bolderman.nl Voor fantastische reizen! NIEUWS 15 Officier van justitie Laura Kovesi te doortastend voor regering 'EU dwingt tot bestrijding van wasbeer' Laurence als 16de op podium in halve finale Het Roemeense hooggerechtshof buigt zich vandaag over de aanklachten tegen Laura Kovesi, de internationaal geprezen corruptiebestrijdster. Laura Kovesi (46) is in eigen land niet populair bij oplichters. Een paar honderd Roemeense politici, burgemeesters en magistraten kun nen haar bloed wel drinken. Onder Kovesi's leiding heeft het Roe meense anticorruptieagentschap DNA tussen 2013 en 2018 tal van be stuurders aangeklaagd. Ze heeft de scalps van twee ex-ministers, vijf parlementsleden en een voorma lige premier. In een rapport uit 2015 staat dat Kovesi's grote schoonmaak op dat moment al 431 miljoen euro aan teruggevorderde steekpennin gen had opgeleverd. Binnen de Europese Unie zijn al leen Hongarije, Griekenland en Bulgarije corrupter dan Roemenië, aldus de gezaghebbende Interna tionale Corruptie Index (TICPI). Bij Kovesi en haar DNA moesten burgemeesters zich verantwoorden voor nepbaantjes die ze gaven aan familieleden en vrienden, of voor bankrekeningen die gevuld bleken met smeergeld. Het systeem be schermt zichzelf, onder meer via televisiestations van bevriende oligarchen waarop corrupte gezags dragers worden beschermd en geprezen, terwijl kritische tegen standers worden zwartgemaakt. Europa Kortom, Laura Kovesi en DNA heb ben vijanden. Maar ook bewon deraars. Het grootste compliment dat de aanklaagster ooit kreeg zat misschien wel in een opiniepeiling uit 2015 waarin 60 procent van de ondervraagde Roemenen zei te vertrouwen op haar anticorruptie- agentschap. In dezelfde peiling scoorde de Roemeens Orthodoxe Kerk 61 procent, het parlement slechts 11 procent. Haar succes maakte de jongste Roemeense openbaar aanklager ooit tot een belangrijke kandidaat om het Europese Openbaar Minis terie (EOM) te leiden dat vanaf volgend jaar corruptie met Euro pees geld gaat vervolgen. Maar waar elk ander land trots zou zijn op zo'n hoge en prestigieuze post laat de Roemeense regering weinig na de benoeming te blokkeren. Sterker, Laura Kovesi wordt aan alle kanten verdacht gemaakt. Maandag moest ze zich melden op een politiebureau waar ze te horen kreeg dat ze onder gerechte lijk toezicht is geplaatst, ze voor lopig het land niet uit mag en geen contact mag hebben met de media. Dat laatste lukte niet, getuige Kove si's verklaring dat 'alles een poging is mij het zwijgen op te leggen en om iedereen bij justitie te pesten die naar behoren zijn werk doet.' De Roemeense autoriteiten ver wijten haar nu dubieuze praktijken die werden aangemeld door ene Sebastian Ghita. De man zelf is verdachte in een groot corruptie onderzoek en vluchtte voor de ze kerheid alvast naar Servië. Andere verwijten die Kovesi treffen: auto ritair gedrag en prioriteit geven aan zaken waarmee ze zelf goed in de media komt. Op Facebook is een legertje trollen actief om haar verder verdacht te maken. Kopstukken De voormalige basketbalster en met internationale prijzen over laden Laura Kovesi kwam pas in de problemen nadat ze heel veel kop stukken van de regerende sociaal democraten op de korrel nam. De Britse krant The Guardian om schreef haar ooit als inspirator van 'een anticorruptieoffensief dat zijn weerga niet kent in Oost-Europa, in de wereld zelfs.'' Gisteren werd in Brussel achter de schermen onderhandeld over Kovesi's toekomst. Een woordvoer der van De Groenen wil erover kwijt dat Roemenië bezig is met een hervorming van justitie die de scheiding der machten verkleint en politici dus meer greep geeft op de rechtspraak. Precies waar Laura Kovesi tegen in het geweer komt. Ook Nederlandse Europarlemen tariërs springen voor Kovesi in de bres, onder wie Judith Sargentini. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 10 dagen Geilo, in het hart van Noorwegen 12 dagen Rondreis Kroatië 13 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 8 dagen Harrachov en het Reuzengebergte woensdag 3 april 2019 GO BRUSSEL De EU dwingt alle aangesloten lidstaten jacht te maken op de was beer zodra deze exoot po pulaties vormt in een land. De petitie tegen de in Lim burg voorgenomen jacht op de wasbeer heeft dan ook weinig zin, want Ne derland is verplicht de was beer te bestrijden. Dat zegt Maurice La Haye, wasbeer kenner en onderzoeker bij de Zoogdiervereniging. ,,De stichting AAP wil de was beren opvangen. Limburg heeft in het afgelopen half jaar alles heel zorgvuldig onderzocht en geconclu deerd dat opvang van de dieren te kostbaar is.'' TEL AVIV Duncan Lau rence is tijdens de tweede halve finale van het Euro visie Songfestival als zes tiende aan de beurt. Na hem komen alleen Mace donië en Azerbeidzjan nog in actie. De European Broadcasting Union maakte gisteren de volgor des van de twee halve fina les bekend, die op 14 en 16 mei plaatsvinden in Tel Aviv. Bij de loting in januari werd al bekend dat Neder land in het tweede deel van de tweede halve finale uit komt. De startvolgorde hield de organisatie echter nog even geheim. Roemenië jaagt op eigen corruptiebestrijdster Bob van Huët Rotterdam/Boekarest Tijdens een hoorzitting voor de spe ciale onder- zoekscom- missie voor off icieren van justitie werd Laura Kovesi vijf uur onder vraagd. Na af loop krijgt ze een roos van een medestan der. foto epa In 2015 had Kovesi al 431 mil joen euro aan steekpenningen teruggevorderd. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 15,29 apr/13,21 mei HO, 24juni/8,22 juli 15,19 augetc Vertrekdata: 15,29 apr/13,21 mei 10,24 juni/8 juli/19 aug/2 sept etc. Vertrekdata: 15 apr/6,21 mei/11 juni8,29 juli 19 aug9 sept etc. Vertrekdata: 6,20 mei 11 juni 15 juli/5 aug/9,30sept/21 okt Vertrekdata: 4,18mei/l, 15,29 juni 13,21 juli/10,24 aug 1,21 sept Vertrekdata: 6,20 mei 10,24 juni/8 juli/5 aug/16,23 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15