Marjan Berk NIEUWS 17 De spelers vormen een worstelende klont mannen- vlees op de grond K" lijfje voetbal kij ken?' Natuurlijk! Niets leuker dan in gezelschap van kleinzoon, klein dochter, zoon en vrienden van de kleinzoon die vandaag ook nog eens zijn 21ste verjaardag viert, naar voetbal kijken. Geen groot feest, wel veel taart, thee, cola. En later gaat mijn zoon patat halen. Ach... voor een oude opoe is er niets heerlijkers dan op de bank hangen met nakroost en bakken chips en hete frites met enorme klodders mayonaise. De hele fa milie is op dit ogenblik bezig met toetsen en overgangsexamens en andere onduidelijke bezigheden die de maatschappelijke vooruit gang moeten bevorderen. Met als verjaardagsverzetje de wedstrijd Ajax-PSV. door de jongvolwassenen. Of zijn het gewoon ouwe pubers? Ze gaan uitzinnig uit hun dak wan neer Ajax scoort. Ik laat me mee slepen en knor tevreden mee. Een paar spelers vormen een worstelende klont mannenvlees op de grond. Kleinzoon: ,,Wat een smerige beenveger!'' Ik laat me uitleggen wat een beenveger is. Mijn voetbaljargon is niet erg up-to-date, zo spijker ik dat weer een beetje bij. Mijn gezelschap kent alle spelers bij naam, ik ken de namen niet maar het is wel bloedstollend spannend. ,,Wie is die man?'' zeg ik, wij- zend op een kalme man met een blocnoteje in de hand. ,,Dat is Kuipers! De beste scheidsrechter van de wereld!'' legt kleinzoon uit. enig overleg, een rode kaart. Een Ajax-speler verlaat het veld. Met tien man speelt de club vastbera den verder. Ondanks de wed strijd, die onder opgewonden aanmoediging en krijgslustig ge zang van het publiek verder stoomt, dwalen mijn gedachten af. Ik zie de intens betrokken koppen van mijn mannelijk ge zelschap. ,,Brood en spelen'', denk ik. ,,Moet je nou zien, hoe ze zich volledig vereenzelvigen met wat zich voor hun ogen afspeelt.'' Het vriendje van mijn klein zoon trekt een beetje pips weg wanneer Ajax nog een keer scoort. Hij is voor PSV, net als zijn vader, die nu thuis zijn ver driet verbijt. Vlak voor het eindsignaal wordt er nog een keer gescoord door Ajax. Onze bankzitters springen onder luid gejuich op. Het feest is over. vlug naar huis. Mijn scriptie af maken!'' De eerste gast stapt op. De betovering is verbroken, de opwinding is weg. Eén voor één verlaten de gasten weer ons huis, terug naar hun dagelijks leven, naar de plicht en de discipline. Mijn zoon die, je gelooft het of niet, simultaan op zijn laptop ook nog de inspanningen van Ver stappen bijhoudt, klapt het digi tale hulpmiddel dicht. Ik zet de vuile koppen en glazen in de vaatwasser. ,,Vond je het leuk oma?'' Ja. Oma vond het leuk. Héél leuk! INTERVIEW JOOST LAGENDIJK Voormalig Europarlementariër Joost Lagendijk mag al 2,5 jaar zijn tweede vaderland Turkije niet meer in. Recent verhuisde hij naar het Griekse eiland Kos, zo'n 20 kilometer van de Turkse badplaats Bodrum. „Eindelijk wonen we weer sa men. We waren mijn balling schap in Nederland echt zat. Mijn vrouw heeft bovendien familie in Bodrum, dus is het voor haar nu gemakkelijker en goedkoper om hen te bezoeken.'' Joost Lagendijk houdt op het Griekse eiland Kos de hoop le vend dat hij zijn bestaan in Istan- boel weer kan oppakken. De oud GroenLinks-politicus is weer re delijk dicht bij huis. ,,Met de veer boot is mijn vrouw binnen 50 mi nuten in Turkije als ze daar moet werken.'' Hij trouwde in 2006 met de Turkse journalist en presentatrice Nevin Sungur, wat hem in de Turkse media destijds de eretitel 'Schoonzoon aller Turken' ople verde. Maar eind september 2016 werd Lagendijk ongewenst per soon. ,,Van de ene op de andere dag werd ik weggerukt uit Istan- boel", zegt Lagendijk (61). Staatsgreep