Dat het niet goed gaat met hun dochter wisten ze wel, maar dat ze op het punt staat haar huis kwijt te rakenMeteen maken ze het verschuldigde bedrag over, dat door alle bijko mende kosten is opgelo pen tot 4500 euro. Ook regelen ze dat de contributie voortaan automa tisch wordt afgeschreven. De beslaglegging wordt opgeheven, de veiling afgesteld. Iedereen blij: de bewoonster, haar ouders én de VvE. Want behalve dat niemand van de buren haar uit huis had willen jagen, krijgt de VvE nu ook de volledige vordering betaald. Bij een veiling zou dat nog maar de vraag zijn geweest, omdat de hypotheekbank dan de eerste rechten heeft. Nu mijn bekentenis: om te kunnen doen wat voor iedereen het beste was, heb ik de privacy wet overtreden en mijn geheimhouding geschonden. Willens en wetens en tot twee keer toe: ik had de buurvrouw niet mogen benaderen en de ouders niet mogen bellen. Maar ik heb nergens spijt van. Regels en procedures zijn nuttig en onmisbaar. Maar laten we wel proberen menselijk te blijven en een beetje op elkaar te letten. woensdag 3 april 2019 GO r, m 1 Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21