Gangenstelsel blijft ook na een dag zoeken nog raadsel Nieuwe functie voor oud-minister Dijsselbloem 10 NIEUWS Forum voor Democratie was de grote winnaar van de verkiezingen, maar of het lukt in de provinciebesturen te komen, is de vraag. Andere partijen houden vast aan hun klimaatbeleid. De J.P. Coenstraat is even landelijk nieuws als bekend wordt dat de po litie op zoek gaat naar de oorsprong van een aangetroffen gangenstelsel in de kruipruimten van zeker vier woningen. De straat ziet rood van de brandweervoertuigen en kleurt later zelfs groen als militairen van de EOD zich melden. Het graafwerk is verricht vanuit één woning in de J.P. Coenstraat, in de Utrechtse wijk Lombok. Het gangenstelsel werd ontdekt toen de internetverbinding van een buurt bewoner begon te haperen. Toen hij bij de kabels ging kijken, stuitte hij op de gangen. De kruipruimtes van omliggende woningen lagen vol met bouwma terialen als zand en stenen, melden omwonenden. Ook kreeg de politie meldingen van een 'onverklaarbare kleilucht' die in de woningen te ruiken was. Het huis vanwaaruit de gang is gegraven, staat al een tijdje leeg, zeggen omwonenden. ,,Tja, waar denk je dan aan'', merkt een buur man op. ,,Een drugslab of een hen nepplantage misschien.'' De eigenaar van de verdachte woning is 's morgens op de hoogte gebracht door de politie en ver klaart dat de woning was verhuurd aan een buitenlandse vrouw. „Ineens was ze met de noorderzon vertrokken. De laatste maand heeft ze de huur niet meer betaald.'' De woning met het gangenstelsel staat al enige tijd leeg De spanning wordt opgevoerd als militairen de Dragon Runner ten tonele voeren. Deze robot is expert in het opsporen van explosieven. Toch een bom? Nee, de slimme robot wordt ingezet omdat hij goed is in het speuren in kleine, moeilijk begaanbare ruimtes. Ook brand weerlieden in felrode bescher mende pakken gaan de kruipruim ten in. Dan komt om een uur of vier het bericht van de politie: er zijn geen strafbare zaken gevonden. Wie de tunnel heeft gegraven en waarom? Het blijft een raadsel. In Noord-Holland wist in formateur Hans Smits, nota bene door Forum aangesteld, na vijf dagen al genoeg. ,,De kans op pro grammatische overeen stemming tussen FvD en andere partijen is zeer gering, zo niet on mogelijk. Het belangrijkste breekpunt betreft hierbij het kli maatbeleid." Gevolg is dat de partij van Bau- det, vanuit het niets de grootste partij in de Haarlemse Statenzaal, na een week snuffelen al buiten spel staat. Smits adviseert nu een poging met VVD en GroenLinks, de tweede en derde partij. Het leidde tot geprikkelde reacties uit de Forum-hoek. ,,De VVD slaat gewoon linksaf", zegt partijleider Thierry Baudet. ,,Ze luisteren niet naar heel veel mensen die dat niet willen.'' Ook Henk Otten, lijsttrekker voor Forum in de senaat, stelt dat de VVD 'niet bereid was tot sa menwerking met FvD, de groot ste partij van Noord-Holland'. Klopt niks van, stelt Cees Log gen, fractieleider van de WD in Noord-Holland. Hij zegt 'afstand te nemen' van de conclusie van informateur Hans Smits. „Zo ver zijn we helemaal niet gekomen. In het gesprek met Smits is het woord 'klimaat' niet eens geval len", aldus Loggen. Wel hebben andere partijen een breekpunt gemaakt van het thema, leert een kleine rond gang. D66 bijvoorbeeld wil niet in een coalitie met partijen 'die de uitdagingen waarvoor Noord-Holland staat uit de L weg gaan'. „Klimaat is er daar één van", zegt partijleider Ilse Zaal. Zonder een partij als D66 wordt het voor Forum en VVD moeilijk om een meerderheid te vinden, ook met CDA en PVV erbij ko men de partijen zetels te kort. Baudet heeft de hoop nog niet helemaal opgegeven, maar