De Turkse overheid blokkeerde zijn terugkeer naar zijn histori sche Ottomaanse huis op Büyü- kada, een van de Prinseneilanden voor de kust van Istanboel, toen hij arriveerde op Atatürk airport na een kort bezoek aan Neder land. Op 25 september 2016, kort na de mislukte militaire staats greep, hield de politie Lagendijk aan op de luchthaven en stuurde hem de volgende dag rechtsom keert naar Schiphol. ,,Misschien is het alleen maar een pesterijtje'', klonk het toen hoopvol uit de mond van de oud-politicus, ana list en publicist die sinds 2009 in Istanboel woont. Twee dagen eerder zei hij in een interview met deze krant: ,,Ik had de donkere kant van de Als Erdogan leert van de verkiezings nederlaag, blijft hij een gewiekste tegenstander Gülen-beweging eerder moeten zien.'' Hij werkte voor een Gülen universiteit die na de verijdelde coup werd gesloten, en schreef kritische columns over de rege- ring-Erdogan, die verschenen in de kranten Zaman en Today's Zaman, de spreekbuizen van de Gülen. De Turkse autoriteiten be schuldigen de in Amerika woon achtige Turkse moslimprediker Fethullah Gülen ervan het brein te zijn achter de coup. ,,De ultieme sanctie zou zijn dat ze me het land uitzetten. Het zou naïef zijn om te denken dat mij dat niet kan overkomen'', zei hij toen. Die gevreesde nacht merrie kwam uit. Al dertig lange maanden leeft hij in gedwongen ballingschap. Kans op spoedige terugkeer naar Turkije is er niet. ,,Ik heb vernomen dat Erdogan dat persoonlijk blokkeert. Tot op het hoogste niveau is door Neder land en Turkije over mijn zaak ge sproken, maar de grote baas ligt dwars.'' Lagendijk heeft geen aanlei ding te veronderstellen dat Erdo- gan snel van mening zal verande ren over zijn inreisverbod. ,,Dat kan betekenen dat ik in het bui tenland zal moeten blijven totdat hij vertrekt als president, op zijn vroegst in 2023.'' Visum De oud-politicus zit niet bij de pakken neer. Aangezien hij nooit een verklaring van de Turkse overheid heeft gekregen over de reden van zijn inreisverbod, heeft hij twee keer een visum aange vraagd. ,,Die aanvragen zijn twee keer geweigerd. Zonder reden. Maar een visum mag volgens de Turkse regelgeving alleen gewei gerd worden met een verklaring. Nu dat niet is gebeurd, heb ik een rechtszaak aangespannen. Nooit geschoten is altijd mis.'' Hij volgt de ontwikkelingen in Turkije op de voet en noemt de winst van de CHP in Istanboel en Ankara bij de verkiezingen van zondag 'een enorme steun in de rug voor de oppositie'. ,,Na ja ren van verkiezingsnederlagen is nu gebleken dat ook Erdogan niet onoverwinnelijk is en dat oppositie voeren zin heeft. Ik hoop wel dat Erdogan bereid is de verkiezingsuitkomst te res pecteren.'' De Turkije-analist zegt dat 'dit zeker niet per definitie het begin van het einde is van Erdogan'. ,,Hij heeft nu vier jaar zonder ver kiezingen om de juiste lessen te trekken uit de pijnlijke nederlaag van afgelopen weekend. Als hij dat doet, blijft hij een machtige en gewiekste tegenstander voor elke oppositie. Maakt hij de ver keerde keuzen, bijvoorbeeld op economisch gebied en op het ter rein van de relaties met de Ver enigde Staten, dan zal de steun voor hem verder afkalven. Wat dit allemaal betekent voor mijn kansen om ooit terug te keren is, helaas, volstrekt onduidelijk.'' woensdag 3 april 2019 GO veae Ik word vakkundig bijgepraat O jee! Die kalme man trekt, na „Jongens, sorry, maar ik ga nu 'Erdogan blokkeert persoonlijk mijn terugkeer naar Turkije' M Joost Lagendijk: We waren mijn bal lingschap in Ne derland echt zat.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE Marc Guillet Istanboel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17