Baudet en Hiddema nu tegen nexit 12 NIEUWS Onderzoek vermiste Vietnamezen Dankzij slimme spraakassistenten van Google, Apple en Amazon kunnen ouderen veel langer zelfstandig blijven wonen. Dat blijkt uit een proef van ouderenorganisatie ANBO, verzekeraar Achmea, de Sociale Verzekeringsbank en Google. Er komt nieuw onderzoek naar de verdwijning van tientallen Vietnamese kinderen uit asiel zoekerscentra. Staatssecretaris Mark Harbers (Asiel) stelt dat in op aandringen van onder meer de Tweede Kamer en de Nationaal Rapporteur Mensen handel Herman Bolhaar. Die laatste luidde afgelopen weekeinde de noodklok. De kinderen zouden in de greep zijn van bendes, die hen uit buiten in bijvoorbeeld clandes tiene nagelsalons en de prosti tutie. De overheid moet veel meer doen om de kinderen te beschermen, vindt hij. Ook Harbers is 'bezorgd' over het lot van de minderjarige Vietname- zen, zei hij na vragen van Tweede Kamerlid Bram van Ojik (GroenLinks). De kinde ren zijn vaak al ondergebracht in speciale centra om hen te beschermen tegen mensen met kwaad in de zin. Tevergeefs. De afgelopen jaren is al onder zoek verricht naar de verdwij ningen, maar dat leverde vol gens Harbers te weinig bewijs op tegen mensenhandelaars. De staatssecretaris zet daarom nu het Expertisecentrum Men senhandel en Mensensmokkel aan het werk. Scholen zijn er niet om haat te prediken Club stuurt slaande grensrechter weg Het bestuur van de Haarlemse voetbalclub Geel-Wit royeert de grensrechter die zaterdag een doelman van UNO uit Hoofddorp bewusteloos sloeg tijdens een vechtpartij tussen de twee ploegen. Ook heeft het bestuur besloten het eigen team per direct uit de compe titie te halen. ,,Hiermee geeft Geel-Wit duidelijk aan dat we agressie, in welke vorm dan ook, op en buiten het veld vol ledig afkeuren', schrijft het be stuur op de eigen website. Dure namen ministeries Rochdalebaas definitief cel in Geld en huizen voor Kashoggi's Hé Google, zet melk op mijn boodschappen lijstje!' Vanaf haar stoel roept Mary van Vught naar de luidspreker op het kastje aan de muur. 'Ik voeg toe: melk!' klinkt een kunst matige stem. De 72-jarige Amster damse vraagt het apparaat Radio 4 af te spelen. Een moment later schalt klassieke muziek uit de speakers. Van Vught is een van de tientallen ouderen die meedoen aan Project Zilver, een proef waarbij 55-plussers enkele weken lang een Google Home-speaker in huis krijgen. Oudste deelnemer is de 81-jarige Han van Doorn uit Aalsmeer. ,,Ik ben soms wat vergeetachtig en dan vraag ik 'Hé Google, waar is mijn smart- phone?' en dan laat ie mijn telefoon rinkelen.'' Verder vraagt Van Doorn Het stereotype datouderen minder slim zijn of zich afsluiten voor technologie, is onterecht het weerbericht op of laat hij de timer zetten voor zijn ochtend-eitje. Handig, maar Van Doorn ziet belang rijker functies. ,,Ik ben 81 en woon alleen, dus als ik een flinke smak maak, heb ik een probleem.'' De Google Home zou dan het alarm nummer of een familielid moeten kunnen bellen, maar die functie heeft de speaker nu nog niet. Proefkonijnen Helemaal representatief zijn Mary van Vught en Han van Doorn niet voor de Nederlandse ouderen. Van Vught werkte decennia op het hoofd kantoor van Ahold in Zaandam en leerde daar al vroeg met computers omgaan. Ze onderwijst ouderen in Amsterdam-Zuid in werken op de iPad. Van Doorn werkte 32 jaar op IBM's innovatielab in Uithoorn en is dol op techniek. Als proefkonijnen voor de slimme speaker zijn ze uitermate geschikt, stelt Renée de Vries van ouderen- Alleen de PVV stemde gisteren vóór de motie om een nexit in gang te zetten, die door fractie leider Geert Wilders en de Europawoordvoerder van zijn partij Vicky Maeijer was inge diend. De handen van Forum voor Democratie-Kamerleden Thierry Baudet en Theo Hiddema bleven gistermiddag omlaag toen over Wilders' voorstel werd gestemd. Vorig jaar stemde het tweetal nog vóór een soortgelijke PVV-motie. In de aanloop naar de Provin ciale Statenverkiezingen van 20 maart ontstond al verwarring, nadat Forum-lijsttrekker Henk Otten tot twee keer toe zei dat zijn partij niet zonder meer vóór een nexit is. Otten zei zelfs dat 'het woord nexit' niet in het verkie zingsprogramma van de partij voorkomt. Dat was wel zo. Hij werd daarop gecorrigeerd door partijleider Thierry Baudet, die duidelijk maakte dat de partij wel degelijk vóór een nexit is. Op de website van Forum voor Democratie staat een verklaring voor de stemming van gisteren: de partij wil eerst een referendum over het Nederlandse EU-lidmaat- schap. Eerder stond hier nog te lezen: 'Forum voor Democratie is van mening dat de EU onher- vormbaar is en is daarom voor stander van een nexit'. Die tekst is dus inmiddels aangepast. woensdag 3 april 2019 DEN HAAG Jasper van Dijk (SP) uit in de Tweede Kamer zijn zorgen over radicaal islamisme bij naschoolse Arabische lessen. HAARLEM De premier van Noord-Macedonië Zoran Zaev (links) maakt een selfie met zijn Griekse collega Alexis Tsipras tijdens diens bezoek aan Skopje. Het is de eerste keer dat een Griekse premier een officieel bezoek brengt aan het buurland. foto epa DEN HAAG De nieuwe naam en het nieuwe taken pakket voor zes mi nisteries kostten bij het aantreden van het kabinet minstens 32 miljoen euro. Ook raakten ambtenaren in de knel doordat ze er plots werk bij- kregen, blijkt uit on derzoek van de Au- ditdienst Rijk. Veruit de grootste kosten post is de terugkeer van het wegbezui- nigde ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. DEN HAAG Hubert Möllen- kamp, oud-topman van woningcorpo ratie Rochdale, gaat drie jaar en drie maanden de cel in voor omko ping, fraude en meineed. Dat be paalde de Hoge Raad gisteren. WASHINGTON De twee zonen en twee dochters van de vermoorde Saoe- dische journalist Jamal Khashoggi krijgen voor miljoe nen onroerend goed en toelages van de Saoedische staat. Dat meldde The Washington Post, waarvoor de journa list werkte. Een van de kinderen woont in Saoedi-Arabië, de rest verblijft in de VS. De verwachting is dat ze de huizen zullen verkopen. Slimme GO houdt ouderen langer zelfstandig David Bremmer -Tim van de Rijdt, Google Bij stemmingen in de Tweede Kamer heeft de fractie van Forum voor Democratie tegen een voorstel gestemd, waarin de regering wordt opgedragen een Nederlands vertrek uit de EU aan te kondigen. Laurens Kok Den Haag Baudet en Hiddema wachten een referendum af. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12