hij is realistisch: ,,Achter de schermen zijn allerlei gesprekken gaande.'' Hij zegt zelfs: ,,Wij doen onze ui terste best om weer een herstart te maken, maar het ziet er moei lijk uit.'' Groter lijkt de kans op rege ringsdeelname in provincies waar een rechtse meerderheid wél tot de mogelijkheden behoort, Zuid Holland bijvoorbeeld. Daar wil informateur Hans Wiegel onder zoeken of een coalitie met Forum voor Democratie en VVD moge- In het gesprek met de informateur is het woord 'klimaat' niet eens gevallen lijk is. Met CDA en PVV erbij hebben ze 29 van de 55 zetels, met SGP en 50Plus erbij zelfs 33. Ook in Overijssel wordt na drukkelijk gekeken naar een po ging over rechts, met in elk geval CDA, PVV en Forum. En ook in Brabant is Forum nog volop in de race. Bronnen rond het proces melden dat de nieuwkomer mo gelijk onderdeel wordt van de eerste verkenningspoging. In Gelderland staat de VVD als grootste partij zeker open voor samenwerking met Baudets par tij, zei voorman Jan Markink deze week op Radio 1. In Flevoland, waar Forum de grootste werd, moet het spel nog beginnen. Daar worden de stemmen nog herteld. Hoopvol Forum toont zich nog steeds hoopvol. ,,We doen ons best om het maximale uit te halen", zegt Baudet. Senaatslijsttrekker Henk Otten denkt niet dat het onder handelingsresultaat in Noord Holland maatgevend is voor an dere provincies. ,,Ik denk juist dat het kan helpen. De VVD zal niet in alle provincies in zee willen gaan met GroenLinks, want hun kiezers gaan hen dat aanrekenen. In de reacties op internet zie ik dat VVD'ers heel kritisch zijn. Wellicht ligt er nu juist meer druk om in allianties met Forum te stappen.'' Mocht er een inhoudelijk ge sprek tot stand komen, blijft toch een struikelblok: het klimaatbe leid. Forum wil geen windmo lens en zonneparken erbij, terwijl een grote Kamermeerderheid van CDA, ChristenUnie, D66, Groen Links, PvdA, SP, VVD en 50PLUS in december juist instemde met de Klimaatwet. Uitvloeisel van die wet is dat er veel meer groene energie opgewekt gaat worden - juist in de provincies. De vraag is of partijen als VVD en CDA op provinciaal niveau een compleet andere koers gaan varen dan landelijk, om Forum tegemoet te komen en een coali tie te kunnen vormen. WAGENINGEN Oud -minister Jeroen Dijsselbloem (53) is de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van Wageningen University Research (WUR). Dijsselbloem volgt Job Cohen op, die na zes jaar stopt, zo maakte de WUR gisteren be kend. Dijsselbloem kent de Wa- geningse universiteit goed: hij studeerde er in 1991 af in land bouweconomie. Tot 2002 was hij beleidsadviseur bij het toen malige ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij. Daarna werd hij Tweede Ka merlid voor de PvdA, minister van Financiën (2012-2017) en voorzitter van de Eurogroep. Na de verkiezingen van 2017 kwam hij weer in de Kamer terecht, maar liet na een half jaar weten dat werk 'niet meer op te kun nen brengen'. woensdag 3 april 2019 Johan Dessing van FvD wordt geïnstalleerd als Statenlid van Noord-Holland. Rechts: Annabel Nan- ninga, die ook fractievoorzitter is in de Amsterdamse gemeenteraad. foto anp FvD om klimaat buitenspel gezet? Speculaties klonken gistermid dag volop in de J.P. Coenstraat in Utrecht. Maar het onder grondse gangenstelsel blijft ook na uren onderzoek door politie, brandweer en de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) een mysterie. Nils de Kruijff Utrecht Tobias den Hartog Sander van Mersbergen Haarlem/Den Haag Cees Loggen, De brandweer was even bezig met het leegpompen en onderzoe ken van de kelder in de J.P. Coenstraat. foto adr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10