II 9 de lokale verkiezingen af te schilderen als een strijd voor het voortbestaan van het land. Hij paaide zijn achterban met nationalistische en populistische retoriek. Erdogan speelde in op de 'is lamfobie' in het Westen, en deed de suggestie om van de Hagia Sophia, de bekendste bezienswaarheidigheid in Istanboel, nu een museum, opnieuw een moskee te maken. Sultan Mehmet de Veroveraar deed dat in 1453. Werkloosheid Veel kiezers bleken in de stemhokjes hier geen boodschap aan te hebben. Zij hadden andere zorgen aan hun hoofd: uit de hand gelopen prijzen voor boodschappen, groeiende werk loosheid, afnemende kwaliteit van het onderwijs en het uitkleden van de rechtsstaat, zo blijkt uit peilingen. Conservatieve moslims die van het platteland naar de steden kwamen, kozen Erdogan in 1994 tot burgemees ter in Istanboel. Een kwart eeuw vormden zijzijn loyaalste kiezers. Maar zij en hun kinderen stemmen niet meer automatisch op de AKP. Zie je, dat is nu precies wat ze be doelt. Dat linkse-lerarenmeldpunt van Thierry Baudet, 'dat is toch krankzinnig'! „Vijfjaar geleden had den jullie je dit toch niet kunnen voorstellen? Precies dit is bij ons in Turkije ook gebeurd. Leerlingen die in het geniep opnamen maakten van wat hun leraren in de klas zeiden, en vervolgens gingen klikken bij de au toriteiten.'' „Jullie", daarmee bedoelt ze 'ons' in Nederland en Europa. „Jullie kun nen wel net doen alsof het bij jullie anders is in dan in Turkije, omdat wij een andere cultuur hebben of omdat wij moslims zijn of zo, maar dit is wat populisten met je land doen. Je kunt er op wachten. Het is een kwes tie van tijd.'' Ece Temelkuran neemt geen blad voor de mond; niet in haar nieuwe boek Verloren Land, niet in interviews en niet in publieke debatten. De jour naliste (1973) is een van de belang rijkste critici van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan. Ze noemt zichzelf een getuige van de 'geleide lijke politieke en morele ondergang' van haar land. „Turkije", zo zegt ze, ,,is de perfecte case study voor het opkomend populisme.'' In Verloren Land citeert ze een ge dicht dat Erdogan in 1997 voordroeg: 'De minaretten zijn onze bajonet ten/De koepels onze helmen/De moskeeën onze kazernes/En de gelo vigen onze soldaten'. Hij kreeg hier voor in 1998 vier maanden cel, maar deze regels markeren wel het begin van zijn onstuitbare opmars. In haar boek probeert ze aan te geven hoe Er- dogan de macht greep en wat andere landen daarvan kunnen leren. ,,Her- ken de terugkerende patronen van het populisme, zodat je er beter op voorbereid bent dan wij in Turkije.'' Deugdzamen Eerst wordt er een beweging gecre- eerd, zegt ze, eentje die de mensen moet binden en anderen moet bui tensluiten. Of zoals Erdogan zei: ,,Ie- dereen moet zijn plaats kennen.'' In Turkije was dat de 'beweging van de deugdzamen', van de mensen die deugen. En al snel kwam ook 'het volk' om de hoek kijken: het échte volk. ,,Als in: wij zijn het echte volk en jullie niet. Dit zijn teksten uit 2002, toen Erdogan zijn eerste verkie zingen won.'' Dat was stap 1. Dan stap 2: de ver storing van de rede. Ze gebruikt als voorbeeld Hugo Chavez, voormalig leider van Venezuela, die de mythe de wereld in hielp dat zijn revolutie begon 'op een heuveltop onder een vijgenboom', waar zijn mannen alle maal een eed aflegden op de Bijbel. Conway, een belangrijke adviseur van president Trump. Temelkuran noemt dit het creëren van 'oorverdo vende witte ruis'. Naar stap 4: het ontmantelen van juridische, poli tieke en economische mechanismen. Erdogan koppelt volgens Temelkuran 'het grote geld en het dagelijkse brood aan politieke gunsten': voor wat hoort wat. Naar stap 5: burgers van eigen ont werp. In Turkije zijn het volgens Temelkuran de vrouwen die in een keurslijf worden gedwongen. De vrouw a la Erdogan is vroom, gehoor zaam, volgzaam, stil en grotendeels aan huis gekluisterd. ,,Zei jullie Bau- det ook niet zoiets? Dat vrouwen minder ambitie hebben en zo?'' Dan stap 6: als mensen alleen nog maar kunnen lachen om wat er ge beurt, onder elkaar, op Twitter, als ze niet meer weten hoe ze moeten te rugvechten. En tot slot stap 7: de op bouw van een nieuw land. ,,Dat is waar Erdogan nu mee bezig is", zegt Temelkuran. ,,Het is een nieuw project, dat mensen zoals ik niet accepteren.'' Ze woont daarom al een tijdje in de Kroatische hoofdstad Zagreb. „Turkije is mijn land niet Turkije is de perfecte case study voor het opkomend populisme. Ik ben getuige van zijn morele ondergang meer, maar ik mis het wel. Ik mis mijn grote tuin in Istanboel, aan de rivier, tussen twee bruggen, vol fruit. Alles is veranderd, maar ik denk dat de hele wereld veranderd is. Ooit dacht ik dat wij in Turkije helemaal alleen waren, maar nu zit iedereen in hetzelfde schuitje.'' En dat, zegt ze, biedt hoop. ,,Voor het eerst zijn we verbonden. Er komt een nieuwe generatie aan die het be ter zal aanpakken. En, let op mijn woorden, het zijn de jonge vrouwen die het verschil gaan maken. Rechts- populisten pakken vrouwen het eer ste aan, maar het zijn ook de vrou wen die het eerst reageren. Ik zeg: volg de jonge vrouwen!'' Niet waar, maar het is wel een mooi verhaal. Erdogan verzon ook zoiets, schrijft Temelkuran. Niet Columbus ontdekte Amerika, maar enkele mos limgeleerden, 314 jaar eerder. ,,Als je dan zegt dat het niet waar is, dan zeggen zij: bewijs het maar eens.'' Dit soort discussies zijn als schaak spelen tegen een duif, tekent ze op: ,,Die duif gooit alle stukken om, schijt op het bord en loopt trots rond alsof hij gewonnen heeft, terwijl jij de troep kan opruimen.'' Van stap 2 naar stap 3: het onbe schaamd liegen, of het presenteren van alternatieve feiten, zoals later geïntroduceerd werd door Kellyanne dinsdag 2 april 2019 GO Aanhangers van de CHP vieren de (vermoedelijke) verkiezing van Ekrem Imamoglu tot burgemeester van Istanboel. foto afp glans Winnende burgemeesters Ekrem Imamoglu en Mansur Yavas. FOTO REUTERS, AP 'Jonge vrouwen zullen de populisten vloeren' Turkije is het schoolvoorbeeld van het succes van populisten, zegt de Turkse journaliste Ece Temelkuran. Voor alle andere landen schreef ze een waarschuwingsboek. ,,Dan zijn jullie beter voorbereid dan wij waren.'' Mark van Assen Brussel Een gedicht bracht Erdogan in 1998 in de problemen. foto reuters Ece Temelkuran. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9