8 NIEUWS De grootste steden van Turkije hebben zich voor het eerst in 25 jaar afgekeerd van president Erdogan. Inwoners van Ankara en Istanboel kozen voor oppositiepartij CHP. dinsdag 2 april 2019 Marc Guillet Istanboel De winst van oppositiepartij CHP in de steden tijdens de lokale verkiezin gen is een symbolisch belangrijke ne derlaag voor Erdogan. De president deed er de afgelopen weken in de cam pagne alles aan om Ankara en Istan boel voor zijn partij AKP te behouden. Een kwarteeuw waren beide metro polen in handen van conservatieve is- lamistische partijen. Nu de kiezers daar een einde aan hebben gemaakt, raakt Erdogan zijn aureool van on overwinnelijkheid kwijt. In 1994 werd hij gekozen tot burgemeester van Istanboel, en boekte daarna uitslui tend politieke overwinningen. Hij werd in 2003 premier en is sinds 2014 president. Opponenten zien in de nederlaag 'het begin van een nieuw tijdperk'. Sinds 2015 kalft de winst van de coalitiepar tijen stukje bij beetje af. De overwinning van de oppositie is is bijzonder, omdat zo'n 90 procent van de media in handen is van onder nemers die nauwe banden hebben met Erdogan en hem bewieroken. Bovendien zitten charismatische lei ders van de oppositie, zoals de Koerdi sche Selahattin Demirtas, om poli tieke redenen achter tralies. Erdogan heeft zo vrijwel alle macht in handen en kon de campagne domineren. Ondanks al deze obstakels wist de oppositie in de belangrijkste steden burgemeestersposten te veroveren. Ook de derde stad van Turkije, Izmir, ging naar de centrumlinkse CHP. Erdogan legt zich niet neer bij deze Opponenten zien in de nederlaag van Erdogans AKP in de steden het begin van een nieuw tijdperk pijnlijke nederlagen. Na een dramati sche en spannende verkiezingsnacht die eindigde in chaos, verwarring en manipulatie, liet zijn AKP weten in beroep te gaan tegen de uitslagen in Ankara en Istanboel. Motie van wantrouwen Hoewel zijn partij vijf van de zes grootste steden verloor, inclusief de populaire badplaats Antalya, gaf Erdo- gan een positieve draai aan de motie van wantrouwen die veel kiezers hem hadden voorgehouden. Zondagnacht hield hij vanaf het bal kon van het AKP-hoofdkwartier in Ankara zijn 'overwinningstoespraak'. Hij wees zijn trouwste aanhangers erop dat 'de AKP deze verkiezingen heeft gewonnen'. In 788 gemeenten kwam de partij als grootste uit de bus; dat is 56 procent van alle gemeenten. De AKP haalde samen met bondge noot MHP, de ultranationalistische partij van de Grijze Wolven, in heel Turkije een meerderheid van 51,7 pro cent. Erdogan vermeldde niet dat dit bijna 2 procent minder is dan bij de verkiezingen van vorig jaar. AKP-kandidaat Binali Yildirim (63) erkent dat zijn tegenstander Ekrem imamoglu (49) in Istanboel een voor sprong heeft van 25.000 stemmen, maar stelt dat er 216.000 ongeldige stemmen zijn meegeteld. De uitslag zou, meent hij, nog in zijn voordeel kunnen omslaan. De Kiesraad heeft het laatste woord. Yildirim, voormalig premier, riep zichzelf zondagavond wel al uit tot winnaar en als nieuwe burgemeester van Istanboel, terwijl van talloze stembussen nog niet bekend was wat de uitslag was. De Kiesraad had de site met uitslagen toen al gesloten. Volgens oppositiepartij CHP was er sprake van 'manipulatie'. Haar kandi daat, Ekrem imamoglu, liet weten dat zijn partij een beslissende voorsprong had en dus de winnaar was. In Ankara is de burgemeesterspost voor CHP'er- Mansur Yavas. Erdogan probeerde de afgelopen weken een verwachte afstraffing bij de verkiezingen beperkt te houden door Erdogan verliest zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8